0
0

Asturie je španělská provincie, kterou na severu omývá Atlantický oceán. Je to krajina vesměs hornatá, a protože se kopce zvedají hned od oceánu, působí dojmem velehor i vrcholy, které mají třeba 800 m n. m. Asturie je na severu omývána Biskajským zálivem a z jihu obklopena vysokými horami Kantaberského masívu. Ve srovnání s rozpáleným jihovýchodním pobřežím předurčuje zdejší chladnější klima především k poznávání regionu. Přírodní krásy jsou soustředěny například v chráněné krajinné oblasti Somiedo, v národním parku Picos de Europa.

Národní park Picos de Europa je tvořen třemi vápencovými masívy. Rozkládá se na ploše zhruba 25 x 40 km, má průměrnou výšku 1 220 m. Má celou řadu „dvouapůltisícovek“ (nejvyšší Torre Cerredo 2 648 m), hluboké průrvy a soutěsky, jimiž si prorazily cestu horské řeky, ledovcová jezera, ale také zalesněná údolí a louky. Tři sta milionů let trvalo, než Picos de Europa získaly svou dnešní podobu. Úchvatné horské scenérie lákají horolezce i turisty, četné jeskynní prostory jsou zase rájem pro speleology. Z nesmírného množství tras různé obtížnosti si tu každý najde tu svou.

Krajina, která je díky dostatečným srážkám zelená i v létě, je jednou z nejkrásnějších z celého Španělska. Najdete tu vysoké hory, hluboká údolí s průzračnými říčkami a potůčky, soutěsky a jeskyně. Na pobřeží jsou roztroušeny malé rybářské přístavy, mezi nimiž se táhnou pláže písčité i oblázkové. Koupání je spíše pro otužilce. Voda i v nejparnějších dnech málokdy překročí 20 °C.

Hlavním (správním) městem je Oviedo s několika paláci a prerománskými stavbami (kostel sv. Tirsa a další). Za návštěvu stojí stará rybářská vesnice Gijón s dochovanými římskými lázněmi. Po celé oblasti jsou roztroušeny typické stodoly nazývané paneras. K Asturii (Asturas) stejně tak neodmyslitelně patří četné folklórní radovánky a festivaly.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .