0
0

**9. DEN VE ŠPANĚLSKU – NEDĚLE _ MÁLAGA**

Club Algaida – parking Malaga centrum 45 km 1 hodina

Σ km za celý den 90 km

Parkovné 3,00 €

Ráno jdeme k moři. Pěkně v plavkách, osušky, slunečníky, podložky a jdeme. Už v komplexu na nás jakýsi Němec blbě čučí, kamže to jdeme. Vylezeme na pláž a …… Kaltna jak v ruskym filmu, vasrůvka kaltnová, na pláži pouze dva potápěči s pomocnicí v neoprénech, jakési fišman a my. Chvilku tam tak postáváme a nakonec se vracíme zpátky na pokoj. Přemýšlíme kam vyrazíme. Nejlépe vychází Malaga, která je do 50 kilometrů od Algaidy. Takže se dáváme trochu dohromady a v 11:20 vyrážíme. Vypínám placené úseky a valíme. Přijedeme někam k centru a nacházím hned po pravé straně parkoviště. Chlapík co hlídá parkoviště přemýšlí co a jak a pak nás zařazuje do Blgária. Ukazuje na firmu a já mu vysvětluju, že OHL je španělská firma, OHL ŽS je česká firma. On že španělskou firmu zná. Domlouváme se, že platit budeme až při odjezdu.

Vyrážíme tedy do města. Hned u mostu zjišťujeme, že turist busy jezdí i zde. Bereme si mapku města a trasy busů a chceme jet za pár euro nahoru k hradu. Jenomže nízká cena platí pro cyklisty a pro nás na autobus je cena podstatně vyšší. Takže tedy vyrážíme pěšky. U stánkaře si kupujeme pražené mandle a jdeme do nádherného parku, kde nás provází skřek papoušků a nezbytné ibišky, kdy lópu nějaké výhonku na zasazení doma. Uprostřed parku objevujeme toaletu, kterou se snažíme všichni využít, měli jsme jít ale raději ke stromu. Hnus a smrad. Tak pokračujeme dál parkem a míříme na hrad. Mohli jsme tam jet turist busem, ale takhle děláme něco pro své zdraví. Když vystoupáme nahoru, první co nám padne do oka je stánek s nápoji. Sedáme ke stolu a dáváme si orosené škopek. Jejda, ten je vynikající. Od stánku se odebereme k pokladně, kde se potěšeně dozvídáme, že v neděli od 13:30 je vstup zdarma, paráda. Prolézáme tedy hrad a na nádvoří, mezitím co ostatní použijí toalety, já sleduju mrouskající se veverky a ochutnávám svatojánský chleba. Poté odcházíme z hradu a já se snažím odlovit kešku, jenomže v místech uložení keše se delší dobu pohybuje zřízenec, proto to po dvaceti minutách vzdávám a jdeme opět dolů z hradu, chceme si dát taky něco k jídlu. Sejdeme ke koridě a kousek od ní nacházíme vcelku sympatickou hospůdku. Sedáme si a objednáváme si jídlo. Objednáváme si s Květou víno Malaga, ale po zjištění, že víno je sice dobré, ale těžké, nechávám ho raději Květě a dávám si škopek. Po jídle jdeme okolo koridy, kde odlovuji další kešku ve Španělsku. Dá se ale říci, že větší štěstí měl Laďa, zrovna tak, jako u té další v parku. Tak se potom dáváme ještě k jednoruké katedrále a procházíme ještě historickou částí města. V prodejničce nakupujeme vodu a valíme zpátky k autu. Zaplatíme parkovné 3 € a odjíždíme do hotelu.

Druhé největší město v Andalusii je dne s prosperujícím přístavním městem stejně jako v dobách Féničanů, Římanů a Maurů. Přístavní město a rodiště Pabla Picassa či Antonia Banderase je hlavním centrem turistů, kteří přijíždějí do Andalusie na pláž. Historické památky jsou ve městě až druhořadou záležitostí, Malaga = pláže. Malaga je totiž centrem pobřeží Costa del Sol (Slunečné pobřeží). Vzkvétalo také v 19. století, kdy sladké víno Malaga bylo jedním z nejoblíbenějších nápojů v Evropě, dokud místní vinice v roce 1876 nezlikvidoval révokaz.

Nad městem se pyšně tyčí pevnost Alcazaba a hrad Gibralfaro, který byl k pevnosti připojen v 11. století. Obě památky jsou v těsné blízkosti. Po vystoupání do pevnosti se vám otevře nádherný výhled na přístav. Uvnitř poté najdete malebné zahrady, nádvoří a kašny. Vstupné do obou památek je cca 3,20 €.

Druhou významnou památkou je místní katedrála „La Manquita“ (jednoruká). Katedrála má totiž postavenu jen jednu věž, na druhou nezbyly peníze. Posledním turisticky významným místem k navštívení v Malaze je muzeum Pabla Picassa. Najdete ho kousek od vstupu na pevnost Alcazaba. V Malaze se nachází jeden z nejúchvatnějších stadionů, kde se provozuje corrida. Najdete ho přímo v centru města v městské zástavbě. Vstupenky se dají sehnat od 5 do 100 €, záleží na místě, kde se sedí (nejlevnější bývá ta část stadionu, kam svítí slunce) a také na době, s jakou se kupují vstupenky dopředu.

ALCAZABA Pevnost Alcazaba byla postavená v 8. – 11. století. U vchodu se nachází částečně odkrytý římský amfiteátr, ale skutečně zajímavá je výstava fénických, římských a maurských artefaktů v Archeologickým muzeu

CASTILLO GIBRALFARO MALAGA astillo Gibralfaro je středověký hrad ve Španělsku. Nachází se v historickém městem Málaga, na 130 m vysoké vyvýšenině a tvoří tak spolu s pevností Alcazaba dominantu města. Castillo Gibralfaro byl k pevnosti připojen mezi 8. – 11. stoletím n.l. Obě památky tvoří jeden komplex a jsou k sobě připojeny dvojitým opevněným prostorem. Nejlepší pohled na celé město je možné mít právě z hradu Gibralfaro. Castillo Gibralfaro je přístupný krásnou lemovanou chodbou La Coracha. Stavbu můžeme rozdělit na dvě časti – vnitřní a vnější objekt. Ve vnějším objektu stojí za to zhlédnout nasrovský palác z 11. století. Ve vnitřních částech najdete různá nádvoří, kašny a zahrady. Svůj název získal hrad Castillo Gibralfaro po majáku, který tu v minulosti stál. Gibralfaro totiž v překladu znamená “hora světla“. Z hradu se vám jinak naskytne překrásný pohled na celé město Málaga, Gibraltarskou úžinu a za pěkného počasí uvidíte i pohoří Cordillera del Rif v Africe.

KATEDRÁLA LA MANQUITA Katedrálu začal stavět v roce 1528 Diego de Siloé, ale výsledkem je bizardní architektonická směsice. Na druhé věži, která je vybudovaná jen do poloviny, se přestalo pracovat v roce 1756, kdy došly finance. Proto se jí přezdívá La Manquita – jednoruká.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .