0
0

**8. DEN VE ŠPANĚLSKU – SOBOTA _ PŘESUN NA JIH A UBYTOVÁNÍ**

V sobotu vstáváme před šestou hodinou a vidíme to na rychlou snídani, dobalit a pali. Čeká nás dlouhá cesta, a proto musíme vyrazit co nejdříve. Do Calahondy v Míjas Costa musíme dorazit nejpozději ve 20:00 hodin, jinak máme smůlu. Dojídáme a donakládáme auto, Květa jde mezitím vrátit karty od dveří apartmánu. Naposled se podíváme a já nastavuji navigaci. Myslím si, že mám cíl nastaven správně, ale hluboce se mýlím. Cestovka nebyla schopna zadat přesné údaje tak, jako to bylo do Lloret de Mar. Tak uvidíme, kam nás navigace dovede. Vyjíždíme v 7:45 hodin a nabíráme směr jih. Konečně do tepla, konečně se ohřát a vykoupat. Máme před sebou, podle navigace, nějakých 1.110 kilometrů a 11 hodin jízdy. Tedy zhruba. Co skutečně a za jak dlouho ujedeme určí teprve příjezd k hotelu Club Algaida. Počasí vcelku přeje, zoncna rumpluje a teploty se sunou ke třicítce. Paráda. Zastavuji v nezbytně nutných případech, tedy zhruba 1x za tři hodiny. Tankování, mýta, venčení. Na některých místech nám (teda mně – no dobře) dělá problém najet na správnou mýtnicu, ale vždycky se to nakonec zadařilo. Když už se blížíme dolů, projíždíme přes různá pohoří Sierra …. Krása. Jednou zastavím na vcelku pěkném parkovišti, které má jednu chybu, nejsou tam záchody. No tak já s Laďou ke stromu, Zdena s Květou postupně do křá. Ale zvládli jsme to. Když přijíždíme ke Granadě, poté i k Malaze, vidím cedule OHL, snad to vyjde a budu se moct vyfotit u cedule, případně podívat, jak naše matka funguje. Teď na to není čas, a tak valíme stále dál a dál. Konečně vidíme před sebou ceduli Fuengirola. Teď jenom najít ten správný hotel. Navigace ale stále ukazuje asi 12 kilometrů. Co je to za dědinu? Dlouhá jak týden před výplatou. V tom Květa vidí hotel vlevo před náma, ale já se nedám a jedu dál podle navigace, stejně se musíme dostat na druhou stranu „dálnice“. Prdlajs, jsme v gébišu. Na mapě jsme podle fotek správně (ty fotky byly ale zavádějící, nebyl to pravý stav), ale podle skutečnosti jinde. Tak najíždíme někam, kde už to dál nejde, ptáme se jiných rekreantů. Ti nás posílají ještě o kus dál, konečně. Zastavím před vstupní závorou a jdeme vyřídit nezbytné formality. Květa rovnou zařizuje dvoje klíče, dávají nám dálkové ovládání na závoru a platíme zálohu 30 € na dálkové ovládání, klíče a apartmán, a ještě 25 € na něco. Dostáváme plánek komplexu a sjíždíme dolů. Parkujeme po 1.110 kilometrech v 18:30, tzn. po 10 hodinách a 45 minutách u bloku C. Za celou cestu byla celkově 1 hodina přestávka.

Prvně jdeme zjistit kde je apartmán C 303 a hned dole v hale nám padne do očí sprej proti švábům. No snad nebude potřeba, a naštěstí ani nebyl. Prvně vybalíme auto, všechno uložíme a jdeme hledat hospodu. V komplexu nic, a tak to zkoušíme mimo. V obchodním komplexu nás nic nezaujímá, resp. většina je uzavřena a to, co nám říká jakási cedule je po schodech nahoru, které ale blokují jacísi místní domorodci. Jdeme tedy dál podél hospůdek a nic. Tak se tedy vracíme zpátky do té nahoře po schodech, bezdéčka nám ochotně uhýbají. Zase sedíme kvůli kuřákům venku. Objednáváme si jídlo, pivo a Sangriu. Opět jiná chuť, jídlo ale vynikající. Problém jen to, že nahoře profukuje a je šílený hluk od projíždějících aut. A že provoz je silný a hustý, to teda jo. Po večeři utahaní jdeme na hotel, chvilku posedět a spát. Ráno povalíme k moři a hurá do moře.

**CLUB ALGAIDA**

Costa Encantada – Clu Algaida 1.110 km 11:45 hodin

Mýto 43,78 €

Španělsko / Mijas-Costa

POPIS HOTELU: Club Algaida se nachází v nádherných zahradách mezi Fuengirolou a Marbellou, v blízkosti moře, s vlastním vchodem na pláž kde nalezneme také restauraci s výbornými speciality z ryb. Tak pláž stála za prd, protože na ní byl nepořádek, neupravená, se spoustou psích výkalů a nepohodlných vstupem do vody, kde byli i ježci. A hospoda? NO COMENT

Do Fuengiroly lze také využít časté autobusové spojení či cestovat pohodlněji autem. Celé zařízení je velice pěkně vybaveno, většina apartmánů má velké balkóny, které nabízejí překrásný výhled. Club také nabízí velké množství služeb. Umístění apartmánů nabízí možnost pořádání výletů jak do Marbelly tak do Granady či Mijas.

PODMÍNKY POBYTU: nástupy jsou mezi 16:00 až 20:00 hod. V případě pozdějšího příjezdu je nutno upozornit recepci, odjezdy jsou nejpozději do 10:00 dopoledne

elektrická energie, plyn a voda jsou již v ceně – kecy ložní prádlo a ručníky jsou součástí apartmánu, úklid se provádí jednou týdně, při odjezdu nutno uvést kuchyň do původního stavu

při příjezdu je požadovaná kauce 150,- €, která je při odjezdu po kontrole apartmánu vratná

VYBAVENÍ APARTMÁ/STUDIA Obývací pokoj na spaní a sezení určený pro dvě osoby

Jedna ložnice pro dvě osoby

Koupelna s WC, kuchyň: lednice, sporák, mikrovlnná trouba a další

Televize SAT, klimatizace (kterou jsme opět nedetekovali)

Balkon se zahradním nábytkem

V KOMPLEXU JSOU Bazén, dětský bazén

Sluneční terasa

Tenis

Restaurace

Půjčovna aut

Výtah

V BLÍZKOSTI LETOVISKA Pláž cca 1 minut chůze od komplexu

Restaurace, kavárny, bary, obchody

Vodní sporty,lékař

Protože jsme v Andalusii a budeme tuto část Španělska poznávat, tak něco o Andalusii.

**ANDALUSIE**

Rozloha: 87.268 km²

Počet obyvatel: 7.975.672 Původ názvu Andalusie pochází pravděpodobně z období arabské vlády na poloostrově. Arabové tehdy území nazývali Al-Andalus.

Andalusie (oficiálně Andaluské autonomní společenství) je jedna z autonomních oblastí Španělska, která se nachází se na jihu Pyrenejského poloostrova. Na svém jižním cípu je ohraničena Gibraltarským průlivem a tvoří jakýsi most mezi Evropou a Afrikou. Je omývána jak Středozemním mořem (Almería, Granada, Málaga), tak Atlantickým oceánem (Cádiz, Huelva). Od východu k západu je pobřeží rozděleno na několik částí: Costa de Almería, Costa Tropical, Costa del sol , Costa de la Luz. Na severu je jako hranice mezi Andalusií a provincií Castilla-La Macha považováno městečko Despeñaperros. Mezi Andalusany se někdy z legrace říká: „Od Despeñaperros směrem na sever už neexistuje nic“. Andalusii tvoří od roku 1833 celkem 8 provincií: Sevilla, Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, Huelva, Almería, Jaén. Za hlavní město celé oblasti je považována Sevilla , která je sídlem andaluského parlamentu a řady dalších institucí. Andalusie je krajem všech španělských stereotypů. Je zde dostatek toreadorů, pláží, flamenca, bílých vesnic, stinných domů, okázalých slavností, církevních procesí, chuťovek tapas a sherry. V Andalusii najedete nejenom krásné pláže, ale také řadu hor a pohoří. Země je vyprahlá a suchá. Mezi nejvýznamnější a nejvyšší pohoří patří Sierra Nevada, kde se dá v zimě velmi pěkně zalyžovat, a Sierra Morena, dále pak Cordillera Bética či Serranía de Ronda. V posledních letech dochází ke značnému vysychání vodních toků, a tak se na řadě míst rozvíjejí programy podporující šetrné zacházení s vodou. Nejvýznamnější řeky: Guadalquivir, Guadiana, Guadalimar atd. Na andaluském území se vystřídala řada kmenů, národů a civilizací. Pro větší informovanost je dobré přečíst si nějakou větší knihu či sáhnout po podrobnějším průvodci. Z dávnějších dob stojí za zmínku založení měst Sevilly a Cádizu Féničany. Po nich nastoupila na poloostrov Římská etapa nadvlády, během které oblast vzkvétala po všech stránkách. Bezesporu nejdůležitějším obdobím je vláda Arabů, kteří se na poloostrov dostali roku 711 a zůstali poměrně dlouhou dobu. Poslední Arabové byli vyhnáni až roku 1492, kdy opustili poslední baštu – Granadu, čímž byla završena reconquista (zpětné dobývání křesťanského území). Arabové oblast velmi obohatili. Výše zmíněná architektura je znát na každém kroku, zavedli také pěstování rýže a celkově obohatili zemědělství. 20. století je ve Španělsku poznamenáno občanskou válkou (1936-1939). Od tohoto roku se k moci dostává generál Francisco Franco, který zemi vládne až do své smrti roku 1975.

ZVYKY ANDALUSIE Španělé jakožto katolický národ oslavují mnoho svatých a patronů a ti si zaslouží vždy nějakou „fiestu“. A je jich tady skutečně požehnaně.

Každá provincie a potažmo každé městečko si jednou ročně uspořádá tzv. ferii. Z těch nejznámějších je dubnová Feria de Sevilla, květnová Feria de Jerez de la Frontera věnovaná nádherným španělským koňům a doprovázená řadou představení, kde protagonisty jsou právě koně. Hlavní turistické sezóně dominuje srpnová Feria de Málaga. Z těchto tří zmíněných má sevillská feria jednu nevýhodu. Tzv. casety (jakési malé stany, kde se tančí flamenco či tanec zvaný sevillanas, kde se popíjí a povídá) jsou víceméně soukromé. Je tedy třeba znát nějakého místního člověka, abyste se dostali do pravé sevillské casety a vychutnali si tak feriu se vším všudy. Pro ostatní je připraveno několik veřejných caset, většinou je organizují politické strany, radnice a další. Zde ale bývá veliké množství lidí a zábava se většinou strhne do diskotéky, která atmosféru ferie příliš nepřipomíná. To v Málaze a Jerezu není problém, až na výjimky. Casety jsou ale vesměs veřejné, takže je můžete navštěvovat, měnit a podívat se kam chcete. Všechny ferie obvyklé doprovází řada zábavných atrakcí, kolotočů, stánků s občerstvením a pochutinami. Pokud vás zrovna nějaká feria zastihne, je vhodné dobře se obout, vzít si opravdu pohodlné botky a dámy pozor na drahé a pěkné boty. Casety jsou pro lepší tanec a z praktických důvodu posypány pískem, takže obout se do úplně nových bot se nedoporučuje, protože je pak budete muset velmi dobře umýt, ne-li je vyhodit. Jestli vás neodpuzují býčí zápasy, běžte se na ně podívat, je to opravdu podívaná. Nechme na chvíli stranou utrpení, který býk v závěru prožívá. Pokud se vám poštěstí a navštívíte skutečně profesionální a dobře zvládnutý zápas, dýchne na vás temperament, vášeň a hrdost samotných Španělů. To, co se děje v býčí aréně, je skutečně umění. Doporučuje se ale vybrat si opravdu dobrý zápas, známějšího toreadora, a vyhnout se tzv. corridám pro turisty. Zážitek z ní nebudete mít žádný a celý zbytek dne budete přemýšlet nad osudem býka než nad představením, které jste viděli. Španělé oslavují každého svatého. Bezesporu největší událostí jsou Velikonoce (šp. Semana Santa). Nejznámější Svatý týden lze vidět v Seville. Město je na celý týden ochromeno průvody jednotlivých bratrstev, která nesou tzv. paso, jakýsi podstavec, na kterém stojí soška Panny Marie. Za ní pokračuje proud kajícníků, kteří mají obličej přikrytý inkvizitorskými kapucami a na ramenech nesou velký kříž. Pokud se rozhodnete navštívit Sevillu právě v tomto období, počítejte s tím, že se nedostanete jinam než do hloučku lidí těšících se, až kolem projde nějaké bratrstvo. Sevilla je v tomto týdnu skutečně ochromena a mnohdy trvá celé hodiny než se dostanete do svého hotelu. Městská hromadná doprava je rovněž upravena, často se jí do cesty připlete nějaký ten průvod, takže si nějakou minutku počkáte. Určitě jde o velký a pěkný zážitek, dobré je shlédnout více průvodů, protože každý je jinak zajímavý. Všechny průvody doprovází tajemná hudba připomínající pocity utrpení, takže se na chvíli budete cítit v jiné době. Podobně jsou na tom další města Andalusie, známější je ještě Semana Santa v Málaze, ale i v jiných městech a vesničkách. Tam už je počet průvodů mnohem nižší.

ODPOLEDNÍ SIESTA Charakteristickým rysem celého Španělska a Andalusie o to víc je odpolední siesta. Od 14 hodin do 17,30 – 18,00 hodin zavírají všechny obchody. Je třeba to mít na paměti a pokud člověk něco potřebuje, musí vydržet až do konce siesty. Ostatně není se čemu divit, v Andalusii dosahují v létě teploty více jak 40 stupňů, což značně namáhá organismus.

POČASÍ ANDALUSIE Počasí je v Andalusii celý rok celkem příjemné. Zima je charakteristická zejména častými dešti, sníh je tady ale pouze ojedinělým jevem. Výjimku tvoří granadská Sierra Nevada, kde je možnost skvělého lyžování, nebo severní oblast Jaén, která hraničí s Castilií.

TEPLOTY V ZIMĚ Poslední dobou vzhledem k celosvětové změně počasí je zima poněkud chladnější, ale není to pravidlem. Průměrná teplota v zimě se pohybuje kolem 15 stupňů, výjimečně klesá k nule. Léto ve vnitrozemských oblastech Andalusie je často k nevydržení. Například teplota v Seville v srpnu dosahuje i 50 stupňů Celsia. Pro nás těžko k vydržení. Vnitrozemské oblasti jsou tedy přes léto vylidněny a turistické návštěvy se omezují jen na jednodenní výlety. Bohatě to totiž stačí. To léto na Costa del Sol nebo na jiných pobřeží je snesitelnější. Díky čerstvému vánku od moře se dá vydržet a teploty zde dosahují 35 stupňů. Hotely či penziony, obchody, banky atd. jsou běžně vybaveny klimatizací.

Teplota moře na pobřeží Středozemního moře se pohybuje okolo 24-25 stupňů, na Cádizském pobřeží, které omývá Atlantik je chladnější, okolo 20 stupňů.

LIDÉ V ANDALUSII Andalusané jsou lidé veselí, vstřícní, přátelští, milí, pohostinní, otevření, a především velice pyšní na svůj kraj. V souvislosti s tím existuje jakási nepsaná rivalita, především mezi Sevillou a Málagou. Sevilla, jakožto hlavní administrativní město celé Andalusie jakoby soupeřila s turisticky velmi navštěvovanou a vzkvétající Málagou. Sevillané jsou odlišní proti ostatním, jsou až moc hrdí na svůj kraj, na svou fantastickou Sevillu. A to je někdy trochu omezuje v širším pohledu na celou Andalusii.

NAKUPOVÁNÍ V ANDALUSII Co se týká obchodů, je potřeba mít na paměti odpolední siestu. Obchody bývají otevřeny od 9:00 do 14:00 hodin, odpoledne potom od 17,30 do 21.00.

Supermarketů je ve Španělsku celá řada. Nejlevnější typ je Čechům známý Plus, Lidl, Día, dále pak cenově průměrná Mercadona a dražší Supersol. Sortiment je vcelku podobný obchodům u nás, samozřejmě s výjimkou místních velmi konzumovaných potravin jako jsou olivy, ryby, horská šunka (jamón serrano). V levnějších obchodech se může stát, že se prodavačka jakoby přepočítá a na účtence se objeví položky navíc. Těžko říct, zda šlo o náhodu. Každopádně je lepší si účet překontrolovat, zejména při nákupu více položek. Ovoce, zeleninu a pečivo není dobré kupovat v těch nejlevnějších obchodech. Pečivo je za dvě hodiny tvrdé a ovoce je často buď nedozrálé nebo naopak přezrálé. Pokud máte rádi olivy nebo je jen chcete vyzkoušet, zjistěte si v turistické kanceláři, kdy se koná místní trh (obvykle jednou týdně) a na něm koupíte poměrně levně ty nejlepší a nejčerstvější. Jako suvenýr je dobré na památku koupit nějaké dobré kvalitní víno či olivy, ty je nutné samozřejmě zkonzumovat, a všudypřítomný olivový olej. Z nápojů ještě španělské brandy (Cardenal Mendosa) či sherry. Typickými suvenýry mohou být například věci z kůže (kabelky, pásky) či šperky s nádechem arabského dědictví, andaluská keramika nebo pro velké horko praktické vějíře.

DOPRAVA V ANDALUSII Celkově je sít silnic a dálnic v Andalusii přehledná a na velmi dobré úrovni. Snad jen je třeba dávat větší pozor, protože pravidla silničního provozu tady zapomíná mnohem více osob než u nás. O parkování nemluvě. Lidé parkují kde chtějí a jak chtějí. Není dobré vyrazit večer autem do centra města za zábavou. Určitě je lepší použít MHD nebo taxi. Šance na zaparkování je totiž minimální a silnice bývají velmi ucpané. Taxikáři jsou na turisty zvyklí a jsou ochotní. Dobré je informovat se o cenách předem, ale málokdy se stane, že by řidič cenu záměrně navýšil. Záleží samozřejmě na každém jedinci. Vlaky jsou obecně trochu dražší než autobusy, takže pokud chcete ušetřit, určitě zvolte autobus. Místní cestovní kanceláře a agentury organizují nejrůznější výlety, ale často jsou cenově přemrštěné. Takže je lepší navštívit informační turistickou kancelář, vyžádat si několik mapek a letáků s informacemi, sednout na autobus a vyrazit na vlastní pěst.

MHD je kvalitní a řidiči v ní ochotní, takže rádi zodpoví, kde vystoupit. Jednorázová jízdenka se obecně v hlavních městech Andalusie pohybuje kolem 1,10 – 1,30 €. Nastupuje se jen předními dveřmi, u kterých bývá strojek, kde se musí jízdenka označit. Co turisty asi překvapí a na co nejsou zvyklí je to, že zde neexistují jízdní řády. Místní obyvatelé už vědí, kdy zhruba autobusy jezdí, ale turista prostě musí přijít na zastávku a buď má štěstí a autobus zrovna přijíždí, nebo si musí nějakou minutku (10-15 minut) počkat. Záleží na lokalitě. Zvláštností je, že zde příliš neplatí pravidlo, že nastoupí-li starší člověk, mladší mu uvolní místo. Záleží na jedinci a vychování, ale obecně se toto příliš nepraktikuje. Pokud ale nastoupí starší paní o holi nebo těhotná žena, místo určitě uvolnit.

GASTRONOMIE Andaluskou kuchyni si určitě nenechte ujít. Zejména budete-li trávit dovolenou na pobřeží, ochutnejte plody moře, které zde vždy servírují čerstvé, ba snad právě vylovené z moře.

CHIRINGUITO Na typických přímořských promenádách p otkáte na každém kroku klasický plážový bar, tzv. chiringuito, odkud se line vůně právě usmažených malých rybiček všeho druhu (španělsky boquerones, chipirones, chocos, coquinas, quisquillas atd.) Pokud nemáte rádi ryby, ochutnejte příjemně osvěžující studenou polévku gazpacho, složenou z ingrediencí jako je česnek, rajče, pečivo, okurka, olivový olej. V každém kraji Andalusie si tuto specialitu různě doplňují nebo obměňují. Například v Málaze či Granadě do ní přidávají rozdrcené mandle. Pokud navštívíte Córdobu, určitě ochutnejte salmorejo. Jde o jakousi variantu gazpacha s méně pečivem a nepřidává se do něj okurka. Celkově lze říct, že je salmorejo hustší. V žádné jiné oblasti Andalusie nechutná tak dobře, jako právě v Córdobě. Další pochoutkou jsou boby, na jakýkoliv způsob. Smažené,se šunkou, dušené.

OLIVY Nedílnou součástí andaluské kuchyně jsou jistě olivy, v různých kombinacích. Olivy plněné paprikou, mandlí, sýrem, co vás napadne. Určitě si je nenechte ujít, jsou vynikající a vždy čerstvé.

TAPAS Kdo již Španělsko navštívil ví, že se zde pod ávají tzv. tapas, tedy malé porce jídla. Tapu si můžete objednat prakticky od čehokoli. V jídelním lístku jsou u většiny jídel tři způsoby podávání: porce, poloviční porce a tapa. Doporučuji (pokud je vás víc), aby si každý objednal nějakou tapu, a tak máte šanci od každého něco dobrého vyzkoušet.

PAELLA JE POVINNOST Mnoho lidí také zkouší ve Španělsku paellu. Určitě stojí za to, jen bych zmínila, že to není typicky andaluské jídlo, ale pochází z Valencie. Kdo ale jednou navštíví Španělsko, objednat si paellu je povinnost, ať se nacházíte na jakémkoli místě v zemi. Ty nejchutnější paelly se ovšem připravují ve Valencii. Kdo by rád nějaký masový pokrm, ten ať si v restauraci objedná býčí ocas (rabo de buey/rabo de toro). Způsoby podávání jsou různé, vždy je ale vhodné si k němu objednat dobré bílé víno.

VÍNO Pokud je o víno, určitě si vyberete. Z Andalusie je asi nejznámější vinná oblast Jerez de la Frontera. Víno z tohoto kraje si pochvaloval už Shakespeare. Sladší víno je hojně vyráběno v Málaze. Španělské pivo není špatné, ale české je mnohem lepší. Během letních měsíců určitě přijde vhod tzv. tinto de verano. Jde o červené víno míchané s pomerančovým nebo citronovým osvěžujícím nápojem. Je to nápoj sladký a zprvu chutná jako limonáda. Z toho vyplývá, že je třeba dávat pozor. Nápoj rychlá zamotá hlavu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .