0
0

NEJ-hezčí trek

Nejhezčím trekem pro nás oba jednoznačně byl výlet podél levady Caldeiro Verde. Může to částečně být i tím, že se jednalo o první trek podél levady, ale tato cesta nám připadala nejpestřejší ze všech (přepadávající proudy vody, úzký chodník, tunýlky, atd.). Tento trek nasadil laťku hodně vysoko a stále jsme srovnávali ostatní levady. Je ale pravda, že jsme nešli některé hodně zajímavé treky v centrální části Madeiry, protože byly pro nás příliš náročné, nemohli jsme se vracet stejnou cestou nebo na ně prostě nezbyl čas.

NEJ-hezčí město

Nejvíce se nám líbil výlet do městečka Porto da Cruz na severním pobřeží Madeiry, kde začíná (nebo končí) North Coast Trek. Samotné městečko není ani tak hezké samo o sobě, ale v době naší návštěvy probíhaly na zdejší pláži nějaké závody surfařů, což hodně ovlivnilo celkovou atmosféru. Posezení na kávě u pláže, cesta kolem moře k bazénům s mořskou vodou a následná vyhlídka na městečko (a na okolní vesnice, pole, hory, atd.) byla úžasná.

NEJ-větší zklamání

Když nepočítám natržení lýtkového svalu těsně před dovolenou (které mě ale až tak moc nelimitovalo), bylo pro mě asi největším zklamáním to, že jsme na levadě 25 Fontes nenašli odbočku na levadu do Vermelha, která má být jedna z nejzajímavějších a po které jsme chtěli kousek jít. Z cestopisů na netu jsem se na ni hodně těšil, i když nově měla být údajně pro veřejnost uzavřena. Pro Janu bylo největším zklamáním to, že jsme prošli jen část treku severním pobřežím a nejzajímavější část jsme netrefili. Na místě samotném jsme našli jiný chodník, který byl ale po několika sesuvech hodně poničený a vedl pobřežními skálami nahoru a dolů a ne po vrstevnici. Jít po něm dál by bylo hodně riskantní a namáhavé, tak jsme se nakonec vrátili. V obou případech jsme měli několik map, ale ve finální fázi byly buď málo podrobné nebo nepřesné.

NEJ-hezčí vyhlídka

Já jsem nejvíce obdivoval vyhlídku z vrcholu Pico Areeiro na cetrální horský masív, protože jsme tam byli brzy ráno, svítilo sluníčko a zatím zde nebyli téměř žádní turisté. Ostatní vyhlídky byli z mého pohledu buď méně fotogenické nebo příliš „turistické“ (např. vyhlídka Balcones). Janě se nejvíce líbila vyhlídka v první části North Coast Trek na údolí okolo městečka Porto da Cruz. Horské vyhlídky se jí zdály vzájemně podobné. Vyhlídka na největším útesu Cabo Girao nás neoslovila ani jednoho, i když hloubka pod nohama byla skutečně impozantní.

NEJ-pohodovější místo

Jako nejpohodovější místo jsme oba označili pláž u městečka Calheta. Pláž je písečná (písek je dovezený z Afriky) a patří k hotelu, ale vstup na ni byl zdarma. Po treku podél levady Ribeira da Janela jsme sem přijeli před pátou hodinou odpoledne a bylo moc příjemné se jen tak natáhnout a po týdnu cestování a chození jen tak relaxovat na sluníčku (a v mém případě i plavat v relativně chladnějším moři). I když jsme zde strávili jen necelé tři hodiny, zanechala v nás pláž hodně pohodový dojem a litovali jsme, že jsme si takto nezpestřovali odpoledne a večery i po jiných výletech v minulých dnech.

NEJ-větší překvapení

Pro mě bylo největší překvapení množství turistů (v příjemném smyslu). Protože jsme na treky vyráželi celkem brzy, nepotkávali jsme ze začátku v protisměru téměř žádné turisty, ještěrky vychutnávající ranní sluničko nám šustili pod nohama nevyplašeny zástupy turistů a byly místa, kde jsme šli téměř hodinu bez toho, že by jsme potkali turisty (Ribeira da Janela, do Furado). Dalo se krásně fotit i u vodopádu 25 Fontes a u jezírka na konci levady Caldeiro Verde, což jsou obvykle hodně exponovaná místa s davy turistů. Janu nejvíce překvapilo (a zaskočilo) hodně teplé počasí, díky kterému jsme mohli chodit většinu treků v tričku s krátkým rukávem a v šortkách (pokud by je Jana měla s sebou) a v batohu nést jen lehkou nepromokavou větrovku a dlouhé kalhoty pro případ náhlé změny počasí.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .