Oblast Střední Dalmácie je považována za nejkrásnější část celé Dalmácie a v podstatě i celého Chorvatska. Rozkládá se od letoviska Rogoznica na severozápadě a končí přístavem Ploče na jihovýchodě.

Co nabízí Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je tvořena členitým pobřežím se zátokami plnými oblázků a písku, horami, jenž obklopují rušná letoviska či bohatou vegetací v čele s borovými lesy. Mezi lákadla neodmyslitelně patří kulturní dědictví jednotlivých měst, z nichž dvě – Split a Trogir – jsou zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nelichotivé dědictví ve smyslu továren znečišťujících zdejší prostředí vzalo za své a nyní se oblast zaměřuje především na turismus, byť zdejší letoviska nejsou „masově“ zaměřena na turistu, tudíž nepřekypují desítkami hotelů, vil a apartmánů. Výjimkou je oblast Makarské riviéry, která je každoročně velice hojně navštěvovaná.

Pro milovníky aktivně strávené dovolené nabízí oblast Střední Dalmácie širokou škálu vodních i suchozemských sportů, které můžete vyzkoušet sami, či si zaplatit instruktora. Samozřejmostí jsou také výlety, které můžete absolvovat do známých měst, jakými jsou například Šibenik či Sinj. Turisty velmi vyhledávaným místem jsou také vodopády národního parku Krka.

Kam na výlet ve Střední Dalmácii

Oblast Střední Dalmácie nabízí velké množství výletů za poznáním. Nejčastěji navštěvovaný je Šibenik a vodopády Krka, ovšem pokud chcete výlet strávit aktivně, například jízdou na koních, doporučujeme navštívit město Sinj, kde se také můžete zajít na koňské dostihy podívat. Pokud do letoviska přijedete počátkem srpna, zažijete také proslulou rytířskou soutěž na koních, Sinjskou alku.

Na kajacích či kanoích, raftech nebo vorech můžete sjet horskou řeku Cetinu.

Výšlap si můžete udělat i na největší hrad v oblasti, na Klis, z něhož Turci po staletí ovládali celé daleké okolí. Nedaleko je nádherná krápníková jeskyně Vranjača.

Nejkrásnějším výletem je bezesporu návštěva dvou v Evropě mimořádných krasových jevů, Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski.

Velkým a vděčným cílem výletů je pohoří Biokovo, snadno dosažitelné autem nebo autobusem.

Lodí se dostanete také na ostrov Brač, kde se můžete v klidu potápět či se věnovat rybolovu.