Zobrazit mapu
Trogiru
Map not available!

Trogir je jedno z nejstarších a nejzajímavějších měst pobřeží Chorvatska. Srdce města leží na ostrůvku mezi kopci na pevnině a pobřežím ostrova Čiovo. Město se kromě turistického ruchu zabývá také zpracováním tabáku, těžbou kamene a farmaceutickým průmyslem.

Trogirská riviéra zahrnuje 20 ostrovů, ostrůvků a vesnic. Od roku 1997 je historické jádro Trogiru zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie Trogiru

První zmínky o Trogiru pocházejí ze 3. stol. př. n . l., kdy bylo město založeno Řeky pod názvem Tragurion (osada pod Kozím vrchem). Na počátku 15. století jej dobyli Benátčané, kteří město osídlili na dalších 400 let. Po nich přišli Francouzi a Rakušané a až od roku 1918 přešel Trogir do rukou Chorvatů.

Proč Trogir navštívit

V letovisku Trogir si přijdou na své úplně všichni. Vyznavači sportů, turisté cestující za památkami, ale také ti, kteří do tohoto města zavítají za kulturními akcemi, kterých se zde během sezony koná mnoho. Trogir v minulosti patřil k významným kulturním střediskům Střední Dalmácie, kde tvořila spousta známých umělců, sochařů, malířů, ale také básníků či historiků. Z této doby se zachovala úchvatná umělecká díla, která bezesporu patří k perlám Jadranu.

Zajímavá místa Trogiru

Ve městě se stále nachází hradby a pevnost Kamerlengo ze 13. – 16. století, která městu dodává charakteristický „středověký“ vzhled. Další významnou památkou je palác Čipiko, což je původní dochovaný palác s nádherným, goticko-renesančním nádvořím. Další oblíbené turistické místo je místní městská lodžie, která je vlastně soudním dvorem postaveným v renesančním stylu.

V Trogiru se nachází i několik zajímavých kostelů. Mezi ty nejznámější patří kostel. sv. Barbory, který pochází z 8. až 9. století, ovšem dnešní podobu získal v 11. století. Třebaže je jen lehce zdoben, je tento trojlodní miniaturní kostelík velmi působivý. Známý je také kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj), což je románský kostel ze 13. století, ve kterém najdete velmi cenná umělecká díla. V neposlední řadě je nutné zmínit také klášter sv. Mikuláše, což je vlastně klášter benediktinek. Na závěr bych zmínil ještě románskou katedrálu sv. Vavřince, která je opravdu nádherně zrekonstruovaná, za což restaurátoři získali i prestižní světové ceny.

Jak se do Trogiru dostat

Trogir je velmi dobře propojen s velkými evropskými městy leteckou dopravou. Letadlem se proto snadno dostanete do Splitu a odtud autobusem do 3 km vzdáleného Trogiru.

Linkový autobus č. 37 vyjíždí ze Splitu každých 20 minut.

Autem se do Trogiru dostanete po A1 nebo po Jadranské magistrále vedoucí přes Rijeku – Senj – Karlobag – ZadarŠibenikPrimošten – Trogir.