Zobrazit mapu
Čiova
Map not available!

Ostrov Čiovo, další ve skupině Středodalmatských ostrovů je spojen s městečkem Trogir zvedacím mostem přes mořský průliv Trogirski kanal. Tento ostrov s rozlohou 28,8 km2 a 6 tisíci obyvatel je administrativně rozdělen mezi města Split, Trogir a Okrug.

Na ostrově bylo vybudováno několik obcí: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Žedno, Čiovo. Okrug (Okruk) Gornji a Okrug Donji, dnes tvoří samostatnou oddělenou obec, kdysi se nacházely pod správou Trogiru.

Nejvyšší vrch Rudine je 218 m vysoký. Protože je úrodné půdy velmi málo, je intenzivně využívána. Pěstují se mandloně, vinná réva, olivovníky, fíkovníky, jižní ovoce.

Vzhledem k tomu, že na Čiovu nejsou žádné vodní toky, je voda dovážena z pevniny. Ostatní rostlinstvo je středomořské, převažuje makchie, ale jsou tu i krásné borovicové lesy a cypřišové háje.

Historie ostrova Čiovo

Ostrov Čiovo byl obydlen už v prehistorii – staří Římané ho pojmenovali Boa (Bua, Bavo), sloužil jako místo pro vyhnanství nežádoucích osob.

V průběhu 15. a 16. století, kdy ostrov byl útočištěm před Turky, byly na ostrově vybudovány poustevny, vesnice, osady, leprosária (záchytná místa pro malomocné). Z tohoto období se zachovala řada památek – klášterů, kostelů, pozůstatky pousteven.

Jednou z nejcennějších stavitelských památek je v Arbaniji gotický dominikánský klášter sv. Kříže (Sveti Križ) s krásnou křížovou chodbou, zajímavostí je severní zeď, vybudovaná jako opevnění. Odhaduje se, že nejstarším františkánským klášterem na ostrově je klášter sv. Antonína, který byl postaven nad jeskyní. Je zde možno zhlédnout i významná umělecká díla – obraz od Palmy ml. a sochu od Ivana Duknoviće. Památky najdete prostě všude.

Můžete se vydat do vnitrozemí, např. ve vesnici Žedno nepřehlédnete kostel sv. Maura. Kostel Panny Marie Prizidnické z roku 1546 s pozůstatky poustevny uvidíte na skalních útesech na jihovýchodě ostrova. V zátoce Supetarska jsou ruiny starochorvatského kostelíku sv. Petra a ve farním kostele z roku 1650 ve Slatině stojí za vidění byzantská ikona a gotický obraz „Ukřižování“.

Pokud zamíříte na západní stranu ostrova i tam na vás dýchne historie v podobě pozůstatků raně křesťanského kostelíka sv. Eufemie a hospodářských budov kláštera benediktinů.

Někteří historikové předpokládají, že se právě na tento ostrůvek uchýlil uhersko-chorvatský král Béla IV. na svém útěku před Tatary, někteří zase uvádějí ostrůvek Kraljevac.

Pláže ostrova Čiovo

V největším zálivu na západním pobřeží v obci Okrug Gornji je „hlavní koupaliště“ jak Trogiru, tak ostrova Čiova. Okrug, jinak nazývaná „Copacabana“ je jednou z nejpopulárnějších pláží. Na 2km dlouhé oblázkové pláži jsou venkovní sprchy, veřejné toalety, převlékárny, k pronajmutí jsou lehátka a slunečníky. Místní bary nabízejí občerstvení během dne a zábavu po celou noc. V blízkosti se nachází sportcentrum „Max“, které nabízí rozličné vodní aktivity i vybavení pro různé vodní sporty.

Na jižní straně ostrova je oblíbená oblázková Bílá pláž v zátoce Mavarštica. Na ní nenajdete vůbec žádné služby, takže je potřeba se vybavit minimálně pitím. Tato pláž je hodně vyhledávaná naturisty.

Poklidné letovisko Slatine nabízí, kromě klidnější pláže Kava, nerušenou pohodu těm, kteří chtějí být o dovolené stranou rušného turistického života, rodinám s malými dětmi a příznivcům klidu a ticha. Najdete tu příjemné restaurace a tradiční konoby, které nabízejí vynikající vína a delikatesy z mořských plodů aj.

Celé pobřeží ostrova je lemováno mnoha ukrytými zátokami, takže není problém si najít místo jen pro sebe.

Při jihozápadním pobřeží Čiova jsou ostrůvky Sveta Fumija, Kraljevac, Galerija, v těchto lokalitách jsou dobré podmínky pro sportovní rybolov.

Proč se vydat na ostrov Čiovo

První dojem z ostrova Čiovo, u mostu s přístavním ruchem, vám nebude příliš připomínat dovolenkovou destinaci. Ale velmi brzy zjistíte, že i přes hustou zástavbu, zejména v obci Okrug Gornji a kolem zátoky Movarštica, má ostrov stále co nabídnout. Mírné podnebí, souostroví s malebnými ostrůvky, krásné pláže ve skrytých zátokách, četné historické památky, sportovní vyžití. Má ideální polohu jako výchozí bod při poznávání bohatého kulturního dědictví, v blízkém okolí jsou dvě perly UNESCA – města Trogir a Split, pozůstatky největšího římského města Chorvatska – Salony. Milovníci přírodních krás by si neměli nechat ujít návštěvu chorvatských národních parků, např. nedaleký Národní park Krka.

Jak se na ostrov Čiovo

Nejrychlejší a nejjednodušší cesta jak přijet do Trogiru autem je dálnicí A1 (ZáhřebSplit). Nezapomeňte koupit dálníční známky! Když přijedete do Trogiru, je třeba po prvním mostu přejet do starého městského jádra a potom po přejezdu druhého mostu (spojuje ostrov Čiovo a starou část) přijedete na Čiovo.

Splitské autobusové nádraží je spojeno s většinou evropských zemí jakou např. s Německem, Francií, Českem, Slovenskem, Holandskem či Polskem. Pravidelné autobusové linky Split – Trogir jezdí každých 30 minut.

Mezinárodní letiště Resnik – 5 km od Trogiru směrem na Split. Od letiště do Trogiru jezdí taxi a autobusy.

Trajektový přístav se nachází ve 25 kilometrů vzdáleném Splitu, takže ani lodí není do Čiova problém se dostat.

Na závěr jedna rada: Pokud nemusíte, nevydávejte se na výlet do Trogiru z Čiova autem, protože cesta je z Čiova velmi frekventovaná a bývá nezřídka ucpaná. Využijte raději za 15 kun trajektu, který vyplouvá jak ze Slatiny, tak z Okrugu. Nejen že si ušetříte nervy, ale navíc si užijete krásnou vyjížďku.