Zobrazit mapu
Brače
Map not available!

Ostrov Brač patří mezi ostrovy, jehož krásy jsou popisovány v superlativech. Je největším a nejvyšším ostrovem Chorvatska a je rovněž ostrovem kamene, oleje a vína. Má rozlohu 396 km2 a cca 14 tisíc obyvatel. Od pevniny je oddělen Bračským průlivem, od ostrova Hvar pak Hvarským průlivem. Splitská úžina ho dělí od dalšího ostrova Šolta.

Nejvyšším bodem je 778 m vysoká Vidova gora (Hora sv. Víta).

Obživu obyvatel zajišťuje od počátku minulého století hlavně turistický ruch, pěstování oliv a vinné révy. Významná je těžba vyhlášeného bračského mramoru a rybolov.

Sladká voda, která zde chybí, je přiváděna podmořským vodovodem z poloviny minulého století. Před tím byla dovážena lodí.

Na ostrově je průměrná délka slunečního svitu 2 700 hodin ročně. Teplota moře dosahuje v letních měsících 24 -26 stupňů, počasí ovlivňují i větry – severní bora, teplé jugo a v letních měsících mistrál.

Jen tak pro zajímavost – víte, že Brač má ve znaku dva vzpínající se kozly? Uvádí se, že tento motiv byl převzat z ilyrského šperku nalezeného na ostrově a jméno ostrova se odvodilo z italského výrazu pro rohatý dobytek.

Historie ostrova Brač

Z dochovaných nálezů je zřejmé, že osídlení ostrova Brač probíhalo již v neolitu. Prvními obyvateli byli Ilyrové, pak Řekové. Římané vládli na ostrově ve 2. století př. n. l. Středověk přinesl, jako i na sousedních ostrovech, střídání vládců, od 15. stol. se Brač dostal na dlouhou dobu pod nadvládu Benátek.

Za napoleonských válek, sloužil ostrov jako hlavní námořní základna a přístav. Roku 1807 ovládla ostrovy Brač a Korčulu s pomocí ruského námořnictva Černá Hora. V roce 1814 došlo k připojení Brače k Rakousku. Součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců se ostrov stal v roce 1918. V období let 1941 – 1944 byl ostrov okupován nejdříve Italy a pak Němci. Po osvobození byl ostrov součástí Jugoslávie až do získání nezávislosti Chorvatska roku 1991.

Pláže a letoviska ostrova Brač

Na Brači jsou pláže s jemnými oblázky a pozvolným vstupem do vody, upravená betonová plata a asi 4 km východně od letoviska Postira najdete písečnou pláž Lovrečinu.

Navíc tu mají jednu z nejvyhledávanějších pláží Chorvatska Zlatni rat, špičatý výběžek pobřeží symbolizuje ostrov na všech fotografiích, ale pozor, díky cenám a množství lidí, nic pro nenáročného turistu hledajícího klid.

Hlavní letoviska jsou Supetar a Bol, kde se můžete věnovat výuce a provozování windsurfingu, jachtingu, potápění, či tenisu. Dalšími jsou Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća a Povlja.

Zajímavá místa ostrova Brač

Obce a osady si na ostrově Brač zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz. Na ostrově najdete ilyrské hradby, opevněná sídliště – gradiny, římské sarkofágy či dvě mauzolea.

Ve vnitrozemí ostrova, asi 2 km z přímořského letoviska Splitska, najdete nejstarší římské sídlo na Brači, obec Škrip. Tato malá obec s 200 obyvateli je nejvýznamnější archeologické naleziště na Brači. Pokud tedy budete trávit dovolenou v Supetaru nebo Postiře, neváhejte. Toto, jedno z nejdůležitějších nalezišť v Chorvatsku, není ještě prozkoumáno, takže nejsou vyloučeny další objevy.

Velmi atraktivním místem k návštěvě je rovněž obtížně dostupný skalní klášter Blaca, který nabízí mnohé zajímavosti.

Jak se na Brač dostat

Pokud se na ostrov Brač rozhodnete jet autem, autobusem či vlakem, vždy musíte dojet do Splitu nebo do Makarske, odkud se trajektem nebo katamaranem dostanete na ostrov.

Brač má trajektové spojení se Splitem ze Supetaru. Do Makarské jezdí trajektová linka ze Sumartinu, která leží na jihovýchodním konci ostrova. Obě vás vezmou i s autem. Rychlá lodní linka Split – Jelsa na Hvaru má zastávku i v Bolu.

Letecky se nejblíže k ostrovu Brač dostanete na letiště ve Splitu či Dubrovniku, což je zhruba 165 km na Makarskou, odkud vás na Brač dopraví katamarány či trajekty. Letiště ve Splitu je pouhých 30 km daleko od přístavu, odkud si můžete vybrat, kam na ostrově trajektem pojedete.