Ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, ať už jezdíte na Slovensko a nebo létáte po celé planetě, možná jste si už položili otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Rozhodně nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade 🙂 Ostatně právě to, že se nás poměrně často lidé ptají, jak to vidíme my a zda je výhodnější si vše naplánovat sám a nebo využít služeb cestovních kanceláří, mne donutilo sepsat tento seriál článků, kde se pokusím přinést odpovědi pro každého, kdo toto dilema řeší.

Díly seriálu:

 1. Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi
 2. Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi
 3. Výhody a nevýhody individuálního cestování na vlastní pěst
 4. Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst?

V prvním díle tohoto seriálu se budeme věnovat cestování s českými cestovními kancelářemi a jaké pro vás přináší výhody a nevýhody.

Cestování s českými cestovními kancelářemi

Pokud si koupíte u některé z českých cestovních kanceláří zájezd, budete mít vše v podstatě bezpracné. Jednoduše řečeno, stačí si vybrat, objednat, zaplatit a pak se už jen řídit pokyny cestovky a užívat si volno.

V ideálním případě (který je však naštěstí standardem) máte jistotu, že na dovolenou odletíte, že budete mít vše zařízeno tak, jak cestovka deklaruje (na webu či v katalogu) a pak již bude jen na vás, jestli si dovolenou opravdu užijete a nebo ne.

Velkou výhodou nákupu zájezdu u cestovky je také to, že lze plánovat jak krásně dopředu tak (a to u individuálního cestování je docela problém) řešit vše až v momentě, kdy máte opravdu čas a víte, že na dovolenou můžete vyrazit. Stačí vždy otevřít aktuální nabídku zájezdů či last minute nabídek, projít si ji, vybrat si, co se vám líbí a objednat – pracovníci cestovky či cestovní agentury vám pak pomohou vše vyřídit a případně vám nabídnou alternativy, pokud vámi vytipovaný zájezd není volný a nebo existuje lepší alternativa.

Velmi zásadní argument pro cestování s cestovními kancelářemi je to, že v destinaci máte vždy někoho, na koho se můžete obrátit v případě problémů. Není tak problém řešit jakoukoli situaci vzniklou v hotelu, můžete si nechat poradit, kam se vydat na výlet, můžete si nechat pomoci v případě, že budete mít zdravotní potíže a bude o vás postaráno i v případě úrazu či jiného závažného problému. A to v případě českých cestovek navíc v rodném jazyce (samozřejmě pokud není deklarováno jinak a nebo pokud tedy necestujete s německou ck, čemuž se věnujeme v dalším díle tohoto seriálu).

Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi

Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi

Pokud nebudete mít smůlu, určitě narazíte na delegáta, který vám rád dá tipy, kam si zajet a co nepropásnout. Delegáti jsou zpravidla lidé, které cestování baví a kteří danou destinaci znají velice dobře – díky tomu vám mohou doporučit i místa, o kterých byste se jinak třeba ani nedozvěděli. Zvlášť patrné je to u poznávacích zájezdů, protože na těch často budete mít nadšené průvodce, kteří vám řeknou obrovské množství zajímavých informací, ukáží vám spousty zajímavých míst a dají i spoustu dalších tipů, kam si třeba zajít ve volném čase.

Osobně jsem zažila několik poznávacích zájezdů a zpětně musím říct, že ačkoli jsem na daných místech již byla i individuálně (Řím, Paříž, Istanbul, Thajsko, Kuba), informace od delegátů byly vždy daleko zajímavější a poutavější než ty, které jsem si vyčetla z knih či na internetu (ty si totiž najde každý a často pak na cestách vidíte turisty s těmi samými tištěnými průvodci v různých jazycích, jak chodí po těch samých trasách a koukají na ta stejná místa, která jsou v průvodcích vypíchnuta jako nejzajímavější).

Výhody cestování s českými cestovními kancelářemi

 • jednoduchost a rychlost vyřízení všech formalit
 • minimální pracnost (stačí si vybrat, objednat, zaplatit)
 • možnost zařídit vše s předstihem i na poslední chvíli
 • je o vás postaráno jak před cestou, tak během ní – nemusíte se tedy o nic starat
 • máte vždy někoho k dispozici, na koho se můžete obrátit s problémem či s žádostí o pomoc nebo radu
 • řada delegátů (průvodců) jsou zcestovalí profesionálové, kteří vám řeknou celou řadu informací a zajímavostí, které byste se o daném místě jinak nedozvěděli. Díky tomu často uvidíte i úžasná místa, která byste jinak zaručeně minuli.
 • komunikujete v češtině, a to i v případě problémů, reklamací atp.

Nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi

 • nemusíte se o nic starat – tato výhoda přináší nevýhodu v tom, že většina lidí nemá potřebu nic moc plánovat, zjišťovat si informace o destinaci dopředu a mít tak možnost místo sám lépe poznat. Navíc právě i samotné plánování je pro řadu lidí nedílnou a zábavnou součástí dovolené. Ale ne každý to tak má.
 • u poznávacích zájezdů existuje malá volnost – plán cesty neurčujete zpravidla vy (výjimkou jsou poznávací zájezdy pro malé skupiny osob, kde plán cesty můžete ovlivnit), jste ve vleku průvodce a vaší skupiny. Zase ale vše uvidíte a o nic nepřijdete, jasně definovaný program vás donutí.
 • méně dobrodružství – individuální cestování je dobrodružné. Je o řešení krizových situací, o ztrácení se, domlouvání s místními, smlouvání, o měnění plánů na poslední chvíli – nic z toho s cestovkou pravděpodobně nezažijete. Pro někoho je to dobře, pro někoho ne. Jak to vnímáte vy – je to nevýhoda či nikoli?
 • cena – tomuto se budu věnovat v posledním díle tohoto seriálu, nicméně hodně zjednodušeně a hodně obecně se dá říct, že cestování s cestovkou je dražší než individuální cestování. ALE neplatí to zdaleka vždy a většina lidí si neuvědomuje, že individuální cestování je v některých případech dokonce mnohem dražší než cestování s cestovkami. Vysvětlím to v posledním díle tohoto seriálu článků o rozdílech mezi individuálním cestování a cestování s cestovkami.


Vidíte tedy, že cestování s cestovkami má hodně výhod i nevýhod a záleží jen na tom, zda pro vás uvedené výhody mají větší váhu než nevýhody. Situaci ještě trošku čeří možnost cestování s německými cestovkami, které nabízí vysoký komfort služeb a u mnoha produktů velice atraktivní ceny.

A právě na to, jaké je cestování s německými či rakouskými cestovními kancelářemi a jaké má výhody a nevýhody, se podíváme v dalším článku tohoto seriálu.

A na závěr si nezapomeňte přečíst ještě i článek o tom, zda je lepší si koupit zájezd u cestovní agentury a nebo rovnou v cestovní kanceláři. Třeba vás naše doporučení překvapí!

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!