Ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, ať už jezdíte na Slovensko a nebo létáte po celé planetě, možná jste si už položili otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Rozhodně nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade 🙂 Ostatně právě to, že se nás poměrně často lidé ptají, jak to vidíme my a zda je výhodnější si vše naplánovat sám a nebo využít služeb cestovních kanceláří, mne donutilo sepsat tento seriál článků, kde se pokusím přinést odpovědi pro každého, kdo toto dilema řeší.

Díly seriálu:

 1. Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi
 2. Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi
 3. Výhody a nevýhody individuálního cestování na vlastní pěst
 4. Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst?

Ve druhém díle tohoto seriálu se podíváme na zoubek cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi a jaké pro vás německé cestovky přináší výhody a nevýhody.

Jak je to s cestováním s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi?

Cestování s německými a rakouskými cestovkami je do značné míry podobné cestování s cestovkami českými. Opět si můžete nabídku prohlédnout v klidu na internetu nebo si nechat poradit v některé z cestovních agentur, které německé CK nabízejí.

Poněkud odlišný může být proces zakoupení zájezdu německé CK, neboť v Německu vše funguje daleko více automaticky, a tak je možné zájezd přes internet opravdu zakoupit a zaplatit, což české cestovky zatím v podstatě nenabízejí (musí se ověřit volné kapacity dopravy a ubytování, platba se zpravidla dělá převodem, nikoli kartou atp., takže v ČR zájezd na internetu neobjednáváte, ale obvykle jen nezávazně rezervujete, což není nic jiného, než kdybyste jej jen poptali).

Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi

© Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

Navíc specifikem německých CK je také nákup last minute zájezdů méně než 2 týdny do odletu, kdy již není možné dělat rezervace (což české cestovky umožňují, třebaže jen na omezenou dobu) a zájezd se v případě zájmu musí hned koupit a okamžitě zaplatit, jinak se může kdykoli vyprodat.

Řada českých turistů se domnívá, že s německými cestovkami budete mít v zahraničí větší komfort, lepší hotely, lepší služby atp. Ano, platilo to před 10 lety v podstatě plošně, dnes se to také může stát, ale již to zdaleka není pravidlem. Tím, jak Češi začali více cestovat do exotických destinací, se i českým cestovkám daří nasmlouvávat lepší podmínky pro své klienty a tím se postupně smazává rozdíl mezi kvalitou služeb poskytnutých německými CK a těmi českými.

Přesto zde však stále rozdíl je, není však již obvykle patrný v kvalitě ubytování, ale spíše při řešení krizových situací, kdy německé cestovky stále nabízí lepší komfort než ty české (typickým příkladem je zpoždění letu či technické potíže během letů, případně problém s přebookováváním hotelů, což je poměrně častý nešvar českých cestovek – důvodem často přitom není chyba či záměr na straně CK, ale přesto je to problém, který padá na její hlavu, neboť vás, jakožto klienta, asi nemusí její problémy s dodavateli zajímat). Obecně se však rozdíly každým rokem víc a víc smazávají, takže z hlediska kvality v podstatě již rozdíly není potřeba řešit.

Výhodou cestování s německými cestovkami tak zůstává především cena u některých typů zájezdů. Zdaleka již dnes neplatí tvrzení, že jsou německé cestovky vždy levnější než ty české. Existují destinace, kde je to pravda (obvykle se jedná o luxusní exotické destinace), ale u běžných zájezdů se ceny velice srovnaly a dokonce mám pocit, že české cestovky mívají běžně např. zájezdy do Řecka levnější než ty německé.

U exotických zájezdů však ceny bývají u německých CK buď srovnatelné a nebo nižší než u cestovek českých, přesto je potřeba si uvědomit jednu podstatnou věc – do ceny zájezdů z Německa je nutné si započítat také cenu dopravy na letiště  a čas takto strávený (ostatně i to je důvodem, proč s německými cestovkami cestují především lidé z pohraničních oblastí, kteří to mají do Německa blízko).

Je také dobré si uvědomit, že v momentě, kdy byste museli řešit nějaký problém, budete vše muset řešit v němčině. A vezměte na vědomí, že to, že se německy domluvíte, ještě neznamená, že budete rozumět i právním textům (obchodní podmínky cestovky, pojišťoven atp.)! Navíc dokumenty je nutné zasílat obvykle do Německa, což stojí peníze i čas. A u případných soudních sporů s německou protistranou jsou náklady o to vyšší.

Výhody cestování s německými cestovkami

Kromě bodů uvedených u českých cestovek přidávám ještě:

 • obvykle vysoká kvalita služeb (neplatí pro některé „nízkonákladové“ německé CK, které jsou na tom kvalitativně ne příliš dobře)
 • velký výběr zájezdů
 • možnost online zakoupení a platby
 • záruka stabilních společností
 • u některých typů zájezdů (především jde o nadprůměrně drahé zájezdy do exotických destinací) někdy i výrazně nižší cena oproti českým cestovkám

Nevýhody cestování s německými cestovkami

Kromě bodů uvedených u českých cestovek přidávám ještě:

 • komunikace s delegátem v němčině
 • v případě potíží či reklamací nutnost také řešit vše v němčině (případně přímo v Německu)
 • nutnost dojezdu na zahraniční letiště (stojí čas a peníze)
 • ztrácející se rozdíl mezi kvalitou služeb českých a německých CK a postupně se odmazávající rozdíl mezi cenami českých a německých cestovek


I z výše uvedených důvodů je tak vždy dobré si nabídky srovnat, promyslet, propočítat a jen pokud je úspora v ceně zájezdu opravdu značná, nabídku našich západních sousedů využít. Osobně jinak vždy raději preferuji služby českých cestovek, protože jsem duší vlastenec a raději podpořím české firmy (třebaže ne všechny mají českého vlastníka), abych ze sebe měla lepší pocit 🙂

V dalším článku se podíváme na to, o čem je individuální cestování a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!