Slunce pomalu zapadá a vy si užíváte krásný letní večer na břehu řeky, rybníka či na úpatí hor… Brzy se odeberete do svého stanu, kde na vás bude čekat teploučký spacák. Jaký spacák si pořídit, abyste se na tuhle letní idylku mohli těšit bez obav z prochladnutí? Na to se podíváme v následujícím článku.

Výběr toho správného spacáku není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. V základu je sice rozdělujeme na tři skupiny podle ročního období, ale nelze říct, že na léto je vhodný jenom letní spacák a na zimu zimní. Do hry vstupuje ještě mnoho dalších faktorů, jako je teplotní komfort, velikost nebo materiál náplně.

 

Výběr spacáku závisí na způsobu použití

Výběr spacáku závisí na způsobu použití

 

Váha a sbalitelnost

Nejdříve se zamyslete nad tím, jak často ho využijete. Pokud vyrážíte jednou ročně na vodu nebo na festival, nejspíš nebudete mít velké požadavky na jeho skladnost a nízkou hmotnost. Oproti tomu náruživí turisté a cykloturisté budou na spacák klást vyšší nároky, především co se hmotnosti a skladnosti týče.

Do toho, kolik bude spacák vážit a jak bude skladný, má hodně co mluvit náplň spacáku. V současnosti se nejčastěji používá peří a syntetika. Konečná volba je opravdu závislá na vašich preferencích.

Kam budete spacák brát?

Nejdůležitější věc, kterou musíte zvážit je způsob, jak budete spacák používat. Budete spát pod širákem, chystáte se stanovat v horách nebo potřebujete spací pytel na chatu? Na chatě vám postačí spacák s limitními teplotami okolo nuly, ale na hory či pod širák si i v létě vezměte spacák, který vám zajistí pohodlí i v mínusových teplotách.

Složený spacák může zabírat velmi málo místa

Složený spacák může zabírat velmi málo místa

Teplotní limity

Na visačkách spacích pytlů můžete objevit tabulku s informacemi o teplotních limitech spacáků. Tuto stupnici vytvořili vědci na základě laboratorního zkoumání. Přičemž nejdůležitější hodnotou je Tcomf, který udává spodní hranici teplotního komfortu, při které jste v poloze s nataženýma nohama v teplotní rovnováze a ještě nebudete mít pocit chladu. Pro základní orientaci při nákupu tato hodnota postačí, ale mějte na paměti, že pocit chladu je opravdu velmi individuální.

Jak velký spacák potřebujete?

Dalším velmi důležitým faktorem je velikost spacáku. Aby se vám spalo pohodlně, je potřeba, aby nebyl ani moc velký, ani moc malý. Měli byste se v něm pohodlně otočit a mít dost prostoru na nohy. Výrobci uvádějí velikost postavy, pro kterou je spacák vyroben, ale pokud jste na pochybách, je lepší si ho vždy vyzkoušet.

V případě, že nemáte zrovna standardní výšku, můžete sehnat dobrý spacák, na trhu jsou k dostání jak prodloužené, tak zkrácené verze spacáků. Jen nemusí být vždy skladem, proto je lepší ho shánět s předstihem.

Spacák

Spacák

Spacák pro děti

Právě vhodná velikost může být problém u dětí. Když jim pořídíte velký spacák, aby jim déle vydržel, bude jim v něm pravděpodobně zima, alespoň do doby, než do něj dorostou. Z menšího spacáku vám mohou zase rychle vyrůst a kupovat každý rok nový, není zrovna ekonomicky výhodné. Proto přišli výrobci s variantou tzv. rostoucích spacáků, je to spacák, který se dá podle potřeby zkrátit a postupně zvětšovat podle potřeby.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!