Cestování s malými dětmi je kapitolou sama pro sebe. A to jak z pohledu rodin s dětmi, které se chystají na dovolenou, tak z pohledu jejich následujících spolucestujících 🙂 Proto se právě dnes, po velkém seriálu o cestování v těhotenství, budeme létání s dětmi věnovat více do hloubky.

Tyto dva, často znepřátelené, tábory bohužel asi nikdy nenajdou společnou řeč, přestože by někdy stačilo trošku ohleduplnosti (z obou stran) a bylo by po problému. Možná i proto se některé aerolinky pomalu začínají zabývat tím, že budou umožňovat koupi letenky na lety, kde nebudou malé děti a naopak budou rodinám s dětmi umožňovat cestovat v letadlech (či jejich částech), kde budou i další rodiny a kde se na ně nikdo nebude dívat vyčítavě či zkrs prsty.

Létání s dětmi a kojenci

Létání s dětmi a kojenci

Ať je pravda kdekoli (a já věřím, že podobně jako v mnoha jiných případech, je i zde někde uprostřed 🙂 ), je cestování s dětmi lehce specifické, proto si k němu řekněme trošku víc. Je však pravdou, že je to téma velice obsáhlé a není šance jej celé pokrýt, proto řádky níže berte jen jako orientační informace.

Cestování a létání s kojenci

Ač osobně považuji cestování s malým dítětem do cirka jednoho roku za zbytečný hazard se zdravím dítěte (a nejde ani tak o samotný let jako spíš o radikální změnu prostředí), stále více lidí tak cestuje – na dovolenou, pracovně či za známými.

Výhodou cestování s dětmi do 2 let věku je to, že tyto děti zpravidla letenku nemusí platit a pokud ano, je zde jen malý poplatek. Miminko však musí během startu, přistání a dalších situací, kdy musí být člověk připásán bezpečnostními pásy, sedět rodiči na klíně a musí být připoutáno speciálním bezpečnostním pásem. Případně je možné použít autosedačku, která je uzpůsobena pro cestování v letadle (je na ní štítek ECE R44/03, nebo na ní najdete nápis This restraint is certified for use in motor and aircraft).

Dětská postýlka v letadle Dětská postýlka v letadle

© LaJollaMom, www.lajollamom.com

Kojenec pak vcelku logicky nemá nárok na občerstvení na palubě letadla a jak asi mnohé rodiče překvapí – nemá nárok ani na odbavené zavazadlo. Samozřejmě, chcete-li, můžete dítěti zaplatit samostatné sedadlo, jeho cena pak bude kolísat dle letecké společnosti od cirka 65% do 100% standardní ceny letenky.

Kočárek je však přepravován zdarma, jen se opravdu ujistěte, že jej máte dobře zabalen a zajištěn, aby se vám během přepravy nepoškodil (obal může, ale nemusí, dodat aerolinka, proto bych si jeho zabalení raději řešil ve vlastní režii) a že jste v něm nenechali žádné cennosti a ideálně že v něm nemáte volně položené ani žádné jiné věci. S kočárkem případně můžete přijít až k letadlu, kde jej od vás převezmou letušky a uloží jej do letadla. Při vystupování z letadla vám jej zase připraví.

Během letu neváhejte požádat palubní personál o ohřátí pokrmu pro miminko či cokoli jiného, co vám, dítěti a ostatním cestujícím cestu usnadní. Jen vemte na vědomí, že palubní personál není povinnen nic z toho dělat, a to z hygienických důvodů a dodržování hygienických pravidel.

V každém případě máte možnost si do letadla vzít dětskou sedačku, která však nesmí být použita v situaci, kdy cestující musí být připoutáni a navíc se musí vejít do odkládacích prostorů (rozměry cca 60 x 50 x 30 cm).

Rozhodně doporučujeme si u letecké společnosti dopředu zkusit objednat dětskou postýlku, která vám let výrazně usnadní. Není však jisté, že vám bude letecká společnost schopna vyhovět. Ze zkušeností ale víme, že se, je-li to možné, většinou maximálně snaží vyhovět, protože ví, že tím usnadní a zpříjemní cestu i vašemu okolí.

Cestování s většími dětmi

Cestování s většími dětmi nemá žádná specifická pravidla. Dítě musí mít objednánu vlastní letenku, její cena může u některých společností být nižší než je cena standardní „dospělácké“ letenky, ale nemusí to být pravidlem. Dítě pak musí sedět v letadle vedle rodiče.

Cílem všech zůčastněných během letu samozřejmě je, aby děti neobtěžovaly okolí, což je úkolem rodiče a částečně je také úkolem dalších cestujících, aby přivřeli jedno oko nad zvýšeným hlukem. Bezohlednost z obou stran však je na letech poměrně často k vidění, takže není divu, že takový let dokáže být nepříjemný pro všechny zúčastněné.

V každém případě máte možnost pro vaše dítě (u většiny velkých společností bezplatně, to ale pochopitelně neplatí pro nízkonákladové společnosti) objednat dětské menu, stačí se obrátit v předstihu na leteckou společnost a požádat ji o to.

Tipy na cestování s malým dítětem

  • nezapomeňte, že vaše dítě potřebuje mít vyřízen vlastní pas! Platí to pro všechny děti bez výjimky.
  • všechny děti ve věku do 5 let musí cestovat v doprovodu dospělého. Některé letecké společnosti pak omezují počet dětí, které mohou cestovat s jedním dospělým. Nejčastěji jsou to 2 děti na jednoho dospělého, kdy již druhé dítě může mít specifikovány podmínky, za jakých může cestovat (vlastní autosedačka a tedy zaplacené sedadlo atp.). Informujte se vždy před koupí letenky u dané letecké společnosti, abyste pak neřešili nepříjemné problémy. Informace také zpravidla najdete v obchodních podmínkách jednotlivých leteckých společností.
  • doporučujeme informovat leteckou společnost o tom, že budete cestovat s malým dítětem. Některé společnosti se budou snažit vše zařídit tak, aby byla cesta pro všechny co nejpříjemnější.
  • snažte se s leteckou společností domluvit na tom aby vám dala sedadla, kde je více místa, abyste měli dostatek prostoru na věci pro dítě. Někdo říká, že je dobré sedět u okénka, protože dítě se dá pohledem z okna zabavit. Na druhou stranu, pokud vedle vás bude sedět někdo cizí a budete přes něj muset pokaždé přelézat (pokud dítě bude chtít na wc atp.), moc radosti tomu člověku neuděláte.
  • chcete-li mít větší jistotu, že let proběhne v klidu, vybírejte si raději noční lety, kdy je větší šance, že vaše dítě bude spát a i vy tak budete mít větší klid a pohodu. Samozřejmě riziko tohoto řešení je v tom, že pokud dítě spát nebude, je jistota, že bude obtěžovat ostatní cestující, kteří spát chtít budou. Obecně je ale pravdou, že tyto lety jsou pro děti vhodnější, protože většinou usnou.
  • jak píšeme výše – v letadle si můžete nechat od palubního personálu ohřát stravu pro dítě. Přeprava dětské stravy však podléhá bezpečnostním podmínkám letecké přepravy, tak buďte připraveni na to, že při bezpečnostní kontrola po vás mohou chtít, abyste stravu nechali vaše dítě ochutnat a nebo ji budete muset ochutnat vy sami (případně ji pracovníci letiště nechají projít speciálním skenerem).

Cestování dětí bez doprovodu

Pokud máte v plánu nechat cestovat vaše dítě bez doprovodu dospělé osoby, pak vězte, že máte možnost si na letišti předem domluvit doprovod dítěte. Jakmile pak dorazíte na letiště a s dítětem se rozloučíte, pracovník letiště vám dá potvrzení o převzetí dítěte a o dítě se bude starat až do odletu. Následně se o dítě bude starat posádka letadla, která dítě zase předá pracovníkům cílového letiště, kteří s ním budou až do doby, než si dítě vyzvedne zákonný zástupce (rodič, prarodič, člověk vámi určený) atp.

Vždy se v tomto případě předem dobře informujte, jak tato služba na letišti funguje, a to ideálně jak na letišti odletovém, tak na letišti cílovém.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: *: ">
/5 stars

dne 2017-02-07 11:14:38

Zdravím, je to hezký článek. Akorát dle mých zkušeností často bývá i problém, tedy ne problém, ale spíše stresující dostat se na samotné letiště. Protože při cestování s miminkem s sebou taháte hromadu věcí (maminky chápou). No a dostat se na letiště za pomoci MHD není řešení. Radši už tam dojet vlastním autem, no jo, ale kde to auto potom nechat? Na samotném letišti je to moc drahé. Ale existují i firmy, které mají parkoviště poblíž letiště. Navíc jsou levnější.