Po našem velkém seriálu o cestování v těhotenství, článku o létání s dětmi a kojenci jsme od vás již několikrát dostali dotazy na to, zda někdo z nás cestuje s dětmi na dovolenou, zda je to vlastně dobrý nápad, na co si při cestování s dětmi dát pozor a jestli prostě vůbec jde cestovat s dětmi a zároveň si užít cestování.

Inu… univerzální odpověď vám asi nedám, ale faktem je, že v drtivé většině případů s dítětem či dětmi cestovat můžete zcela bez obav a cestování si užijete, budete-li otevření tomu, že je cestování s dítětem prostě trošku jiné. Omezením je jen zdravotní stav dítěte, váš, vysoká míra rizika v některých destinacích a další objektivní důvody, pro které by realizace konkrétní cesty s dítětem byla když už ne nemožná, tak byste si ji aspoň vůbec neužili.

Jako rodič byste samozřejmě měli mít jednoduše řečeno rozum, ale co je a nebo není vhodné pro vaši konkrétní situaci a tedy vaše dítě/děti, je opravdu jen na vašem zvážení.

Cestování s dětmi - jak na to?

Cestování s dětmi – jak na to?

Jste-li adrenalinový nadšenec, který při cestování spí pod širákem i v bouřce, myje se jednou za týden, co druhý den se potápí/leze po skalách/jezdí po horách na kole/skáče s padákem, pak počítejte s tím, že cestování s dítětem vás opravdu výrazně omezí, nebudete-li chtít vašeho potomka trápit. Ale pokud jste normální cestovatel jako my, který si sem tam nějakou tu adrenalinovou záležitost rád užije, ale rozhodně to není cíl či smysl celé cesty, pak buďte v klidu 😉

Při cestování s dítětem prostě musíte počítat s tím, že s sebou máte malého človíčka, který je na vás absolutně závislý, který vyžaduje vaši pozornost a který může v nových situacích reagovat jinak, než jste zvyklí z domova.

Proč s dětmi do zahraničí cestovat?

Když však vezmete vašeho potomka na cestu a ukážete mu kus světa, je to jeden z největších dárků, jaké mu můžete dát. Přecijen přes to, že vaše dítko může být třeba i malé (nepočítám vyloženě kojence, s těmi je větší cestování, zvlášť do dalekých končin, podle mne ne úplně rozumné), svět okolo sebe intenzivně vnímá a minimálně může zjistit, že lidé jsou různí, uvidí spoustu nových zvířat a rostlin na vlastní oči a může z toho mít spoustu nových zkušeností, zážitků a podnětů! A dá se s tím rozhodně pracovat a dítě v tom během cesty dále podporovat, ale o tom až v následujícím článku.

Navíc pro řadu z nás je cestování životní vášní a pro někoho je to skoro až živočišná potřeba, takže je někdy opravdu velice těžké se této záliby vzdát, byť jen na několik let.

Užijte si dovolenou s dětmi

Užijte si dovolenou s dětmi

V každém případě však, chcete-li vyrazit do zahraničí s dítětem, počítejte s tím, že je nutná příprava, že se budete muset dítěti přizpůsobovat a že vám cesta může nachystat řadu nečekaných a někdy i stresujících situací, se kterými musíte pro jistotu počítat (a na řadu z nich se naštěstí můžete do značné míry také připravit) a s největší pravděpodobností také počítejte s tím, že vás cestování s dítětem bude stát o nějakou tu korunu navíc, než když byste vyrazili sami (ale s tím předpokládám každý počítá, tedy aspoň doufám 🙂 ).

Vyměnit však pohodlí domova, kde máte všichni (jak vy tak i vaše děti) zaběhnuté své rituály a vyměnit jej za nová místa, nové situace a nové zážitky, to vše je něco, co může být pro řadu lidí stresující představa, ale bývá odměněna nádhernými unikátními a nezapomenutelnými společnými chvílemi, které prostě doma nezažijete. A to za to stojí, ne?

Jak tedy cestovat s dětmi a jak tyto cesty přežít? Podívejte se na našich 20 tipů, jak cestovat s dětmi a užít si to!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!