Po našem velkém seriálu o cestování v těhotenství a předchozím článku o cestování s dětmi a tom, zda to vůbec jde skloubit a jak na to, pro vás máme pár tipů, jak se na cestování s dětmi připravit a jak si to společně užít. Zdůrazňuji přitom slovo společně, protože je opravdu důležité, abyste si to užili jak vy tak i vaše děti, protože jinak by společná cesta postrádala smysl.

Jak tedy cestovat s dětmi a co neopomenout, abyste si to užili?

20 tipů jak cestovat s dětmi a užít si to!

20 tipů jak cestovat s dětmi a užít si to!

1. Plánujte dopředu

Ačkoli jsem většinu cest podniknul bez toho, že bych měl dopředu cokoli zajištěno (kromě letenek samozřejmě), při cestování s dětmi se situace výrazně mění. Záleží sice také na destinaci, ale určitě je lepší mít ubytování s nějakou stravou aspoň po příjezdu do nové destinace zabookováno dopředu, abyste se po náročném přesunu mohli hned ubytovat a odpočinout si. Určitě nechcete po několikahodinovém letu (či přesunu vlakem, busem nebo autem), kdy už toho máte všchni „plné kecky“, začít shánět ubytování, zjišťovat, co budete jíst atp. Dospělý člověk umí zatnout zuby, neremcat a prostě to vydrží, ale malé dítě si neporučí a víte, co pak následuje. A pak už mají problém to zvládnout i dospělí, tak plánujte dopředu a vyhýbejte se podobným stresovým situacím.

2. Při plánování si dávejte výrazné časové rezervy na všechno

Cestujete-li do zahraničí s dětmi, při plánování velice rozumně pracujte s časem. Podobně jako když člověk jede třeba do Indonésie a musí na všechny přesuny počítat s dvojnásobnou časovou náročností než u stejně dlouhých přesunů v Evropě, i při cestování s dětmi je dobré si všude dávat minimálně dvojnásobné časové rezervy, než na jaké jste zvyklí. Mnoho rodičů si řekne „ale houby, prostě když budu chtít jet, zavelím a pojede se“. No jo, jenže co budete dělat, když se vaší drobotině zrovna extrémně zhorší nálada (rozuměj: začne řvát jako kdybyste mu řezali ruku)? Budete riskovat, že to nepřejde a otráví tím všechny kolem sebe? A nebo se raději zdržíte, uklidníte situaci a vyjedete, až bude nálada zase v pořádku a všichni si cestu užijete? A co budete dělat třeba v situaci, kdy už podle harmonogramu prostě musíte vyrazit na pláž, protože se tam mají zrovna líhnout želvy, ale váš potomek se zrovna dostal do fáze, kdy je unavený a potřebuje si lehnout? Může nás to sice mrzet, ale osobně bych upřednostnil spánek dítěte – však želvičky uvidíme přeci jindy. Hlavní je, aby se dítko vyspalo a společně jsme si užili chvíle, kdy bude zase vzhůru 😉

3. Zapojte do plánování i děti

Ať už máte doma pětiletého chlapečka nebo čtrnáctiletou puberťačku, je velice dobrý nápad zapojit je dle možností do plánování cesty. Zatímco malé dítko vám s plánováním asi moc nepomůže, ale můžete se jej zeptat třeba: „chtěl bys raději za slony a nebo k vodopádům, u kterých je možná poklad?“. Uvidíte, co vám odpoví a co jej více zajímá a podle toho můžete i svůj plán cesty upravit (a pokud vás zaujal ten poklad – ten tam přeci můžete nenápadně umístit vy a udělat z cesty opravdové dobrodružství!). A u té vaší puberťačky je zapojení do plánování dovolené ještě důležitější. Přecijen cestovat s „unuděným obličejem“ asi není zrovna velký zážitek a možná, pokud se zeptáte, zjistíte, že vám v plánování pomůže a doplní místa, která by chtěla navštívit také. Třeba budete překvapení, že nebude mít za cíl jen místa, kde by se mohla připojit s mobilem na internet a kde by strávila většinu času třeba na Facebooku.

4. Navštivte s vaším dítětem doktora

Aspoň měsíc před cestou navštivte s vaším dítětem doktora a pro jistotu jej nechte zkontrolovat, že je s vaším dítětem vše v pořádku, případně si nechte dát rady a tipy, na co si dát pozor. Prevence = půl zdraví!

5. Buďte připraveni na všechny klimatické podmínky, které mohou nastat

Nezapomeňte na to, že děti jsou daleko náchylnější na chlad či teplo, proto při balení kufrů velice dobře zkontrolujte, že máte zabaleny opravdu všechny věci, které může vaše dítko potřebovat. Není nic horšího, když během zimní dovolené nemáte pro vaše dítě třeba rukavice nebo když zapomente vzít nějaké plážové botičky a nutíte potomka běhat po rozpáleném písku boso. Jinými slovy – když si něco zapomenete sbalit pro sebe, dá se to většinou nějak udělat. Člověk se přizpůsobí, řekne si, že je „osel“ a smíří se s tím. U dítěte to tak jednoduché není a pokažená nálada dítěte = riziko pokazené nálady celé rodiny. A to nemluvím o zdravotní stránce věci… Samozřejmě lze většinou vše dokoupit i na místě, ale nemusí to jít vždy a je rozhodně lepší věnovat více času a přemýšlení dobrému balení doma než ztrácet čas dokupováním opomenutých věcí během dovolené.

6. Prohlédněte si ubytování pořádně

Když se budete ubytovávat, dejte si dobrý pozor jak na běžné věci (jak vypadá sprcha a záchod, zda zde není plíseň, zda je v pořádku postel atp) tak i na věci, které se týkají vašeho dítěte – především tedy to, zda jsou dveře a okna dobře uzavíratelná, aniž byste se museli bát, že si je dítě otevře samo. Zda nikde netrčí žádné dráty nebo zda někde nejsou ostré hrany a rohy. Pokud ano, zapřemýšlejte, zda jste schopni pomocí jednoduchých úprav tyto věci vyřešit a pokud ne, změňte ubytování.

7. Ušetřete na ubytování

Nezapomeňte, že při bookování ubytování můžete najít různé speciální ceny pro rodiny s dětmi, pro děti třeba snídaně nebo polopenze zdarma atp. A také nezapomeňte, že pokud budete rezervovat ubytování, kde je nutné třeba snídaně připlatit, připlácet tuto službu pro dítě může být zbytečný výdaj, pokud na snídani sní třeba jen krajíček chleba – to se spíš zkuste na místě domluvit, jestli jim nebude vadit, že si ten jeden krajíček pro vaše dítě vezmete na pokoj a nebo jestli vám neudělají lepší cenu.

8. Vyměňte si domácnosti

Existují možnosti jak dost výrazně ušetřit za ubytování, pokud vy sami bydlíte v turisticky zajímavé lokalitě. Na webu homelink.org si totiž můžete najít a domluvit výměnu ubytování s jinou rodinou v celé řadě zemí světa. Zatímco vy tak budete bydlet u nich doma, oni budou bydlet u vás. Nevýhoda je v omezeném plánování cestování, výhoda v úspoře času a také v tom, že budete bydlet v domácnosti, kde jsou také děti a která je tak pro pobyt s dítětem ideálně uzpůsobena!

9. Používejte MHD

Děti MHD milují, je to něco nového, neokoukaného, adrenalinového. Nebo vy si snad nepamatujete, jak vás v dětství fascinovaly trolejbusy, tramvaje, metro nebo autobusy? Cestování autem je pro děti běžné, ale MHD, to je pecka, tak jim to dopřejte!

10. Půjčte si velké auto

Plánujete-li roadtrip a nebo prostě jen budete-li chtít cestovat v zahraničí autem, půjčte si nějaké velké auto. Umožní vám vozit si s sebou více věcí (nemusíte se pak příliš omezovat v tom, co si s sebou budete chtít vzít) a vaše dítě v něm bude mít více místa třeba i na hraní v době, kdy budete třeba stanovat. Navíc půjčené auto je super věc v tom, že si na něj vaše dítě může rychle zvyknout a může jej brát jako takový váš jezdící dům, kde se prostě bude cítit „jako doma“. Pokud totiž během cesty budete často měnit ubytování, auto bude onen stabilní bod v dovolenkovém životě dítěte, což je vždycky dobře.

11. Nezapomeňte na léky

Pokud vaše dítko bere nějaké léky, rozhodně je nezapomeňte přibalit. V každém případě se koukněte na náš článek o cestovatelské lékárničce a tom, co by měla obsahovat. Rozhodně při cestování s dětmi její přibalení neopomeňte a nepodceňujte. Minimálně náplastí si pak přibalte více 🙂

12. Znejte nejdůležitější kontakty

Ať už pojedete kamkoli, mějte pro každou destinaci seznam nejdůležitějších kontaktů – policie, záchranná služba, hasiči, ale také kontakt na velvyslanectví ČR a hlavně seznam nejbližších lékařů a nemocnic. Nic z toho nejspíše nebudete vůbec potřebovat, ale kdyby náhodou ano, budete tyto informace mít hned po ruce.

13. Přibalte si antibakteriální ubrousky

Tyhle šikovné věci se nikdy neztratí a přijdou vhod vždy – když nebude po ruce čistá voda na umytí rukou, když nebudete mít toaletní papír, když budete potřebovat utřít stůl či příbor v restauraci atp. Neváhejte.

14. Přikupte si dětský lokátor

Možná to zní hrozivě, ale osobně nejsem zastánce různých dětských vodítek a podobných pomůcek, které mají zajistit, aby vám dítě nezmizlo z dohledu např. v davu lidí. Kupte si nějaký jednoduchý dětský lokalizér, který mu připnete třeba na bundu a v momentě, kdy se vám opravdu ztratí ze zorného pole (s největší pravděpodobností se to nestane, ale náhoda je … víte co), zmáčknete tlačítko na „dálkovém ovládání“ a signalizér na bundě vašeho dítěte se rozhouká a vy tak budete přesně vědět, kterým směrem jít potomka hledat.

15. Nenechte děti, aby se balily „samy“

Řada rodičů se svých ratolestí před cestou ptá, kterou panenku nebo autíčko (či cokoli dalšího, s čím si zrovna vaše dítko hraje) jim na cestu máte sbalit. Brzy zjistíte, že většina dětí by si sbalila polovinu svých hraček, které mají doma, protože jsou prostě všechny ty nejdůležitější a bez žádné z nich se přece neobejdou. Klidně je nechte se sbalit, ale pak jejich sbírku radikálně zredukujte, protože místo budete potřebovat na důležitější věci a děti na cestách zabavíte určtě jinak. Navíc, pokud se chystáte na turistickou dovolenou s chozením s baťohy na zádech, každé kilo navíc pocítíte velice bolestně.

16. Mějte připraveno velké množství aktivit

V každém případě počítejte s tím, že budete muset vaše děti během cesty zabavit. A to jak během přesunů, letů atp., tak i během různých čekání či třeba i v situaci, kdy bude nevhodné počasí na venkovní aktivity či nastane jakákoli jiná situace, ve které budete potřeba děti zabavit. Ideální je si připravit různé hry, vzít si třeba omalovánky, mít s sebou karty, případně nějaký malý tablet či jinou elektronickou krabičku s různými hrami a nebo třeba i malé balení plastelíny. Vše se může hodit a když budete potřebovat dítě zabavit, budete mít v rukávu spoustu trumfů.

17. Vyhýbejte se cukrům

Řada rodičů podlehne představě, že je dobrý nápad během delších přesunů udržovat děti v klidu tím, že jim zajistí pravidelný přísun sladkostí, kterými je odměňují za to, že jsou v klidu (respektive si sladkostmi tento klid zajišťují). Doporučuji místo sladkostí různé suché plody, ovoce, zeleninu atp. Není totiž zrovna prima se po dlouhém letu či jízdě dostat do situace, kdy potřebujete něco řešit třeba na hotelu nebo chcete děti uložit ke spánku a ony jsou zrovna na cukrové vlně, tedy plné energie a elánu vás utahat.

18. Označkujte si je 🙂

Vůbec neváhejte dětem dát na ruku nějakou gumičku se štítkem s jejich jménem, adresou a vaším telefonním číslem, pro případ, že by se někam zaběhly. Ten, kdo je najde, vám pak rád zavolá. Samozřejmě je tímto značkováním nemusíte trápit během celé dovolené, ale aspoň ve městech, na letištích, nádražích atp. je to dobrý nápad.

19. Nebojte se kempování

Také jste jako děti brali stanování jako dobrodružství? Dopřejte toto dobrodružství i vašim dětem! Ano, je to trošku omezení vlastního komfortu, ale je to bezva zážitek, zvlášť, když to dětem uděláte zajímavé – čtení pohádek ve stanu s baterkou v ruce, tulení se k sobě, sprchování se ve venkovních sprchách (nebo v potoce 🙂 ) a prostě takově větší přiklonění k přírodě je pro každé dítě velký zážitek. A pro vás to bude zážitek také, uvidíte!

20. Sbírejte a vzpomínejte

Kupujte dětem na jednotlivých místěch během cesty pohlednice a nechte je, aby si na jejich zadní stranu psaly vzkazy, co se jim na daném místě líbilo, co ne atp. Až budou starší, budete si tyto poznámky společně rádi prohlížet a vzpomínat na tyto společné chvíle!

Máte-li možnost, kupte dítěti jeho vlastní dětský fotoaparát. Pokud mu z toho uděláte hru, může jej to opravdu zaujmout, pomůže mu to lépe sledovat vše okolo něj a i fotky, které tak vytvoří, mohou být velice zajímavé – jiná perspektiva a věci, které vy berete jako samozřejmé, jsou v dětských očích neuvěřitelné a pokud budete mít trošku štěstí, získáte několik fantastických fotografií, které byste sami vyfotit nedokázali. Osobně vyzkoušeno 🙂

V každé destinaci je obvykle možné koupit i nějaké místní hračky, zvířátka či třeba odznaky nebo magnety na lednici. Nechte vaše dítě, aby je sbíralo, bude to pro něj součást vašich společných dobrodružství.

Nezapomeňte se podívat také na článek o tom, jak cestovat s dětmi letadlem!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!