Náboženské svátky

Tet Nguyen Dan

Pohyblivý svátek, slaví se mezi 21. lednem a 20. únorem. Je to vietnamský lunární Nový rok a Vánoce v jednom. Lunární nový rok začíná, když je měsíc v novu, oslavy pak trvají celý týden. Tet se slaví v rodinném kruhu (mnoho Vietnamců žijících v zahraničí se na tyto svátky vrací domů).

Tet Nguyen Dan - výzdoba v ulicích na Nový rok ve Vietnamu Tet Nguyen Dan – výzdoba v ulicích na Nový rok ve Vietnamu

© Tonkinphotography / Shutterstock.com

Jsou to svátky klidu a pohody, kterým však předchází obvyklý nákupní shon. Každá rodina musí mít na svátky doma stromeček (nebo aspoň větévku) obalený mandarinkami nebo malé stromky rozkvetlých meruněk (na jihu) či broskvoní (na severu). K tradičním jídlům patří tradiční slaný koláč bánh chưng, který se připravuje z lepkavé rýže, plní se fazolemi, tučným vepřovým masem, to vše se zabalí do velkých zelených listů dong a zpevní se tenkými naštípanými bambusovými třískami, které se omotají kolem koláče.

Slaný koláč bánh chung

Slaný koláč bánh chung

Další tradiční novoroční jídlo představuje mứt – kandované ovoce a zelenina, maso v rosolu – thịt đông, dušené maso s bambusovými výhonky, vařené kuře, vepřová dušená šunka – giò a nesmí chybět miska slavnostní lepkavé rýže. Na oltářích předků se o Tetu tradičně obětují peníze a ovoce.

Svátek mrtvých – Thanh Minh

Připadá na pátý den třetího měsíce. Vietnamci si v té době připomínají své předky a navštěvují jejich hroby.

Ve Vietnamu se neslaví narozeniny, ale dny úmrtí nejbližších předků či rodinných příslušníků. Na oltář se jim obětují tradiční jídla, která po obřadu rodina sní.

Svátek Buddhova narození, osvícení a smrti

Připadá na osmý den čtvrtého měsíce. Patří k největším buddhistickým svátkům v zemi, oslavy probíhají v buddhistických chrámech a pagodách.

Letní slunovrat – Tiet Doan Ngo

Připadá na pátý den pátého měsíce. je spojen s upalováním lidských soch a figurín, aby byla uspokojena potřeba dostatečného počtu duší sloužících v boží armádě smrti.

Den bloudících duší – Trung Nguyen

Připadá na patnáctý den sedmého měsíce. Po Tetu je to druhý nejvýznamnější svátek ve Vietnamu.

Oběti se věnují ve prospěch toulajících se duší zapomenutých mrtvých, aby došli klidu. V pagodách se slouží modlitby a v domácnostech se obětuje na rodinných oltářích.

Trung Thu

Připadá na patnáctý den osmého měsíce. Je to největší svátek pro všechny vietnamské děti. Den je plný zábavy, soutěží a pojídání nejrůznějších sladkostí.

Dětské hračky a ozdoby pro svátek Trung Thu Dětské hračky a ozdoby pro svátek Trung Thu

© Vietnam Stock Images / Shutterstock.com

Narození Konfucia

Připadá na osmadvacátý den devátého měsíce.

Státní svátky

1. ledna – Nový rok – Tet Duong Lich

3. února – Založení Vietnamské komunistické strany – Thanh Lap Dang CSVN – strana byla založena v roce 1930

30. dubna – Den vítězství – Saigon Giai Phong – výročí kapitulace vlády Jihovietnamské republiky a „osvobození“ Saigonu 30. 4. 1975

1. května – Svátek práce – Ngay Quoc Te Lao Dong

19. května – Narození Ho Či Mina – Sinh Nhat Bac Ho

Narození Buddhy – Phat Dan – osmý den čtvrtého měsíce od začátku vietnamského roku (obvykle v červnu)

2. září – Národní den – Ngay Quoc Khanh – vyhlášení Deklarace nezávislosti Vietnamské demokratické republiky prezidentem Ho Či Minem 2. 9. 1945

25. prosince – Vánoce – Giang Sinh

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Vietnamu

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Vietnamu je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Vietnamu.