Letecká doprava

Ve Vietnamu jsou tři mezinárodní letiště – v Ho Chi Minově Městě (letiště Than Son Nhat), v Hanoi (letiště Noi Bai) a v Danangu. Většinu vnitrostátních letů zajišťuje společnost Vietnam Airlines (Pacific Airlines létají jen z HCMC do Danangu a Hanoje). Kromě spojů mezi Hanojí, HCMC a Danangem se létá např. do Pleiku, Hué, Nha Trangu, Hai Phongu a do několika dalších měst. Letenky na vnitrostátní lety jsou cenově dostupné, cestovní agenti mají téměř stejné ceny jako samotné letecké společnosti. Autobusová doprava organizovaná cestovními kancelářemi je však na velké vzdálenosti mnohem výhodnější (polovina až čtvrtina ceny).

Trajekty, lodě

Jelikož je ve Vietnamu velké množství řek, můžete po nich podnikat lodní výlety nebo je využít jako způsobu přepravy. Na některých místech si dokonce můžete pronajmout vlastní člun. Především v oblasti delty Mekongu budete často využívat služeb místních převozníků, člunů a trajektů. Rovněž na ostrov Cat Ba, který je vzdálený 20km od města Halong, Vás dopraví pravidelně vypravované čluny (můžete však letět i hydroplánem).

Vlaková doprava

Vietnamská železniční síť měří zhruba 2600km, spravují ji Vietnamské železnice. Cesta po železnici je sice pomalejší, ale oproti autobusu má i své nesporné výhody – vlaky jsou mnohem bezpečnější a poskytují cestujícím mnohem více komfortu.

Rozlišují se čtyři základní třídy – dva druhy míst k sezení a dva druhy lehátkových vozů, které jsou samozřejmě cenově odlišeny. Klimatizace je možná pouze u nejrychlejších expresních vlaků. Nejrychlejší cesta z Hanoje do HCMC trvá 30 hodin, nejpomalejší expres ji jede 41 hodin. Lístky je nutné zablokovat nejméně jeden den před cestou, pokud jste se rozhodli pro lůžkový oddíl, je lepší rezervovat si lístky raději několik dní předem. Ceny se dost liší – záleží na tom, jaký typ vlaku a jakou třídu jste si vybrali; samozřejmě čím rychlejší vlak a vyšší třída, tím více peněz.

Automobilová doprava

Nejoblíbenějším způsobem vnitrostátní dopravy silniční přeprava. Jezdí se vpravo, ale řidičský průkaz ČR ani mezinárodní řidičský průkaz na území VSR neplatí. Při krátkodobých pobytech doporučujeme pronajmout si vůz s řidičem za poplatek cca 40-70 USD na den.

Autobusová doprava

Ve Vietnamu je celkem hustá autobusová síť, můžete se dostat do téměř kterékoli vesničky. V každém turistickém centru jsou malé cestovní kanceláře, které nabízejí levné cestování v dobrých klimatizovaných autobusech s průvodcem. Týká se to dopravy mezi jednotlivými městy, ale i organizovaných výletů do nejobvyklejších cílů s anglicky mluvícím průvodcem, které cestovní kanceláře všude nabízejí – jsou velmi laciné a výhodné. Zkušenosti průvodce jsou neocenitelné, doprava často jinak nerealizovatelná a na vlastní pěst byste třetinu zajímavostí minuli a ke třetině byste se nedostali. Cestování domorodým „linkovým“ autobusem se nedoporučuje – je pomalé, bez klimatizace a společné s domácím zvířectvem

Na motorce

Motorka je nejvyužívanější prostředek domorodců. Jediná pravidla, která se respektují, je jízda vpravo a semafory. Půjčit motorku si lze kdekoli, ale na zodpovědnost pronajímatele vzhledem k výše zmíněné skutečnosti, že cizí řidičské průkazy ve Vietnamu neplatí. Motorku si můžete pronajmout v hotelích, cestovních agenturách nebo v obchodech s motorkami, taxa je kolem 10 USD na den. Pokud si netroufnete řídit sami, můžete si spolu s motorkou „pronajmout“ i řidiče a průvodce v jedné osobě – za 9 až 17 USD na den.

Doprava ve Vietnamu Doprava ve Vietnamu

© xuanhuongho / Shutterstock.com

Většina strojů na ulici jsou Hondy s automatickou převodovkou v dobrém stavu. Motorky se parkují tak, že opět na každé ulici vždy v dohledu je osoba, která Vám stroj hlídá za 500 dongů, na motorku dostanete stvrzenku. Službu využívejte, je levná, nedoporučuje se nechávat motorku nikde bez dohledu. Benzín ve Vietnamu je poměrně levný, existují tu dva druhy benzínu – méně kvalitní 90 a o něco lepší 92. Cenový rozdíl je zanedbatelný, rozdíl v typu benzínu na výkonu však poznáte, takže se nevyplatí šetřit.

Honda om (mototaxi)

Honda om – tak se říká cestování s taxikářem na motorce, odvozeno od nejčastějšího názvu stroje. Jsou laciní a všude nabízejí své služby. Cenu smlouvejte předem.

Cyclo

Cyclo – je typický asijský dopravní prostředek.prostředek poháněný silou cyklisty, který sedí za vámi. Tito provozovatelé, jejichž cyclo je často jediným majetkem i domovem ( na něm přespávají ) , jsou často venkované, kteří přicházejí do města za štěstím. Nemusíte je složitě hledat, řidiči cyclo vám budou stále v patách, stejně jako taxi a mototaxi.

Cyclo taxi ve Vietnamu Cyclo taxi ve Vietnamu

© Akarat Phasura / Shutterstock.com

U cycla a mototaxi smlouvejte, běžné taxi má většinou taxametr a cena za kilometr je zde dopředu pevně dána.

Rikša

Rikša je druh dopravního prostředku, kdy je lidskou silou (pěšky nebo na kole) poháněn malý vozík, který slouží pro umístění jedné nebo dvou osob. Rikše už však ve Vietnamu moc často nepotkáte, jednoznačně převažují cyclo taxi, rikše se používají v některých městech na jihu Vietnamu, ale stále víc jich ubývá. Častěji než tradiční rikši uvidíte možnost svést se v pěšky tlačeném vozíku, který nám ze všeho nejvíce připomínal vozíky pro invalidy – nechat se v něm vozit, asi bych se propadnul do země hanbou 🙂

Vietnamská rikša

Vietnamská rikša

Jízdní kolo

Jizdní kolo zde používají pouze děti nebo starší ženy. Půjčovny kol najdete v hotelích nebo některých cestovních agenturách, poplatek činí 15 000 – 25 000 dongů na kolo a den. Doporučují se pro cizince jako nejbezpečnější a nejefektivnější způsob dopravy po městě. Pokud ho někde necháte stát bez dozoru, okamžitě Vás někdo upozorní, že si koledujete o jeho ukradení. Jezděte zcela vpravo a každý svůj úmysl o změně směru dávejte velmi zřetelně najevo! Kolo si lze pronajmout i levněji (asi za 5000 dongů na den), ale v horším stavu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Vietnamu

Hledáte zájezdy do Vietnamu? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami a různými slevami. Vybírat můžete i dle hodnocení jednotlivých nabídek, k dispozici je řada termínů a cenových hladin, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů do Vietnamu, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.