Národní park Cuc Phuong náleží mezi jedny z posledních rezervací tropického pralesa na naší planetě. Nachází se v severocentrálním Vietnamu, v provincii Đồng Bằng Sông Hồ, na ploše 222 km2 asi 120 kilometrů jihozápadně od Hanoje. Byl založen v roce 1962 a je tedy nejstarším Vietnamským národním parkem.

Národní park se rozkládá na úpatí Annamitských hor čnících až do výšky 656 metrů nad mořem. Horský masiv vystupuje z centrálního údolí a je tvořen dvěma vápencovými hřebeny, se strmými úbočími a jeskyněmi. Mnohé z jeskyní jsou přístupné. Pod horami se krčí terasovitá rýžová políčka. Ve vesničkách, krytých hustým lesem, žijí místní obyvatelé v domcích na kůlech.

Národní park Cuc Phuong

Národní park Cuc Phuong

Co nabízí národní park Cuc Phuong

Přežívají zde zvířata a rostliny, které se mnohdy nevyskytují už nikde jinde na světě. V národním parku Cuc Phuong žije téměř 100 druhů savců. Mezi nimi vzácný druh langura, makak, gibon, lori, netopýři, dikobraz, poletucha, levhart i levhart obláčkový, kočka bažinná, vzácná cibetka, 40 druhů netopýrů. Najdeme zde 36 druhů plazů, 17 druhů obojživelníků, endemický druh jeskynního sumečka, 280 druhů motýlů, tisíce druhů různého hmyzu. Kromě bažantů, křepelek, divokého kura, sov, různých šplhavců, zoborožců, zpěvných i tažných ptáků zde narazíme na 320 druhů opeřenců. Z celkového počtu 1983 druhů rostlin vyjmenujme alespoň stromy až 70 m vysoké, orchideje, kapradiny, liány. Není divu, že v tomto koutě světa jsou častými hosty výzkumní pracovníci a naturalisté, stejně tak jako ochránci přírody a přírodní nadšenci.

Ve vápencových skalách našly své místo jeskyně, v nichž byly objeveny vzácné artefakty. Za zmínku rozhodně stojí nález zkamenělých mořských plazů z doby před 200-230 miliony let, ostatky v pralese žijících pravěkých lidí z doby před 7500 lety. A četné nálezy jsou hlášeny v horských jeskyních dodnes.

Národní park je velmi dobrým místem pro pěší turistiku či výlety na horských kolech. Při túrách nebo výletech na horských kolech můžete navštívit třeba jeskyni pravěkého člověka, botanickou zahradu i středisko pro záchranu ohrožených primátů.

Při pěších túrách pamatujte na možné kluzké stezky, zvláště po dešti. Vezměte si pevnou obuv, pláštěnku a přibalte dostatek obvazů a antiseptik.

Nejvhodnější doba pro návštěvu národního parku je prosinec-duben.

Ubytování je možné ve vesničce Muong. Nečekejte ale žádný komfort, ubytování je velmi primitivní. Matrace a sítě proti hmyzu jsou však poskytovány.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezký deštný prales bez davů lidí!

dne 2015-04-23 16:07:22

Pokud ve Vietnamu hledáte nějaké místo, kde si budete moci v klidu odfrknout od ruchu a naprostého zmatku Hanoje a jejího okolí, pak neváhejte a jeďte do národního parku Cuc Phuong, který je turisty lehce opomíjený (leží trošku bokem turistických tras, na druhou stranu není problém se sem dostat z jižní Hanoje busem, iterý sem jezdí pravidelně každý den, cesta stojí jen asi 100 Kč a trvá asi 3 hodiny - doporučuju se ale poptat, autobusů tady asi jezdí víc, minimálně jeden jezdí ze zastávky Giap Bat), přitom nabízí nádhernou přírodu (je to skvěle zachovaný deštný prales). Je tady možnost i jednoduchého ubytování a samozřejmě se tady můžete procházet jak dlouho budete chtít a obdivovat krásy tohoto místa. V parku je i malinká restaurace se základními jídly, levnými a chutnými. Do parku jezdí spíše místní než turisti, především pak o víkendu, kdy jich tady bývá dost, jezdí sem na noc a dělají klasickou asijskou zábavu - karaoke a vyřvávají jak na lesy až do noci :o) Na druhou stranu se tady můžete s místními seznámit a dobře si popovídat, holt vše má dvě strany mince :o) Jediný problém parku je ten, že když sem přijedete autobusem, tak abyste se dostali k nejzajímavějším částem parku a hlavním trekovým stezkám, které jsou doporučeny i v průvodcích, musíte se dostat hlouběji do parku. jenže tady nejezdí žádný autobus ani nic jiného. Je nutné si pronajmout motorku na recepci za asi 250-300000. Je to jediné mínus tohoto místa, ale dá se to pochopit. Takže suma sumárum je to hezký park, který nabízí možnost poznat místní přírodu v její nedotčené podobě. Na druhou stranu zde není nic vyloženě dechberoucího, takže hlavní výhodou je to, že tady zažijete opravdový klid bez turistů.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Zajímavý park Cuc Phuong

dne 2014-11-07 15:42:04

V parku Cuc Phuong jsme byli jen na jeden den, kdy jsme tady šli na trek cirka v polovině parku. Trek byl fajn, viděli jsme strom starý přes tisíc let, jeden vodopád, malé jezírko, spoustu ptáků a nějaké opice. Pak jsme šli do místního záchranného centra pro primáty a pak jsme se podívali do krásné jeskyně, která byla obydlena již v prehistorické době.

Centrum ochrany primátů je jednoduché a malé, ale stará se o dost velké množství zvířat a dle toho, co nám říkali místní zaměstnanci to dělají ochotně a dobře. Snahou je navrácení zvířat zpět do přírody, jakmile je to možné. Následně se centrum stará o jejich monitoring. Podle mého už jen tohle centrum stojí za cestu z Hanoje.

Prehistorická jeskyně je úžasná, člověk se tady opravdu cítí jako někde v pravěku. Náš průvodce dokonce měl připravené i pochodně, takže to bylo navíc i hezky strašidelné :)

V parku je i vesnice místních obyvatel, kteří žijí původním jednoduchým životem v domech na kůlech. Ne snad, že by byli mimo civilizaci, ale žijí tradičně, takže j to moc hezké místo, kde uvidíte, jak vypadal Vietnam před nějakými 50 lety.

Zpětně musím říct, že by se určitě vyplatilo tady strávit více času, jeden den byl žalostně málo a museli jsme hodně spěchat. Určitě bych si uměla představit, že tady zůstaneme aspoň dva tři dny.Dovolená Národní park Cuc Phuong

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Národní park Cuc Phuong je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Národní park Cuc Phuong či Last minute nabídek do Vietnamu.