Hué bylo po celou svou dlouhou historii vždy prosperujícím městem. V roce 1802 z Hué udělal král Nguyen Anh, který vládl v letech 1762-1819 pod jménem Gia Long, hlavní město Vietnamu. Zážitkem je prohlídka Citadely s Císařským městem.

Hué je jediným vietnamským městem, kde zůstal v neporušeném stavu celý královský komplex hradů, paláců a královských hrobek. V roce 1993 byly tyto monumenty zapsány do seznamu kulturních památek UNESCO.

Hue

Hue

Hué leží na Voňavé řece (Song Huong) a rozkládá se po obou jejich březích. Kromě své dlouhé a úspěšné historie zažilo město také zlé časy v době vietnamské války. Odehrála se tu jedna z nejstrašnějších bitev během takzvané Novoroční ofenzivy. Zahynulo zde tehdy přes 10000 lidí, většinou civilního obyvatelstva. Celé městské části byly srovnány se zemí.

Co nabízí Hué

Do Hué jezdíme úředevším za jeho pamětihodnostmi, za hrobkami dynastie Nguyen, za citadelou a za překrásnými pagodami. Jednou za dva roky se tu pořádá květnový městský festival s mezinárodní účastí.

Nejlepší přeprava městem je na kolech, na nichž se pohodlně dostanete i k hrobkám císařské dynastie, které leží za městem.

Pokud si z Vietnamu chcete přivést jako suvenýr typický špičatý klobouk, tak v Hué má jejich výroba velkou tradici a koupíte tu ty nejkvalitnější.

Citadela

Citadela byla postavena na břehu Voňavé řeky v letech 1805-1832, za vlády Gia Longa. V průběhu let byly budovy přistavovány a bylo posilováno opevnění k odražení případných útočníků.

V prvních letech komunistického režimu, po válce s Američany, byla Citadela zanedbaná a opomíjená jako přežitek imperiální vlády. V posledních dvaceti letech vietnamská vláda věnuje zdaněné finanční prostředky na její údržbu, pro přilákání turistů. Přesto byly některé stavby i v důsledku bombardování za války strženy a už se neobnovily.

Vstup do citadely ve městě Hue

Vstup do citadely ve městě Hue

Dva ostrůvky na Voňavé řece – Ta Thang Long (Zelený drak) a Huu Bach Ho (Bílý tygr) – jakoby střežily Citadelu od řeky.

Citadela je vlastně město ve městě. Je obehnána vysokými hradbami dlouhými 10 kilometrů. Dovnitř můžete vstoupit jednou z deseti bran, jimž předchází most vedoucí přes vyhloubený příkop. Nepřehlédnutelná je Vlajková věž, vysoká 37 metrů. Devět posvátných kanonů symbolizuje ochranu paláce, představuje čtyři roční období a pět základních elementů. Sloužit k obraně nikdy neměly.

Vlajková věž v citadele města Hue

Vlajková věž v citadele města Hue

Uvnitř Citadely leží Císařské město, ve kterém stálo 150 paláců. Dovnitř se vstupovalo čtyřmi branami, nejznámější je Polední brána (Ngo Mon) z roku 1833. Brána je dvoupatrová a v přízemí má pět vchodů. V prvním patře se nalézá Pavilon pěti Fénixů, kde pobýval při důležitých příležitostech císař. Střecha je pokryta zlacenými taškami.

Palác nejvyšší harmonie (Thai Hoa)

Palác nejvyšší harmonie, nebo také Trůnní palác, byl postaven roku 1805 a v dnešní podobě ho bylo možné vidět již od roku 1833. Střecha pláce podepírají sloupy s motivem zlatých draků na červeně lakovaném podkladě. Sloupů je celkem 80 a na každém vynikají dva draci, slibující věrnost měsíci. Střecha paláce září žlutými taškami.

Palác nejvyšší harmonie (Thai Hoa) v Hue

Palác nejvyšší harmonie (Thai Hoa) v Hue

V tomto paláci se konaly korunovace, velké královské audience a palác vůbec sloužil k velkým slavnostním příležitostem. Ještě dnes tu uvidíte původní královský trůn. Před pavilonem Hien Lamp stojí devět bronzových dynastických uren vysokých asi dva metry, bohatě zdobených ornamenty. Urny byly odlity v letech 1835-1836 a mají symbolizovat pevnost dynastie a jednotu země.

V bývalé královské kapli jsou uloženy urny z popelů císařů a jejich rodin. Pavilon s kaplí bývá každý rok vždy na jeden den uzavřen a je přístupný pouze příbuzným bývalého císařského rodu.

K soukromému životu císaře patřily paláce v takzvaném Zakázaném městě. Z nich nejzachovalejší je císařská čítárna (Thai Binh). Většina z paláců se nedochovala hlavně proto, že byla zničena bombardováním během operace Tet v roce 1968.

Pagoda Thien Mu

Pagoda Thein Mu je nejznámější pagoda v Hué. Stojí na levém břehu Voňavé řeky a její název se dá přeložit jako Pagoda Nebeské paní. K pagodě se váže legenda, podle které na místo kde stavba stojí denně chodila stará žena, která byla přesvědčena, že právě zde císař dá postavit pagodu, jež přinese mír celé zemi. Císař Nguyen Hong se o pověsti dozvěděl a dal pagodu roku 1601 skutečně postavit.

Pagoda Thien Mu v Hue

Pagoda Thien Mu v Hue

Věž pagody (Phuoc Duyen) má osmiúhelníkový půdorys a je vysoká 21 metrů.

Zvláštností tohoto místa je, že se tu upálil v roce 1963 mnich z nedalekého města Thieh Quang Duc, na protest proti diskriminaci budhistů v zemi.

Královské hrobky dynastie Nguyen

Jihozápadně od Citadely, ve vzdálenosti 2-16 kilometrů, se nacházejí hrobky panovníků poslední císařské dynastie Nguyen. Panovníků bylo třináct, ale hrobku jich má pouze sedm z nich. Hrobky se skládají ze dvou částí. Jedna je určena pro účely pohřbu, druhou část tvoří samotná hrobka. V každém komplexu se nacházejí kromě hrobky hradby, trojitá brána, dvůr pozdravů, stély, pavilony, chrámy, zahrady a jezírka

Socha císaře Khai Dinh, královské hrobky dynastie Nguyen v Hue

Socha císaře Khai Dinh, královské hrobky dynastie Nguyen v Hue

Nejmajestátnější je hrobka císaře Minh Mang (1820-1840). Stavěla se tři roky a ukončena byla v roce 1843. Areál hrobky tvoří 40 staveb, uvnitř oválných hradeb.

I hrobka císaře Tu Duc (1848 – 1883) je prostorná. Padesát staveb je umístěno za 1500 metrů dlouhou hradbou, tvořící osmiúhelník.

Hrobka byla postavena v letech 1864-1867 v borovicovém háji s jezírky. Zajímavostí je, že komnata Minh Kiem byla stavěna jako divadlo.

Císař Khai Dinh (1885-1925) panoval kratší dobu, než trvala výstavba jeho hrobky (1920 – 1931). Za vlády tohoto císaře ovlivňovalo vietnamské umění mnoho západních stylů a to se projevilo i na stavbě hrobky. Tato hrobka je nejméně orientální. Slučují se zde západní a východní architektonické směry. Najdeme tu prvky, na které jsme zvyklí z našich kostelů, společně s draky v oblacích.

Zastřešený most Thanh Toan

Most stojí ve vesnici Thanh Toan. Byl založen před 200 let, asi 8 kilometrů na východ od Hué. Byl několikrát poničen a znovu postaven. Je to dřevěný 17 metrů dlouhý a 4 metry široký zastřešený most se zábradlím na obou stranách.

Zastřešený most Thanh Toan v Hue Zastřešený most Thanh Toan v Hue

© thi / Shutterstock.com

Pláž Thuan An

Thuan An Beach je pláž vzdálená asi 30 kilometrů od Hué. Je to příjemné místo u Čínského moře, ale ke světové úrovni má daleko. Služby podél pláže jsou nedokonalé, leží tu jen rozptýlené chatrče, v různých fázích rozkladu.

Pláž Thuan An v Hue

Pláž Thuan An v Hue

To vše má však své zvláštní kouzlo. Ubytování kdekoliv v blízkosti pláže vůbec nepřipadá v úvahu. Nejbližší město je Hué.

Národní park Bach Ma

Národní park Bach Ma nedaleko Hué patří k nejlepším ve Vietnamu. Je ohraničen Čínským mořem a západní hranicí s Laosem. Nejvyšší vrchol Bach Ma – 1450 metrů – byl používán vrtulníky americké armády.

Nacházejí se tu dva typy lesa – subtropický listnatý monzunový les (nad 900 metrů) a tropický stále zelený monzunový les. Park je známý svými vodopády a turistickými stezkami, které vedou podél rozpadajících se francouzských vil. Pohybuje se zde široká paleta volně žijících živočichů, včetně asijského černého medvěda, leoparda, divokých prasat a jelenů. Je to jedno z nejdeštivějších a také nejchladnějších míst ve Vietnamu.

Vodopád Ngu Ho, Národní park Bach Ma

Vodopád Ngu Ho, Národní park Bach Ma

Pro zajímavost můžete navštívit i místní osadu Khe Su.

Ubytovat se můžete v jediném celoročně otevřeném penzionu. Cena za dvojlůžkový pokoj se pohybuje okolo 120.000 VND.

Ho Quyen (tygří aréna)

Toto je asi nejzajímavější místo v Hué, i když návštěvníky je mnohdy přehlížena. Aréna byla postavena v roce 1830 z vlády císaře Minh Mang a byla využívána k zápasům mezi slonem a tygrem. Bývala to krutá podívaná, protože tygr byl před zápasem omámen a byly mu odstraněny tesáky. Je zde ještě pět tygřích klecí, na kterých jsou dosud patrné jejich drápy. Zápas musel vždy vyhrát slon. Poslední zápas se zde konal v roce 1904.

Ho Quyen (tygří aréna) v Hue Ho Quyen (tygří aréna) v Hue

© Adventure Discovery Tours, www.adventurediscoverytours.com

Aréna nemá římské rozměry, ale je raritou v dějinách asijské architektury. Skládá se ze dvou kruhových stěn, vedoucích do horní části arény. Část hlediště byly rezervována pro císaře a jeho rodinu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Historické památky v Hue

dne 2015-02-22 09:57:45

Do Hue jsme jeli na výlet, který jsme si zaplatili během pobytu ve Vietnamu. Hue patří mezi historické i náboženské klenovy země a jeho jediné mínus je to, že během války ve Vietnamu zde bylo zničeno a poškozeno velké množství budov. Do dnešních dnů se podařilo zrekonstruovat řadu prostor, ale díky velké rozlehlosti Citadely budou restaurátorské práce ještě trvat asi hodně dlouho... Zajímavé je, že v prostorách Citadely dodnes žijí lidé, což jsme netušili. Rozhodně si pronajměte průvodce, je to tady nutnost, protože v průvodci Lonely Planet, který jsme měli sebou, byla sotva čtvrtina informací, které nám řekl náš průvodce, kterého jsme měli zaplaceného. Taky se jednoduše vyhnete různým vykukům - nás tady třeba oslovili řidiči tricyklů, kteří nám řekli, že císařské město je na chvíli uzavřeno a ať jdeme na projížďku, že to akorát stihneme. Samozřejmě náš průvodce na nás jen mávnul, že máme jít dovnitř - nic uzavřeno samozřejmě nebylo...

JInak v Hue jsme navštívili ještě i nějaké hrobky místních vládců, je jich tady celá řada, některé jsou opravdu majestátní a přitom to jsou velmi klidná místa, kam asi většina turistů moc nejezdí. Hrobky jsou krásně zachované, skutečně krásná místa.

Výlet do Hue stál rozhodně za to, byl to nejhezčí zážitek z celé dovolené ve Vietnamu, stál za každou zaplacenou korunu, tedy dong... :-)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Královské město Hue

dne 2015-01-11 08:18:56

Město Hue je možná nejvýznamnější vietnamské město, aspoň co se historie země týče. Nachází se zde celá řada památek, buď přímo ve městě a nebo v jeho blízkém okolí. Ze širokého okolí sem jezdí autobusy společností, které organizují výlety za poznáním Hue a jeho největších atrakcí. Hue patří i snad do každého itineráře poznávacího zájezdu cestovních kanceláří, které jezdí do Vietnamu a nedá se divit.

Ve městě se nachází jedna z nejvýznamnějších památek Vietnamu, zapsaná do seznamů UNESCO - Citadela, která sloužila nejprve jako pevnost, byla postavena tisíci dělníky za necelých 30 let, ale její renovace stále ještě nebyla dokončena a myslím si, že bude trvat možná dvakrát tak dlouho. I přes to, že tady rekonstrukce pořád probíhá, je interiér moc hezký. Samotná citadela se skládá ze tří částí, vnitřního Zakázaného města, prostředního Císařského města a pak vnějšího města, které dohromady tvoří celou Citadelu.

Součástí je i výstava fotek, které ukazují jak to tady vypadalo dříve a jak po rekonstrukci některých částí. Určitě si tady najměte průvodce, bez něj přijdete o spoustu informací, které se tady nemáte jak dozvědět. Včetně pikantností jako že jeden místní vládce měl asi 300 konkubín a nějakých 150 dětí :-) Ten si uměl užívat života! :-)Dovolená Hué

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Vietnamu a zajímá-li vás přímo destinace Hué, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Vietnamu a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Vietnamu je bezva!