Kreativita spojená s náboženskou oddaností. Sídlo starověkých bohů, charakteristické mohutností a precizní symetrií. Jedinečný náboženský komplex, který svou velikostí nemá obdoby. To je magický Angkor.

Hlavní město Khmérské říše

Od 9. století byla hinduistickými vládci budována tato pozemská reprezentace Méru, posvátné hory tohoto náboženství. Toto politické, společenské a duchovní centrum Khmérské říše bylo v době jejího vrcholu jedním z nejrozsáhlejších měst na světě vůbec, kde v době největšího rozkvětu žil až milion obyvatel. Město má stupňovitý ráz; do nejvyšších pater nemohl jen tak každý. Pro lid byly určeny domy ze dřeva, po kterých již dnes nejsou ani památky, stavby z cihel a kamenů mohli obývat pouze bohové.

Angkor Wat

Angkor Wat

Dovolená Vietnam včetně poznání chrámů Angkoru je doménou CK Go2.

Brána do fantastického komplexu

Bránou do celého komplexu je město Siem Reap. V doslovném překladu znamená tento název „porážka Thajska“, kdy bylo město takto pojmenováno po slavném vítězství Khmérů nad thajskou armádou.

Chrámový komplex je odsud vzdálen asi 6 km. Pokud se vám nechce chodit pěšky, nezoufejte. Můžete se do centra vydat na kole, které si tu lze zapůjčit, nebo si je možné pronajmout tuc-tuc s řidičem, který na vás dokonce ochotně počká, než se vrátíte z prohlídky.

Velkolepý Angkor Wat

Nejznámější chrám z celého komplexu Angkor Wat je druhou pomyslnou bránou do tohoto kouzelného světa. Chrám byl vystavěn přibližně ve stejné době jako francouzský Notre Dame a je zasvěcen hinduistickému bohu Višnuovi. Majestátní stavba tyčící se do výšky několika metrů je obklopena vodním příkopem, který by své evropské příbuzné hravě strčil do kapsy. Je totiž 190 metrů široký a okolo budovy tvoří obrovský obdélník. Angkor Wat představuje vrcholnou khmérskou architekturu a stal se symbolem Kambodže. Toto ztělesnění pojetí vesmíru je dokonce na státní vlajce i na bankovkách! A není divu. Angkor Wat je skutečně dechberoucí stavbou, která potěší oko nejednoho návštěvníka. Chrám má několik věží. Ta ústřední, která celou stavbu dokonale sjednocuje, představuje horu Méru, obklopenou menšími vrcholy v podobě dalších věžiček. Vodní příkop pak symbolizuje oceány.

Navštivte Angkor Wat v rámci poznání blízké destinace Vietnamu. Originální a cenově dostupné zájezdy Vietnam naleznete u specialistů z CK Go2.

Mohutné hlavy v Angkor Thomu

Siem Reap není jediným městem, ležícím poblíž tohoto jedinečném areálu. Dalším je totiž tajemný Angkor Thom, nacházejícím se přímo v komplexu. Ten je vzdálený necelé 2 km od Angkor Watu a jeho chrámy mají rozhodně něco do sebe. Město má několik bran; severní, jižní, výhodní, západní a bránu vítězství. Ty jsou stejně vysoké, něco okolo 20 metrů, a nad průchodem každé z nich se tyčí vytesané obrovské hlavy bódhisattvy Avalókitéšváry. Setkání s nimi je skutečným zážitkem, který však může místy působit poněkud znepokojivě, neboť vás hlavy neustále pozorují. Překvapením pak určitě nebude, že je město vybudované do tvaru čtverce, obehnaného mohutnými zdmi a vodním příkopem.

Vstup do areálu chrámu Angkor Thom

Vstup do areálu chrámu Angkor Thom

Chrám uprostřed džungle

Centrem Angkor Thomu je pak buddhistický chrám Bayon, zachovalá stavba s dokonalou výzdobou. Těsné chodby, strmá schodiště, 54 věží a přes dvě stě mohutných tváří Avalókitéšváry. To je Bayon, navíc obklopen hustou džunglí. Chcete-li pořídit pěkné fotky, přijeďte sem brzy ráno nebo navečer. Při východu nebo naopak západu slunce jsou tváře jedna podruhé osvětlovány slunečními paprsky – jedinečný zážitek, určitě doporučujeme!

Největší stavbou Angkor Thomu je však pravděpodobně nikdy nedostavěný chrám Baphuon. Části západní strany tohoto impozantního chrámu byly v minulosti dokonce přebudovány do tvaru ležícího Buddhy v délce 60 metrů! V blízkosti Baphuonu pak leží dvě terasy – Terasa slonů a Terasa malomocného krále. Obě rozhodně stojí za návštěvu.

Krása chrámového komplexu

Krása chrámového komplexu

Unikátní Ta Prohm

Jedním z nejnavštěvovanějších chrámů Angkoru je unikátní chrám Ta Prohm, který je i v současnosti ponechán v takovém stavu, ve kterém byl objeven. Chrám je oblíbený zejména pro své nádherné prorosty kořeny stromů, které se majestátně vypínají ze zdí této neuvěřitelné stavby. Ta Prohm, který si zahrál i ve filmu o Indiana Jonesovi, je chrámem uzoučkých průchodů i tajemných uzavřených nádvoří, která vás doslova pohltí.

Na návštěvu komplexu Angkor si doporučujeme vyhradit alespoň tři dny. Návštěva vás sice vyjde na dost peněz, ale zážitek skutečně stojí za to. Vždyť Angkor je možné srovnat maximálně s Machu Picchu!

Poznejte krásy Angkoru se specialisty z CK Go2! Originální poznávací zájezdy Vietnam, spojené se zážitky a poznáním i v Kambodže, jsou naší doménou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: *: ">
/5 stars

dne 2017-05-03 15:42:04

A já si myslela, že jsem na jiném webu četla o Angkoru skvělý článek - ne že by byl špatný, ale jde o to, že vy to máte dobře propracované. Mno ostatně jako vždy :)Dovolená Vietnam

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Vietnamu a zajímá-li vás přímo destinace Vietnam, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Vietnamu a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Vietnamu je bezva!