Dalat je jiný. Dalat není vietnamský, je francouzský. Dalat je město vodopádů a květin. V jeho okolí najdete stálezelené lesy, jezera a kopce. Pokud se tu cítíte jako na dovolené ve Francouzských Alpách, Dalat splnil svůj účel.

Město v horách

Dalat je hlavní město vietnamské provincie Lam Dong. Založeno bylo během 90. let 19. století francouzsko-švýcarským lékařem a bakteriologem Alexandrem Yersinem, který oblast doporučil jako vhodné místo k vybudování horského střediska. Toto „Město věčného jara“, „Město zahrad“ nebo „Město tisíce borovic“, jak je Dalatu velmi často přezdíváno, nabízí díky své nadmořské výšce 1 500 metrů nad mořem nejen překrásná horská panorámata, ale i příjemné klima po celý rok. Teploty se tu pohybují mezi pěknými 15 až 24°C, a Dalat je tak oproti ostatním místům Vietnamu oblastí s mírným podnebím.

Dalatská architektura

Nenajdete tu tradiční vietnamskou architekturu, ale čekají na vás honosné koloniální francouzské vily i domy ve stylu vkusného Art Deco v čele s krásnou nádražní budovou z pera známých francouzských architektů. Každý sebemenší domeček je tu poznamenán érou francouzské kolonizace. Vrcholem je pak rozhlasový stožár ve tvaru Eiffelovy věže. Jak originální…

Architektura měta Dalat

Architektura měta Dalat

Bláznivý Dalat

To však z dalatské architektury není zdaleka vše. Ve městě totiž můžete mimo jiné navštívit i Bláznivý dům, tzv. „Crazy House“, který svou stavbou připomíná díla geniálního Antoni Gaudího s prvky tvorby Salvadora Dalího či Walta Disneye. Fakt, že dům skutečně dostává svému jménu, je velmi snadné dokázat.

Crazy house v Dalatu

Crazy house v Dalatu

Najít na něm totiž můžete nejrůznější zvířátka, houby, pavučiny nebo třeba jeskyně s krápníky. A dokonce tu můžete i přespat! První část domu slouží jako hotel s deseti pokoji, kdy je každý zasvěcen jinému zvířeti. A kdo za tímto pohádkovým domem vlastně stojí? Neotřelá architektka s titulem z Moskevské státní univerzity Dang Viet Nga, známá též jako Hằng Nga. Její nápadité dílo skutečně stojí za to, tak si ho nezapomeňte napsat na svůj seznam návštěv.

Ráj pro pěstování čehokoliv

Zelenina, ovoce, květiny, ale i káva, čaj, víno nebo hedvábí. Koupíte-li ve Vietnamu něco z uvedeného, je velmi pravděpodobné, že to pochází právě odsud. Produkty vypěstované zde se totiž vyvážejí do celé země jako zboží nejvyšší jakosti. Právě díky mírnému klimatu je tu možné pěstovat i evropské plodiny, jako je květák nebo zelí. Vyhlášené jsou také jahody, broskve nebo třeba sladké brambory. Mezi oblíbené místní pochoutky patří skvělý jahodový džem nebo naložené kaki.

Květinová zahrada města Dalat

Květinová zahrada města Dalat

Specialitou jsou také meruňky podávané v horkém slaném nápoji. Máte-li dostatek odvahy, neváhejte vyzkoušet. Ochutnat byste pak měli také věhlasné víno „Vang Dalat“, které se vyrábí z místních kvalitních hroznů. Doporučujeme!

Originální zájezdy Vietnam za poznáním nejen Dalatu připravuje CK Go2.

Květiny všude, kam se podíváš

Jak je již zmíněno výše, Dalat je kromě jiného městem květinových zahrad. Najít tu můžete snad všechny druhy květin; orchideje, růže, lilie a spoustu dalších druhů. Čím je však Dalat proslavený, jsou hortenzie a slaměnky. Květiny dodávají Dalatu vůni i barevnost, a tak si na své přijdou kromě milovníků flóry i aktivní fotografové, kteří mají šanci vyřádit se hlavně na symetricky laděných útvarech v zahradách.

Kochejte se vodopády

Až kýčovité scenérie skýtá dalatské okolí. A tentokrát nemluvíme jen o malebných výhledech na hory a kopečky. Nyní máme na mysli nádherné vodopády, kterých je kolem Dalatu přes desítku. K většině z nich se platí vstupné, nicméně návštěva za těch pár dongů stojí. Nejznámější jsou vodopády Elephant, vedle kterých leží také pagoda Linh An – klidné místo ideální pro relaxaci.

Vodopád Ban Gioc

Vodopád Ban Gioc

A co dál?

Dalat však nenabízí pouze francouzskou architekturu, květiny a malebnou přírodu. Je toho mnohem víc. Ve městě najdete dvě staré univerzity, které vás pohltí svým magickým kouzlem. Vydat se můžete na noční trh, který je sice převážně turistickou atrakcí, ale i místní zde hrají klíčovou roli, a tak je jeho návštěva bezkonkurenčním zážitkem. Dopřát si je také možné piknik na břehu jezera, které leží přímo v centru města. K dispozici jsou i šlapadla. Zapomenout pak nesmíme ani na obrovskou zlatou sochu Buddhy, majestátně se tyčící nad městem.

Jednoduše řečeno, Dalat je městem, které byste během své dovolené ve Vietnamu rozhodně neměli vynechat.


Poznejte krásy Vietnamu. Dovolená Vietnam. Originální zájezdy do Vietnamu spojené se zážitky a poznáním se specialisty z CK Go2.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Vietnam

Láká vás Vietnam? Hledáte-li zájezdy do destinace Vietnam, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Vietnam, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.