Díky tomu, že hodnota dolaru stále klesá (respektive drží se na poměrně nízké hodnotě), jsou nákupy v USA velice výhodné. Nevyplatí se sice kupovat úplně vše, ale spousta věcí je v USA v úplně jiných cenových relacích, než na jaké jsme zvyklí v ČR či Evropě.

Převodník měn

                 

 

Co se v USA vyplatí nakoupit?

Oblečení z USA

Mezi zboží, které se vyplatí v USA nakupovat, patří především a jednoznačně oblečení. Zejména oblečení značkové, které zde stojí zlomek toho, kolik jsme zvyklí platit v ČR. Pro představu – rifle Lee, které v ČR stojí kolem 2000-2500 Kč v USA běžně seženete okolo 400-600 Kč.

Velice výhodné jsou také různé známější značky typu Guess, Tommy Hilfiger, ale i známé sportovní oblečení Nike, Adidas apod., které v USA opět stojí běžně třetinu toho, co u nás.

Velkou výhodou USA je možnost nakupovat v obrovských obchodních centrech (která jsou ještě mnohem větší než u nás), které se často předhání v akcích a slevách. Je proto poměrně běžné, že lidé objíždí tato nákupní centra a skupují právě toto zlevněné zboží (podobně jako v ČR). I vy tak můžete nakoupit obrovské množství oblečení za opravdu skvělé ceny a vybavit se tak i na několik let dopředu za zlomek toho, co byste za toto zboží zaplatili v České republice.

Nakupování v USA je skvělé a často i velmi levné

Nakupování v USA je skvělé a často i velmi levné

Výhodou je také to, že pokud jste rozměrově větší (a teď nemuslím zrovna tlustí, ale třeba vysocí atp.), budete mít v USA větší výběr 🙂 Naopak drobnější postavy to budou mít trošku složitější, já ale nakupovala bez problému v dětském oddělení a vybrala si královsky 🙂

Elektronika z USA

Kromě oblečení se v USA vyplatí nakupovat také elektroniku, nicméně zde již pozor na to, že záruka je v USA pouze 1 rok a u většiny zboží byste jej museli k reklamaci zasílat zpět do USA, což znamená, že se reklamovat nic nevyplatí. Proto, pokud chcete nějakou elektroniku kupovat, dobře si danou věc odzkoušejte ještě v USA a případně si ji nechte hned vyměnit, abyste nedorazili domů a nezjistili, že zrovna ten váš mp3 přehrávač nefunguje.

Některé značky umožňují uplatnit mezinárodní záruku a jejich produkty tak můžete reklamovat třeba i v ČR a nebo v nějakém evropském centru, což už je výhodnější. Typickým příkladem mohou být např. fotoaparáty a fotopříslušenství značky Pentax. Ostatně, právě fototechnika bývá k nákupu v USA velice výhodná, ovšem musíte se dobře orientovat a vědět, že danou věc v ČR či v Evropě seženete mnohem dráž (to se týká především kvalitních objektivů apod., které v USA stojí mnohem méně).

To, co je v USA naopak poměrně drahé, je jídlo, především tedy v restauracích. Obecně jsou v USA drahé služby.

Zákaznické  věrnostní slevy za nákupy v USA

Pokud budete v USA nakupovat, vždy doporučuji zajít se na informace v daném obchodním domě informovat o tom, zda nabízí nějaké zákaznické slevy a informujte se také na daně, které budete muset z nákupu platit. Nezapomeňte se také zeptat, zda máte možnost na daních ušetřit, když jste zahraniční občan a v USA jste jen na dovolené. Ale podívejme se na to postupně:

V USA je velice běžné, že jednotlivé obchody a obchodní domy či celá nákupní centra nabízí poměrně velké zákaznické slevy těm klientům, kteří u nich mají registraci. Obvykle stačí vyplnit pár informací a dostanete kartičku, se kterou při placení můžete získat nemalou slevu z již tak hezkých cen. Informujte se ideálně před nákupem, případně před placením na pokladně.

Často je také možné získat různé bonusy a slevové kupony na internetu, stačí se podívat na stránky daného obchodního domu a nebo trošku pogooglovat (hledejte třeba spojení „Macys discount coupons“ pro slevové kupony ve světoznámém obchodním domě Macy’s v New Yorku atp.) a dané kupónky, které budou na zboží, o které máte zájem, si vytisknout a vzít s sebou. Podobné kupony jsou k dostání i v různých letácích a brožurkách, které vám opět mohou dát přímo na informacích v daném obchodě a nebo je mají v letácích u vstupu atp. Je to podobné tomu, co známe od nás z ČR, jen to v USA frčí o hodně více 🙂

Tyto slevy, kupónky a další zákaznické výhody pak neplatí jen v obchodech třeba s obligátním oblečením, ale velice časté jsou také v obchodech s jídlem. Budete-li nakupovat často v jednom řetězci obchodů, vyřiďte si u nich slevovou kartu – můžete tím ušetřit i desítky procent! A jelikož je jídlo v USA poměrně drahé (když tedy nepočítáme fastfoody), může se jednat o nemalé částky.

Tax (daň) při nákupu v USA

Pozor na jednu dost zásadní věc – ceny zboží jsou v amerických obchodech zpravidla uváděny bez místních daní. Ty mohou být nulové, ale mohou dosáhnout třeba i 10%. Tyto daně se liší stát od státu a někdy i obchod od obchodu. Proto se vždy předem informujte na to, jaké daně v ceně produktů nejsou zahrnuty, abyste u placení nebyli překvapeni (pořád se to ale královsky vyplatí).

Někdy je možné, jako zahraniční turista, získat možnost nakoupit se sníženou či nulovou daní. Stačí předložit pas a daň na vás aplikovat nebudou. Opět doporučuji se informovat předem, nemusí to fungovat všude.

Co nakoupit v USA a prodat v ČR?

Tak tento dotaz je opravdu velice častý a odpověď na něj není jednoznačná. Obecně je nutné, abyste měli vše dobře promyšleno – musíte vědět, které zboží kolik stojí (v USA a v ČR/Evropě), aby se vám vyplatilo se s ním tahat přes oceán domů. Musíte si uvědomit, že po dovozu z USA nebude zpravidla platit záruka. Nesmíte např. u některé elektroniky zapomenout, že nebude k dispozici české menu atp.

Obecně nejvýhodnější je právě dovoz značkového oblečení, kdy platí, že čím luxusnější, tím lépe (rozdíl v ceně mezi USA a ČR/Evropou obvykle roste).

Nezapomeňte na to, že pokud si věcí koupíte opravdu hodně, možná budete muset odbavovat extra zavazadlo a nebo platit za nadváhu zavazadla. I toto je potřeba brát v potaz, protože brát kvůli jedné bundě další kufr, za který zaplatíte třeba 1500 Kč letecké společnosti, se příliš nevyplatí.

To, co byste neměli také opomenout, je nutnost přivezené zboží z USA proclít a dodanit!

Pozor na clo a DPH při dovozu z USA!

Cena zboží nakoupeného v USA, se vám při dovozu do ČR rázem zvedne o skoro 30% (DPH a clo), a tím se výhodnost takového nákupu dost podstatně snižuje.

Aniž bych chtěla navádět k tomu, jak toto obcházet, je to poměrně jednoduché – ze zakoupených věcí odstřihněte visačky, nálepky, cenovky. Elektroniku vybalte z originálního obalu (ano, může to zkomplikovat jeho další prodej) atp. a tyto „důkazní materiály“ vyhoďte. Tím můžete tvrdit, že jsou to věci vaše, takže je proclít či dodanit nebudete muset. Samozřejmě asi bude nápadné, když si z USA povezete 5 stejných objektivů, ale to už je riziko každého, kdo něco podobného chce řešit, tak na to myslete.

Nákupy v USA se tedy velice vyplatí, pokud nakupujete pro sebe. Můžete ušetřit mnoho tisíc korun a vybavit se spoustou věcí a třeba i dárků pro blízké. Nákupy v USA však mají několik pravidel, která je dobrá dodržovat a myslet na ně, aby se vám výhodnost nákupu výrazně nesnížila. Doufám, že vám tento článek pomůže výhodnost nákupu v USA naopak ještě o něco zvýšit!

Tak hurá na nákupy do USA! 😀

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v USA

Ještě jste nebyli na dovolené v USA a nebo se do USA chcete vrátit? Neváhejte a projděte si aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které USA nabízí. Nebudete litovat!