Amerika byla známá již před Kolumbem. Okolo roku 1000 u amerických břehů přistáli Vikingové. Pro svět však Ameriku objevil až Kryštof Kolumbus v roce 1492.

Vývoj osídlení Severní Ameriky pokračoval snahou Španělska, Nizozemska, Francie a v menší míře i Švédska o kolonizaci vybraných území. Pro budoucí USA měla však větší význam anglická kolonizace. Velká Británie se od roku 1664 zmocňovala nizozemských a částečně francouzských osad. Do roku 1773 vytvořila 13 kolonií, které se staly základem budoucích Spojených států. Jednalo se o Massachusetts, New Jersey, New York, Rhode Island, Connecticut, New Hampshire, Pennsylvania, Delaware, Virginia, Maryland, North Carolina, South Carolina, Georgia.

Kryštof Kolumbus objevuje nový světadíl

Kryštof Kolumbus objevuje nový světadíl

Velká Británie nepřiměřeně do vývoje v koloniích zasahovala a vyvolala tak silnou protibritskou opozici, což v roce 1775 vyvrcholilo v otevřenou válku.

Dne 4. července 1776 vydal Kontinentální kongres Deklaraci o nezávislosti, kde byly vyhlášeny Spojené státy americké. Každý stát si ponechal svou vnitřní a ekonomickou politiku. V roce 1783 Velká Británie  existenci Spojených států uznala, a tak skončila Válka za nezávislost.

Podepsání deklarace nezávislosti USA 4. července 1776

Podepsání deklarace nezávislosti USA 4. července 1776

Koncem 18. století se Spojené státy začaly rozšiřovat a připojily do Unie Vermont, Kentucky, Tennessee, Ohio a v roce 1803 odkoupily od Francie Louisianu.

Spory mezi USA a Velkou Británií, zejména ty obchodní, vedly Spojené státy k vyhlášení další války s Británií v letech 1812-1814. USA chtěly využít války Velké Británie s Napoleonem a připojit ke svému území Kanadu. To se však nepovedlo a USA válku ukončily.

Postupně byly připojovány další státy – Indiana, Mississippi, Illinois, Alabama, Maine, Missouri. Od Španělska USA získaly Floridu, obsadily Texas a Kalifornii. Začátkem 70. let 18. století přibyly státy Arkansas, Michigan, Iowa, Wisconsin, Minnesota. Oregon.

Otroci z Afriky na bavlníkových plantážích v USA

Otroci z Afriky na bavlníkových plantážích v USA

V důsledku rozporů mezi severem USA a otrokářským jihem, se v letech 1860-1861 odtrhlo 11 jižních států – Jižní Karolína, Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Luisiana, Texas, Virginia, Arkansas, Severní Karolína a Tennesee, které vylásily tzv. Konfederované státy americké. Válka skončila roku 1865 vítězstvím Severu.

Vojáci během americké občanské války

Vojáci během americké občanské války

Koncem 19. století, po skončení občanské války, se staly USA hospodářsky nejsilnější světovou mocností. Připojily se další státy – Kansas, Západní Virginie, Nevada, Nebrasca, Colorado, Severní Dakota, Jižní Dakota, Montana, Washington, Wyoming, Utah, Oklahoma, Arizona, Nové Mexiko. USA se dál rozšiřovaly do Karibiku a Tichomoří. V roce 1959 byly připojeny Aljaška a Havaj. Aljašku USA koupily od Ruska.

Dnes, po rozpadu SSSR a pádu komunistických režimů ve východní Evropě, jsou USA rozhodující vojenskou a ekonomickou mocností světa.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v USA

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do USA je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do USA.