Evropanům a lidem z jiných částí světa se může zdát, že Američané jsou živi jen z hamburgerů, hranolků a kuřat. Není to tak docela pravda, ale upřímně řečeno – blíží se to tomuto stavu 🙂

Americká kuchyně

Američané se velmi rádi stravují v restauracích, ale nejen fastfoodových. Vzhledem k pestrému původu obyvatel je zde široké spektrum národních a kulturních vlivů, které se pochopitelně projevují i ve stravování. Ve městech vedle sebe narazíte na restaurace čínské, japonské, korejské, indické, vietnamské, italské, řecké i francouzské.

K tomu připočtěme ještě místní zvláštnosti a jedinečné způsoby přípravy pokrmů. Známá jsou třeba velmi ostrá jídla „Cajun“ z New Orleans, připravovaná z krabů a ryb a podávaná s fazolemi, rýží a opečeným lilkem. V Maine paří k pochoutkám humr vařený v páře. Na středozápadě se neobejdou bez hovězích steaků, opékaných žebírek, obalovaných kuřat, to vše se spoustou zeleniny.

Hamburgery, základ americké kuchyně

Hamburgery, základ americké kuchyně

Na jihozápadě je znatelný mexický vliv s převládajícími fazolemi, chilli papričkami, kukuřičnými lupínky a plackami s masem a zeleninou. Své jídelny zde najdou i vegetariáni.

Kuchyně je tedy v USA opravdu velice rozmanitá a pestrá a každý si v americké kuchyni najde to své. Tím ale nechci popřít to, že pro velkou spoustu američanů má kuchyně podobu steaků, žebírek, hamburgerů s hranolkami a k tomu velké množství nápojů typu Coca Cola, Pepsi, Fanta, Sprite apod.

Stravování v USA

Proč tedy převládá obraz o tom, že se američané rádi stravují ve fastfoodech? Je to dáno tím, že stravování v USA není zrovna levné, a to se právě odráží v tom, že se spousta lidí stravuje ve fastfoodech, které patří k nejlevnějším. Podobně jako např. ve Velké Británii totiž v USA není zcela zvykem vařit doma, proto lidé chodí raději jíst ven a chtějí-li ušetřit, stravují se v řetězcích jako Mc Donald’s, Taco Bell, KFC, Burger King a celé řadě dalších, které v Evropě vůbec neznáme.

Typická americká snídaně - vajíčka, slanina, párky s toastem a k tomu vynikající palačinky s javorovým sirupem

Typická americká snídaně – vajíčka, slanina, párky s toastem a k tomu vynikající palačinky s javorovým sirupem

Pro našince to je asi překvapivé, ale je zvláštní to, že v ČR byla dlouho návštěva třeba Mc Donald’s považována za záležitost bohatších lidí, protože jídlo zde nebylo zrovna levné (na české poměry). Dnes je situace již lepší, ale pořád pokud srovnáme velikost porcí a cenu s bezejmennými fastfoody, nejsou na tom v ČR konkrétně třeba Mc Donald’s a podobné řetězce nejlépe. Stále ještě u mnoha lidí (oprávněně) převládá přesvědčení, že stravování se v těchto „značkových“ řetězcích je drahé. V USA naproti tomu tyto řetězce využívají zpravidla nejchudší lidé a často jsme zde potkávali i bezdomovce!

Navíc i rychlý životní styl nutí američany stravovat se rychle a k tomu fastfoody vybízí. Samozřejmě se neomezují jen na výše uvedené značkové fastfoody, ale k dispozici v USA je i řada bezejmenných fastfoodů, často s lokální kuchyní, které jsou velice chutné a stále poměrně levné. Zejména ve velkých městech jich uvidíte opravdu spoustu.

A to jsou právě asi i důvody toho, proč vnímáme američany jako národ, který se stravuje výhradně ve fastfoodech. Sami ale vidíte, že americká kuchyně není tak jednotvárná, jak si můžeme myslet.

Restaurace v USA

Oproti zvyklostem v českých restauracích jsou v USA určité rozdíly. Ke stolu vás zpravidla usazuje číšník, stůl si tedy nevybíráte sami. Na toto opravdu pozor, protože v restauracích často bývají fronty lidí, kteří čekají, až na ně dojde řada a dostanou svůj stůl. Pokud byste je předběhli a posadili se k volnému stolu, uděláte docela faux pas 🙂 Důležité je také říct, že i v restauracích, kde se můžete usadit sami, si nikdy nesedejte ke stolu, u kterého již někdo sedí (což v ČR nebývá úplně nezvyklé – když u stolu pro 6 sedí dva lidé, často si k nim někdo přisedne – ne tak v USA!).

Humr - oblíbená a drahá americká pochoutka

Humr – oblíbená a drahá americká pochoutka

Od číšníka dostaneme nabídku kuřáckého nebo nekuřáckého oddílu. Číšník přinese s jídelním lístkem sklenici s vodou. Nejdřív se objednává pití, potom teprve jídlo. Jako první je servírován salát. Po jídle přichází dezert a káva. Pokud už nic nechceme, přinese číšník hned účet, jeden pro celý stůl (rozpočítávat vám částku nebudou). Platit lze hotově a zcela bez problému i kartou, spropitné je očekáváno ve výši 15-20% útraty.

Při objednávání alkoholu můžeme být požádání o předložení identifikačního dokladu, při vstupu do baru je ID podmínkou vpuštění.

Fastfoodové restaurace, fastfoody v USA

Stravování ve fastfoodových restauracích je, jak jsem již uvedla výše, levnější než vaření doma. V USA se podávají větší porce a přísady (kečup, hořčice, majonéza) jsou zdarma. U studených nealko nápojů platíme kelímek a nápoj (Colu, Pepsi, Sprite apod.) si obvykle zdarma doplňujeme dle libosti. Setkáme se zde i s fastfoody, kdy za paušální cenu můžete jíst za jednu cenu jakékoliv množství jídla (tzv. „all you can eat“). Nic se však nesmí odnášet a někdy se setkáte i s tím, že pokud vrátíte nějaké jídlo nesnězené, můžete za něj doplatit.

Fastfoodové řetězce: McDonald´s – hamburgery, Burger King – hamburgery, Taco Bell – mexická jídla, KFC – kuřata, Pizza Hut – pizza, Arby´s – hamburgery, Shoeny´s – vše co sníš, Waffle House – steaky a řada dalších…

Potraviny v USA

Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR v supermarketech, možná jsou o trošku vyšší, ale ne o moc. Dražší je obvykle maso a mléčné výrobky. Ceny záleží především na konkrétní destinaci – v Miami budou ceny určitě lepší než v New Yorku a rozhodně lepší než na Havajských ostrovech, které jsou nejdražší destinací USA.

Pozor na jednu záludnost 🙂 Peče se zde pouze bílý chléb, náš chléb zde neznají. Problémem je, že pečivo je v USA strašně nasládlé. Osobně mám pocit, že mi nasládlé přišlo i maso a některé další výrobky. S pečivem jsem v USA měla opravdu velký problém, vůbec mi nechutnalo, protože jíst pořád v podstatě toastový chléb není zrovna má představa chutného (a zdravého už vůbec ne) stravování.

Grilované hovězí maso a slanina je oblíbenou domácí pochoutkou

Grilované hovězí maso a slanina je oblíbenou domácí pochoutkou

Máslo se prodává slané nebo neslané. Tvrdý salám ve zdejších prodejnách nenajdeme. Mají velkou nabídku kvalitních sýrů, ale ve vyšších cenách než jsme zvyklí.

Jinak jsou obchody opravdu dobře zásobené a různých druhů zboží tady uvidíte opravdu spoustu. Nemusíte se tak obávat toho, že byste v USA něco nesehnali. Třeba to bude jiná značka než v ČR, ale alternativy zde jsou prakticky vždy. Díky tomu, že jsou Spojené státy americké opravdu velikou zemí, narazíte v různých částech země i na různé lokální speciality a nestandardní potraviny. Nebojte se a vyzkoušejte je!

Více o nakupování v USA najdete v samostatném článku Nakupování v USA, případně chcete-li, podívejte se i na článek o měně a orientačních cenách zboží a služeb v USA.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v USA

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do USA je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do USA.