Philadelphia je největší město Pennsylvánie. Je to město života, svobody a hledání štěstí. Nabízí mnohem víc než dlážděné ulice a historické památky. Philadelpia a okolí oplývají kulturními, kulinářskými, uměleckými a etnickými poklady. Ve dne můžete zkoumat čtyři sta let dlouhou historii a architekturu spolu s muzejními sbírkami, po západu Slunce město ožívá uměním a rušným nočním životem.

Philadelphia leží v severovýchodní části Pennsylvánie a je to největší město tohoto státu. Leží mezi řekami Delaware a Schulkill.Ve městě žije okolo 1,45 milionu obyvatel. Město zabírá plochu 349.9 km2. Philadelphie hraje velkou úlohu v historii USA. Byly zde sepsány dva nedůležitější dokumenty – Deklarace nezávislosti a Ústava Spojených států., které si oba můžete prohlédnout v Národních archivech ve Washingtonu (přímo na Mallu, nedaleko budovy Kapitolu).

Downtown Filadelfie

Downtown Filadelfie

Philadelphia je hospodářským a kulturním centrem údolí Delaware, kde žije okolo 6 milionů lidí. Město založil v roce 1682 William Penn jako centrum kolonie Pennsylvania. Do roku 1750 byla Philadelphia největším městem a nejvytěžovanějším přístavem v tehdejší britské části Ameriky. V letech 1790-1800 byla Philadelphia dočasným hlavním městem Spojených států po dobu, co byl stavěn Washington, DC. Vláda opustila Philadelphii v roce 1799 s dokončením Bílého domu a Kapitolu ve Washingtonu, DC. Před rokem 1800 zde černošská komunita založila africkou metodistickou biskupskou církev  v zemi a první černošskou episkopální církev. S pomocí Quakerů založili mnoho škol pro černošské děti.

V ulicích Filadelfie - City Hall

V ulicích Filadelfie – City Hall

Philadelphia má obecně status jednoho z nejvstřícnějších měst k černošské komunitě v historii USA. Toto město bylo baštou stoupenců rovnoprávnosti černochů a bojovníků proti otroctví. Není tedy náhoda, že právě v tomto městě vznikla Ústava se všemi právy lidí bez ohledu na rasu či vyznání. Právě i to je důvod, proč se zde z blízkého amerického jihu (který během americké občanské války měl hranici severně od Washingtonu – ano, taky jsem si myslel, že ta hranice byla jižněji) nastěhovala velká komunita černošského obyvatelstva a proč zde i dnes většinu obyvatel tvoří právě černoši. Je pravdou, že zde ještě nedávno měli problémy s kriminalitou a uskutečnily se zde i některé velice chybné policejní akce, které celou situaci ještě vyostřily, nicméně postupem času se vše uklidnilo a dnes je v ulicích Philadelphie pořádek a klid.

Zajímavostí je, že jsme v ulicích Philadelphie viděli největší množství různých podivínů a extrovertů, v porovnání s ostatními velkými městy východu USA 🙂 Těžko říct, co za tím stojí, samotné nás to překvapilo. Ale nemusíte mít obavy, nikdo z nich nebyl nebezpečný, jen prostě byli takoví… sví 🙂

Philadelphia

Philadelphia

Philadelphii brzy předčil v počtu populace New York, ale stavbou silnic, kanálů a železnic se město stalo prvním velkým průmyslovým centrem Spojených států. Největším průmyslovým odvětvím se stal textilní průmysl. Za velkého hladomoru v Irsku v 80. letech 18. století se stala Philadelphie cílem irských imigrantů. Ti založili síť katolických kostelů.

Centrum Philadelphie

Centrum Philadelphie

Architektura Philadelphie sahá do koloniálních dob a zahrnuje širokou škálu architektonických slohů. Začátkem 18. století šlo o obyčejné zděné struktury. V průběhu století převládla gruzínská architektura, například v podobě Independence Hall a Christ Church. V roce 1871 byla zahájena stavba philadelphské radnice v empírovém slohu. Do americké architektury vešla Philadelphie svými domácími řadovými domy z počátku 19. století, ustálily se pod názvem „philadelphské řádky“.

Největší zajímavosti Philadelphie

Liberty Bell

Všudypřítomný prasklý zvon svobody je symbolem svobody a to jak ve Philadelphii, tak po celé Americe. Liberty Bell byl využíván k mnoha významným historickým událostem v dějinách USA a stal se postupem času symbolem boje za rovnoprávnost a tedy symbolem svobody. Do dnešního dne se vedou pře o tom, jak vznikla jeho proslulá prasklina, nicméně vše jsou jen teorie a jistou odpověď nikdo nezná.

Zvon svobody

Zvon svobody

Faktem je, že byl pro Liberty Bell relativně nedávno vybudován speciální pavilon vedle Independence Hall, kde si po vystátí ne moc dlouhé fronty (postupuje rychle), můžete projít malou výstavou všeho, co se zvonu svobody týče a na jejím konci si pak můžete prohlédnout i originál samotného zvonu svobody, a to hezky ze všech stran. Mnoho lidí je překvapeno, že není moc velký (což v USA nebývá zvykem, co si budeme povídat), to však na jeho významu nic neubírá.

Budete-li ve Philadelphii, Liberty Bell je nutností, kterou byste měli vidět.

Declaration House a Independence Hall

Declaration House je dům, který si pronajal v roce 1776 Thomas Jefferson, a kde sepsal Deklaraci nezávislosti.

Declaration House - místo, kde byla podepsána deklarace nezávislosti

Declaration House – místo, kde byla podepsána deklarace nezávislosti

Je zde možné jít na prohlídku, kde vám ukáží místnosti, kde se scházely největší osobnosti historie USA a také místnost (Independence Hall), kde byla sepsána i samotná Deklarace nezávislosti. Je zde např. i židle George Washingtona (na opěradle má symbol poloviny Slunce) a některé další předměty, které „otcové zakladatelé“ používali.

Independence Hall v Declaration House Independence Hall v Declaration House

© warasit phothisuk / Shutterstock.com

National Constitution Center

Národní centrum ústavy nabízí stálé expozice, které ukazují tvorbu americké ústavy a její historii. Pořádají se tu i speciální akce. Budova stojí naproti Independence Hall.

National Constitution Center ve Philadelphii National Constitution Center ve Philadelphii

© Ritu Manoj Jethani / Shutterstock.com

Franklin Court

Dům Benjamina Franklina byl zničen počátkem 18. století. Dnes na jeho místě stojí známý Franklin Court.  Je na něm zarámovaný ocelový obrys domů Benjamina Franklina, muzem s tiskárnou, poštou, odkud můžete posílat dopisy s originálním Franklinovým razítkem.

Franklin Court - obrys domu Benjamina Franklina

Franklin Court – obrys domu Benjamina Franklina

Elfreth´s Alley

Nejstarší obytné ulice v Americe nabízí muzeum několika historických domů. Některé z těchto domů stále slouží jako soukromé rezidence.

Elfreth's Alley ve Philadelphii

Elfreth’s Alley ve Philadelphii

Betsy Ross House

Dům starý 250 let. Není jisté, že je to pravý dům Betsy Ross (respektive spíše je jisté, že to její dům není), ale je zařízen přesně tak, jak tomu bylo za jejího života. Betsy Ross byla žena, vyučená čalounice, která údajně ušila první americkou vlajku a dala ji Georgi Washingtonovi.

Betsy Ross House - místo, kde vznikla americká vlajka Betsy Ross House – místo, kde vznikla americká vlajka

© f11photo / Shutterstock.com

Údajně píšu proto, že to nikdo nikdy nebyl schopen dokázat. Za autorku první americké vlajky ji totiž označil až jeden z jejích příbuzných, a to dlouho po té, co Betsy zemřela. Nicméně američané ji všeobecně toto prvenství přisuzují.

Christ Church & Christ Church Burial Ground

Christ Church patří mezi nejkrásnější budovy USA z 18. století. Tento kostel patří národní historické dědictví USA a každý rok jej navštíví na čtvrt milionu turistů.

Christ Church & Christ Church Burial Ground

Christ Church & Christ Church Burial Ground

American Philosophical Society Museum

V roce 1743 založil Benjamin Franklin diskusní skupinu – Americkou filosofickou společnost jako odnož dřívějšího klubu Junto. Muzem představuje putovní tématické okruhy, které prozkoumávají křižovatky historie, umění a vědy.

American Philosophical Society Museum

American Philosophical Society Museum

Společnost nyní provozuje muzeum zaměřené na vědu, historii a umění.

Carpenter´s Hall

V roce 1774 se první kontinentální kongres uspořádal v tesařské a stavební hale (Carpenter’s Hall), která sloužila také jako knihovna a místo pro setkávání různých skupin, včetně Americké filosofické společnosti.

Carpenter's Hall ve Filadelfii

Carpenter’s Hall ve Filadelfii

Museum of Art a Rockyho schody

Budova muzea umění (Philadelphia Museum of Art) stojí na konci dlouhého bulváru s malým parkem uprostřed, který je jednou z hlavních cest ve Philadelphii. Uvidíte ji i od městské radnice, když se vám v severozápadním směru otevře výhled právě až na muzeum umění.

Museum of Art

Museum of Art

Samotné muzeum nadchne především milovníky umění, protože se zde nachází bohaté sbírky i světoznámých umělců, mezi které patří např. Dalí atp.

Nicméně důvod, proč se k této budově vydává většina turistů, není v hladu po reálném umění, ale v touze spatřit tzv. Rocky steps, tedy Rockyho schody, což je široké schodiště, po kterém vybíhal Sylvester Stallone ve známém filmu Rocky.

Socha Rockyho Balboa u Museum of Art

Socha Rockyho Balboa u Museum of Art

A tak zde dnes můžete vidět spoustu lidí, kteří si tyto schody vybíhají také a dělají stejná gesta, jaká je možné vidět i ve filmu, z nějž onu doličnou scénu uvidíte i ve videu níže.

Výhled na město od Museum of Art

Výhled na město od Museum of Art

Když pomineme hlavní důvod, proč sem většina lidí směřuje, je nutné uznat, že z vrcholu schodiště je krásný výhled na celý downtown a je zde také příjemný klid. Pod samotným schodištěm pak najdete Rockyho sochu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.25 hvězdy
    3.25 / 5 (4 )
  • 65%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Klidně vynechte

dne 2015-05-10 14:01:41

Ve Philadelphii jsem se stavil na půl dne při cestě z D.C. do New Yorku. Upřímně, je to celkem o ničem město. Není tady nic vyloženě zajímavého. Americká historie jde mimo mě (aby taky ne, když většina baráků kolem našeho domu je starší než všechny ty věci, kolem kterých dělají Američani takové haló) a abych stál frontu, abych se podíval na prasklý zvon, to mi připadá ujeté. Nejzajímavější tak byli někteří divnolidé, kteří se tady vyskytují a které je možné na ulicích potkat. Klidně Philadelphii vynechte, o nic nepřijdete. Nakupování je lepší v D.C. i v NY, jídlo tady mají taky normální, takže asi tak. Pokud vás ale zajímá americká historie nebo historie otroctví tak je tohle město určeno přímo pro vás a k mému hodnocení si přidejte minimálně další dvě hvězdy.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké město

dne 2015-01-02 06:18:55

Dostat se do Filadelfie není problém, z DC nebo z NY se sem dostanete busem i vlakem (Amtrak), případně půjčeným autem po dálnici jste tady za chvilku (dvě hoďky).

Město se mi líbilo, je tady hezká Independence Hall s dalšími zajímavými památkami té doby, které stojí za to vidět, protože se jedná o nejvýznamnější místa Spojených států. Většina lidí zcela pomíjí návštěvu Eastern State Penitentiary, kde byl vězněn i Al Capone - je to překvapivě zajímavá prohlídka (vemte si audio guida).

Jinak ve městě uvidíte taky univerzitu (zajímavá budova), rockyho schody, můžete tady zkusit philly cheesesteake sandwich, zajít do některého z muzeí a tak. Je tady toho dost na několik dní!

Zajeďte si taky za město do King of Prussia Mall, což je jeden z největších obchoďáků v USA.

Je to odsud kousek i do Atlantic City (vlakem asi hodinu a půl), kde si můžete zaplavat v atlantickém oceánu a pak si zajít zahrát do kasína třeba blackjack :)Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Historicky velice významné americké město, s několika zajímavými místy

dne 2014-12-11 14:04:16

Philadelphia v Česku proslula jak díky místnímu klubu NHL tak i díky stejnojmennému filmu s Tomem Hanksem. Filmoví znalci ale rovněž ví, že se tady natáčely také některé scény z Rockyho. I to je důvod, proč jsme se sem na cestě po USA chtěli zastavit a podívat se, jak to v tomto historicky velmi významném americkém městě vypadá.

Philadelphia je totiž pro američany významná především tím, že zde byla sepsána Deklarace nezávislosti a také tím, že se zde nachází řada historicky významných budov a rovněž je zde možné vidět v americe velmi populární Liberty Bell.

Samotné město je klasické americké velkoměsto s rozsáhlým předměstím a centrem plným mrakodrapů a vysokých prosklených kancelářských budov. Na rozdíl od např. New Yorku zde ale už na první pohled uvidíte mnohem více černošského obyvatelstva, což připomíná americkou historii a to, že Philadelphia byla velmi významným městem v boji proti otrokářství a za práva černošského obyvatelstva. Centrum města je poměrně klidné a udržované, je zde spousta hezkých budov (např. místní radnice je moc hezká) a hezkých uliček, kde se můžete procházet a pozorovat cvrkot kolem sebe.

Na Philadelphii je ale určitě nejzajímavější její historie a místa, která se k historii vážou. Tato místa jsou roztříštěna po centru města, nicméně myslím si, že nejdůležitější je stejně oblast u křižovatky Chestnut street a jižní 5 street, kde se nachází malý park, který je obklopen několika muzei a kde uvidíte také expozici se zvonem svobody. Expozice s Liberty Bell je v malé budově a v podstatě tady krom malinkého muzea, které projdete cestou k samotnému zvonu a které popisuje jeho význam a historii, nic moc dalšího není. Samotný zvon (Liberty Bell) je prostě jen zvon, nečekejte od něj žádné zázraky. Ale je to natolik významná americká relikvie, kterou by, pokud už tedy budete ve Philadelphii, byla škoda nevidět.

Většinu dalších historických míst můžete také navštívit, ale zpravidla se jen podíváte a půjdete dál (jsou to vesměs jen domy, které jsou něčím významné), takže když je neuvidíte, o nic zásadního nepřijdete.

Určitě se ale zajděte podívat k muzeu umění, kam vede krásná široká promenáda lemovaná stromy. Cestou minete Washingtonův monument a nakonec dojdete až pod známé Rockyho schody (jeho socha je vpravo pod nimi, když budete stát čelem ke schodišti). Vyjděte (nebo po vzoru Rockyho vyběhněte) nahoru a budete mít centrum Philadelphie jako na dlani.

Celkově je tohle město hezké a zajímavé. Má úplně jinou atmosféru než New York a nebo Washington a je zde několik míst, které hrály zcela zásadní roli v historii Spojených států amerických. Pokud máte historii rádi a nebo chcete vidět známá místa z filmů, pak se zde určitě zastavte. Stačí v podstatě jeden celý den a vše podstatné zvládnete projít a vidět.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Nejhistoričtější město Ameriky

dne 2014-11-06 06:05:51

Jedno z nejhistoričtějších měst celé Ameriky. Je to ideální město na strávení dvou tří dnů. Určitě si tady zajděte podívat se na Liberty Bell a Independence Hall, kde byla podepsána americká ústava a deklarace nezávislosti, což jsou dva nejvýznamnější dokumenty, na které jsou Američané velice hrdí (je to z našeho pohledu zvláštní, ale je to tak). Obě budovy jsou součástí Národního historického parku, což je poměrně malá oblast města, kde se nachází významné budovy. Mimo to je ve Philadelphii možné navštívit některá skvělá muzea jako je Rodinovo muzeum nebo muzeum Vědecké muzeum institutu Benjamina Franklina, což je nejznámější rodák z Philadelphie a člověk, který se výrazně podílel na historii této země. Patří mezi tzv. otce zakladatele. Pokud ale americká historie není něco, co by vás nějak výrazně lákalo, pak Philadelphii asi můžete v klidu projít za půl dne nebo ani to ne a pokračovat dál. O nic zásadního nepříjdete. Pro běžného turistu je blízký New York či Washington zajímavější.Dovolená Philadelphia

Zaujal vás náš článek o destinaci Philadelphia v USA? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Philadelphia nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v USA je skvělá volba!