Národní park Zion leží na jihozápadě státu Utah, necelých 250 kilometrů od Las Vegas. Patří k vyhledávaným místům jednak kvůli krásným geologickým útvarům, ale také pro svou faunu a flóru. Návštěvníci mohou park projet třemi navzájem nepropojenými cestami nebo naopak provozovat pěší turistiku. Uvidí překrásné partie kaňonu Zion s řekou Virgin River. Vše je zde zbarveno do tmavočervena, dokonce i asfaltové silnice.

Národní park Zion

Národní park Zion

Národní park Zion leží poblíž města Sprongdale ve státu Utah na rozhraní tří geografických oblastí – Colorado  Plateau, Great Basin a Mojave Desert. Území parku dříve patřilo indiánům z kmene Anasazi. V 19. století Mormoni, kteří se zde usadili, říkali tomuto území Nebeské božské místo. Území bylo v roce 1909 vyhlášeno prezidentem Taftem za národní památník Mukuntuweap National Monument, který byl po různých změnách definitivně v roce 1919 prohlášen za národní park Zion National Park. V roce 1937 byl ještě rozšířen o Kolob Canyon, který je na severozápadě parku. Z původních 61,5 km2 se park postupně rozrostl až na dnešních 593 km2. Nejvyšších nadmořských výšek dosahují Coalpits Wash – 1117m a Horse Ranch Mountain – 2660 m.

Soutězka The Narrows v národním parku Zion

Soutězka The Narrows v národním parku Zion

Zajímavá místa národního parku Zion

V národním parku Zion spatříte velké množství kaňonů, vyhloubených v pískovci protékající řekou Virgin River.

Kolob Canyon Road

Parkem vedou tři navzájem nepropojené silnice. Na severu je to silnice Kolob Canyon Road, na kterou navazují pěší stezky parkem, převážně kolem kaňonů vytvořených říčkami. Je možné tudy projít celým parkem ze severu k jihu, ale to je záležitost několika dnů, a proto je nutné vyžádat si k takovému výletu povolení na správě parku.

Kolob Canyon sousedí s národním parkem Zion

Kolob Canyon sousedí s národním parkem Zion

Kolob Terrace Road

Do středu parku je možné dostat se nezpevněnou silnicí Kolob Terrace Road, která vede až do Lava Point, v nadmořské výšce 2405 m. Toto místo může být výchozím bodem pro pěší túry po stezce West Rim Trail. Stezkou se dostanete až do kaňonu Zion Canyon, ležícímu v nadmořské výšce kolem 1300 m.

Výhled z Lava Point na konci Kolob Terrace Road

Výhled z Lava Point na konci Kolob Terrace Road

Tato trasa se dá projít i obráceným směrem, ale je obtížnější. Výškový rozdíl je více jak 1000 m.

Mt. Carmel Higway

Z jihu vede parkem asfaltová silnice Mt. Carmel Higway. Na ni se potom napojuje silnice vedoucí kaňonem Zion, podél řeky Virgin River. Silnice u Temple of Sinawava končí a napojují se na ni stezky vedoucí do okolních skal. Stezky po obou stranách lemují příkré červené pískovcové stěny.

Mt. Carmel Higway v národním parku Zion

Mt. Carmel Higway v národním parku Zion

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (3 )
  • 100%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jeden z nejkrásnějších národních parků USA

dne 2015-04-01 08:36:42

Národní park Zion je neuvěřitelné místo. Neuvěřitelně krásné! Po návštěvě Bryce Canyonu jsem tady čekal něco podobného v lehké obměně, ale dostalo mě, že jsou oba parky opravdu jiné, a to výrazně!

Zion nabízí samozřejmě klasickou možnost poznávání z poza volantu auta, ale to hlavní, co tady můžete (a měli byste) dělat, je trekování na místních stezkách, které vás zavedou na ta nejúžasnější místa, jaká si dovedete představit!

Z treků, které jsem tady šel, byl asi nejkrásnější trek na Angel's Landing. Jeden z nejlepších treků, který jsem kdy zažil! Ale pravda, s mým strachem z výšek to tady bylo místy dost o nervy :) Trvalo mi to asi 4 hodiny pomalým tempem. První cirka hodina, možná dvě hodinky bylo stoupání se stále se zlepšujícími výhledy. Snažil jsem se nedívat, abych se pak nechal okouzlit tou krásou z větší výšky,ale nedalo se to a i tak jsem pak byl okouzlen :) Poslední část , která trvá asi půl hodiny, je z celého treku nejnáročnější a nejděsivější, protože tady budete mít řetězy, kterých se musíte držet, abyste mohli vystoupat až na vrchol podél dost hlubokých srázů. Výhled z vrcholu ale stál za veškerý strach a pot, byl prostě dokonalý, až mi slza dojetí ukápla z té krásy kolem! Cesta dolů pak byla jednoduchá a rychlá, tam už to šlo ráz na ráz.

Dalším překrásným místem, ze kterého je řada známých fotek z tohoto národního parku, je The Narrows, což jsou soutěsky mezi vysokými skalami, kterými protéká řeka. Pokud tady půjdete na jaře, vemte si i teplejší oblečení, mže tady být chladno. Velmi ale skutečně VELMI doporučuju vzít si s sebou trekové hole, jde se s nimi mnohem lépe než bez nich. Celá tahle oblast je naprosto úžasná a některé soutěsky jsou jako namalované, neskutečné barvy a tvary, které tady příroda vykouzlila se vám vryjí do paměti.

Národní pakr Zion vřele doporučuju, je to jeden z nejkrásnějších parků v USA vůbec!Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Narrows

dne 2014-12-21 03:50:36

V národním parku zion musíte jít do narrows. Nejdříve jsme sem nechtěli jít a trekovat, protože nás odrazovalo to, že se tady musí jít ve studené vodě, což nám nedělá moc dobře. Ale jakmile jsme se sem dostali a viděli to tady, tak jsme nedokázali odolat a skočili jsme do vody i přes to, že jsme na nohách měli trekové boty, které se zcela promočily skrz na skrz :-) Ušli jsme možná kilometr a něco proti proudu, voda byla opravdu chladná, ale nebyla ledová, jak jsme si mysleli. A ta místa, která jsme tady viděli, byly naprosto neuěřitelné! Jsem šťastná, že jsme se nakonec rozhodli sem jít, bylo to to nejlepší, co jsme v Zion viděli. Určitě si celý park projeďte autem, vyhlídky a pohledy na kaňon jsou výjimečné.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný národní park Zion je rájem pro trekování!

dne 2014-11-24 06:29:28

Překrásná, fascinující scenérie = národní park Zion. Navštivte návštěvnické centrum, kde přehrávají asi 20 minutový film o kaňon a tom, jak vzniknul a postupně se měnil do současné podoby. Velice zajímavé. Dá se tady taky koupit jídlo a pití. Jezdí tady taky bezplatný bus, který zastavuje na všech 8 hlavních bodech kaňonu. Je tady spousta trekových stezek a prý se tady dá lézt i po skalách.

Angel's Landing
V parku jsme strávili dva dny. Už podle fotek na internetu jsem chtěla jít na vyhlídku Angels Landing. Byla dost náročná, musela jsem si dělat přestávky na vydýchání se. Vyšli jsme asi v 8 ráno, abychom se nemuseli tlačit s dalšími lidmi a hlavně, abychom aspoň trošku zmírnili žár slunce, které tady kolem poledne dost pálí. Konec výšlapu je brutální s tím, jak se člověk drží řetězů a stoupá prudce vzhůru. Dost z toho bolely ruce :o) Výhled z vrcholu je ale víc než odpovídající odměnou! Vemte si s sebou oběd nebo aspoň svačinu, nahoře si ji užijete a naberete síly. Ceta dolů už je brnkačka.

The Narrows
Dalším bodem naší cesty po parku Zion byla soutěska The Narrows. Voda byla mrazící, tak si s sebou přibalte neoprenové ponožky a nebo si je tady můžete i půjčit. Jde se víceméně po rovině, ale proti proudu, takže to není úplně snadné, třebaže vody bylo většinou sotva po kotníky. Připravte se hodně fotit, hodí se tady voděodolný foťák. Bohužel tuhle trasu jde docela dost lidí, takže nám to tady dojem trošku pokazilo to, že jsme nebyli skoro schopni udělat fotku,aniž by na ní byl nějaký turista. Vyplatí se tady asi jít brzo ráno a nebo později odpoledne, kdy jsou davy pryč.

Mimochodem, viděli jsme tady hodně lidí, kteří si půjčili vybavení za asi 50 dollarů, aby mohli trek jít. Přijde mi to ujeté a předražené. Trekové hůllky si s sebou do USA přibalte, ty budete potřebovat (a nebo si je můžete koupit třeba i ve Walmartu), trekové boty budete mít určitě taky a bez neoprenových ponožek se obejdete. Spousta lidí to šla v botech do vody za pár dolarů, tak nechávat tady pade za půjčení vybavení je podle mne zbytečnost. A určitě se to tady dá jít i bez vybavení.

Observation Point
Druhý den jsme šli na delší trek, na Observation Point. Vyšli jsme asi v 10 ráno, ale určitě bych doporučila vyrazit dříve, ideálně v 8 hodin, protože pak je dost horko a cestu to dost stíží. Na druhou stranu, ráno může být chladněji, tak si s sebou přibalte nějakou lehkou mikinu. Samotný trek na Observation Point začíná u Weeping Rock trailhead. Začátek je dost prudký, ale nenechte se odradit. Jakmile vyšplháte nahoru, vstoupíte do Echo canyons, které jsou překrásné. Tady si odpočiňte, naberte síly, udělejte hezké fotky, protože tohle místo je prostě krásné. Odsud pak můžete pokračovat buď na Observation trail nebo na East Rim trail.

Zase začne stoupání, ne tak prudké, jako začátek. Skoro na vrcholu to začíná být trošku strašidelné, kolem vás budou strmé srázy, je nutné se přidržovat kamenů a dávat pozor. Tenhle trek je dost oblíbený, tak je tady asi nejhorší vyhýbání se s dalšími lidmi. Ale žádný stres, mám strach z výšek a zvládla jsem to v pohodě. Chce to jen nespěchat, odpočívat a být trošku opatrný.

Jakmile tu strašidelnou pasáž projdete, budete už jen pár kroků od vyhlídky Observation point. Výhledy jsou neuvěřitelně krásné! Opět využijte krásy místa a vemte si s sebou oběd a udělejte si tady piknik a pohodu než zase půjdete dolů.

Zion je fantastické místo pro trekování, tak s tím počítejte a využijte toho, jinak se připravíte o jedna z nejhezčích míst celých spojených států!Dovolená Národní park Zion

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Národní park Zion? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Národní park Zion nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do USA, nebudete litovat!