Yellowstonský národní park se rozkládá na severozápadě Wyomingu a malou částí území zasahuje i do států Idaho a Montana. Zaujímá plochu neuvěřitelných 8983 km2. Je v něm vybudáváno více jak 400 kilometrů silnic s pevným povrchem, několik prašných cest a cyklistických stezek. Návštěvníci zde obdivují gejzíry, jezírka s teplou vodou, vodopády, vyhlídky na Grand Canyon of the Yellowstone, yellowstonské jezero, ale i ohrožené druhy fauny a flóry.

Národní park Yellowstone - Grand Prismatic Spring

Národní park Yellowstone – Grand Prismatic Spring

Národní park Yellowstone je prvním národním parkem na světě a v USA je největším národním parkem. Za národní park byla oblast vyhlášena v roce 1872 a jeho plocha 8983 km2 zasahuje na území tří států. Největší část leží ve Wyomingu – asi 91%, v Montaně zabírá 7,6% území a v Idaho asi 1,4%.

Mammoth Hot Springs v NP Yellowstone

Mammoth Hot Springs v NP Yellowstone

Co nabízí národní park Yellowstone

Park byl pojmenován podle řeky Yellowstone, která jím protéká. Yellowstone River pramení v horské skupině Bighoru a ve svém horním toku vytvořila kaňon hluboký více jak 360 metrů a dlouhý 40 kilometrů. Stěny kaňonu jsou velmi strmé. Místy jsou vytvořeny krásné štíhlé zemní pyramidy. Je zde několik vodopádů, nejznámější z nich jsou Upper Falls, vysoký 33 metry a Lower Falls, vysoký 94 metry (je vyšší než proslulé Niagarské vodopády).

Lower Yellowstine Fall

Lower Yellowstine Fall

Celé území národního parku leží mezi nadmořskými výškami 1610 m (v této výšce je potok Reese Creek na severu) a 3462 m (vrchol Eagle Peak na jihovýchodě). Parkem vede silnice ve tvaru velké osmičky, na kterou navazuje  pět příjezdových silnic. Jádro parku tvoří Yellowstonské jezero. Je to největší ledovcové jezero Severní Ameriky, s rozlohou 355 km2. Nachází se ve výšce 2357 m a největší hloubka je 91 m.

Upper Yellowstone Fall

Upper Yellowstone Fall

Yellowstonský národní park je známý velkým množstvím postvulkanických jevů – teplých pramenů, teplých jezírek, asi 200-250 gejzírů, fumarol (vývěry horkých plynů), bahenních sopek. Mezi nejoblíbenější atrakce parku  patří gejzír Old Faithfull, s pravidelnými erupcemi (intervaly jsou asi 64 minuty). Větším gejzírem než Old Faithfull je Steamboat, jehož erupce jsou ale nepravidelné (pohybují se v intervalu 4 dny až 50 let).

Gejzír Old Faithful v Yellowstonu - nejznámější gejzír světa

Gejzír Old Faithful v Yellowstonu – nejznámější gejzír světa

Vulkanismus zapříčinil vznik jedinečných teras a kaskád Mammoth Hot Springs na severním okraji parku. Prosáklá dešťová voda se směšuje s oxidem uhličitým, unikajícím z horkého magmatu, který je jen 5-8 kilometrů pod povrchem, a ze vzniklé kyseliny uhličité se vylučuje travertin, jež se usazuje. Terasy jsou proto bíle zabarvené, v místech s větším obsahem železa mají barvu krémovou. Tam, kde působí termální bakterie a řasy,  terasy dostávají žlutý, oranžový, hnědý nebo zelený nádech.

Podobné vulkanické jsou i na Islandu, Novém Zélandu nebo na Kamčatce, ale nikde jich není tak velké množství jako zde.

West Thumb Basin v Yellowstonském národním parku

West Thumb Basin v Yellowstonském národním parku

V parku žije velké množství živočichů, z nichž některé patří k ohroženým druhům. Narazit můžeme na medvěda grizzly, na vlky nebo na bizony americké či jeleny waipiti. V oblacích uvidíte létat orla bělohlavého – národního ptáka USA. Návštěvníci parku mají možnosti kempování, rybaření, okružních prohlídek, projížděk na loďkách a pěší turistiky. Po upravených stezkách se dostanou k jezerům a vodopádům a do hlavních geotermálních oblastí.

Fishing Bridge v národním parku Yellowstone

Fishing Bridge v národním parku Yellowstone

V lesích rostou zejména borovice, smrk Egelmanův, jedle běloplodá, případně borovice pokroucená. Z listnatých stromů převažuje topol osikovitý a některé druhy severoamerických dubů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (4 )
  • 80%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Unikátní národní park, škoda jen těch davů :-(

dne 2015-04-12 16:46:16

Grand Canyon of the Yellowstone musíte vidět! My jej projeli autem, zastavili snad na všech vyhlídkových místech a prostě si užívali nádherné výhledy do krajiny a fotili a fotili a fotili. Pokaždé když vidím nějakou fotku z tohohle místa, tak se mi chce hned sbalit kufr a zase se sem vrátit! Pokud můžete jeďte sem před nebo po létě, kdy je tady méně lidí. I v květnu ale tady jsou davy, v létě to tady musí být šílené! Dopravní zácpy tady asi nejsou nic vyjímečného.

Krásné bylo Lamar Valley, je to nejlepší místo na pozorování obrovských stád bizonů, jelenů, losů, kojotů a horských koz. Bizonů jsou tady opravdu velká množství, viděli jsme stádo, které mělo určitě aspoň 500 kusů, možná víc. Bizoni jsou docela zvědaví a přijdou se podívat i k autu, pokud je necháte. Je to krásný zážitek vidět tyhle divoké zvířata takhle z blízka, hlavně když jsou tak obrovští!

Yellowstone je opravdu unikátní park, ale kazí ho davy lidí. Přesto je úžasné, že tady nejsou nikde hromady odpadků a lidé jsou slušní, přesto to dokáže pokazit zážitek, protože stát ve frontách a dopravních zácpách není moc velký zážitek ve chvíli, kdy se chcete kochat krásnou krajinou a cítit čistý vzduch a ne splodiny z aut.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasný Yelowstone

dne 2015-03-02 18:55:13

Na konci návštěvy Yelowstonu jsme se rozhodli ještě zajet k tzv. Grand Prismatic Spring a nakonec se z tohohle místa stalo asi to nejúžasnější místo, které jsme v parku viděli!!! Naprosto neskutečné barvy, které by si člověk ani nevymyslel!!! Určitě si tady vemte dobrý foťák, protože mobilem to nevyfotíte, je to tady jako ve snu! Dá se sem dostat pohodlně po dřevené lávce, takže je to i pro lidi s pohybovými potížemi a nebo i pro kočárky. Úžasné místo!

Jinak se nám líbilo místo nazvané Artist's Point (místo umělců), které podle mne patří mezi absolutní špičku v parky Yelowstone a jedno z nejhezčích míst světa podle mnoha lidí. Jeho název se k němu naprosto hodí, pokud jste malíři nebo fotografové, tak se tady určitě vyřádíte, protože příroda tady ukazuje to nejlepší - lesy, kopce, vodopády, geotermální aktivitu, prostě dokonalost sama. Artist's point nevynechejte, byla by to velká škoda!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásný národní park s jediným problémem - velým počtem lidí

dne 2015-01-04 13:01:34

Yellowstone je nejstarším národním parkem na světě a je to velmi atraktivní místo, které ročně navštěvuje obrovské množství turistů. Je to jeho plus (park má dostatek peněz na údržbu a ochranu přírody) ale také největší mínus (jsou zde prakticky všude davy lidí), které nemusí všem vyhovovat. My si na Yellowstone vyhradili dva dny a myslím, že to stačilo. První den, kdy jsme do parku dorazili kolem poledne, jsme si park projeli autem a udělali si představu o tom, co je tady možnévidět, zašli jsme do návštěvnického centra, promluvili si se strážci a zjistili si co a jak, kam si zajít/zajet, co se kde v parku děje atp. - tenhle postup doporučuju v každém parku, zjistíte spoustu věcí, o kterých byste se jinak neměli šanci dozvědět!

Zbytek dne jsme strávili projížděním parku v autě, zastavováním na vyhlídkách a focením nádherné krajiny v parku, který místy vypadá jako z jiné planety

Ubytovali jsme se v kempu, byl docela dobře vybavený, ale bylo tady dost lidí, příště bychom si asi udělali rezervaci předem, zvlášť pokud bychom tady chtěli zůstat na víc dní.

Druhý den ráno jsme šli do Hayden Valley, kde v 7 ráno začínala prohlídka se strážcem parku. Bylo to skvělé, strážce byl ochotný a věděl toho o parku opravdu mnoho, odpovídal na dotazy a byl prostě milý. Odměnou za ranní vstávání bylo to, že jsme viděli skupinu vlků v dálce a pak také dvě mláďata, která žrala nějakou mršinu. Později toho dne jsme viděli dokonce černého medvěda! Na ty ale velký pozor!!

Yellowstonský park je krásný, velký, zajímavý. Škoda jen těch davů lidí. Utekli jsme odsud do Grand Teton, který je klidnější, což nám vyhovovalo víc. Ale věřím, že pokud tady někdo bude chtít trekovat, tak si najde trasy, kde většina lidí není. Oni američani většinou všude jezdí auty a pěšky moc nechodí, takže ty pěší trasy mají daleko méně návštěvníků než místa, kam se dá dojet autem.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásný ale dost odlehlý národní park!

dne 2014-11-26 23:20:53

Yellowstone byl nejzašším místem, který jsme na naší cestě po západu USA navštívili. Leží hodně bokem, ale je to nejznámější park v USA, tak tady prostě člověk musí zajet, když už ve státech je, třebaže je to opravdu kus cesty.

Yellowstonský národní park je místem s krásnou krajinou, divokou zvěří, kopci, mnoha lesy a jezery. To, co je na něm ale nejvýznamnějším je tektonická aktivita, díky které je park proslulý tím, že zde vyvěrá mnoho horkých pramenů a je možné tady sledovat několik gejzírů. Těch je v parku přes 100, ale 10 z nich je stále aktivních a denně vybuchují. Nejznámější z nich je bez pochyby Old Faithful, který své představení má každou hodinu a půl, kdy do výšky šlehá páru a vodu, což tady s oblibou sledují všichni lidé, kteří do Yellowstonu dorazí. Někdy tady prý bývá i přes 1000 lidí! Dá se tady sednout na lavičky, park je skvěle připraven.

Doporučuju jít na procházku s rangerem, která tady začíná v 8:30 (přesný čas vám rádi upřesní ve Visitor's center, kde dostanete i různé brožurky o parku a můžete si tady koupit i spoustu suvenýrů - některé jsou moc hezké a nejsou nutně ani předražené!). Procházka s rangerem je skvělý způsob jak se o oblasti a o parku dozvědět co nejvíce. Ranger trpělivě odpovídal na všechny dotazy a řekl nám hromadu zajímavostí. Opravdu doporučuju.

Nádherný je velký kaňon v parku, který nabízí řadu krásných vyhlídek. Můžete se tady jít projít a nebo jet klasicky po americku autem. Pokud se rozhodnete jít do kaňonu pěšky, vemte si dostatek vody a mějte dobrou obuv.

Jedním ze známých a velmi hezkých míst je Artist's Point, kde někdy bývá dost lidí, ale je to tady krásné. Ostatně hezké fotky uděláte v celém parku, je tu spousta nádherných zákoutí.

Dejte si jen pozor na plyny, které se tady uvolňují do ovzduší. Některým lidem se z nich může udělat nevolno, místy to opravdu silně zapáchá sírou a dalšími různými "podzemními smrady".

Yellowstone je profláknutý národní park a jeden z nejnavštěvovanějších parků v USA a na celém světě. Přesto rozhodně stojí za to si tady udělat zajížďku, pokud máte dostatek času. Pokud čas nemáte, vynechte jej, na západě USA je krásných parků celá řada.Dovolená Národní park Yellowstone

Láká vás Národní park Yellowstone? Hledáte-li zájezdy do destinace Národní park Yellowstone, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Národní park Yellowstone, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.