Národní park Mesa Verde leží na jihu Colorada. Je to poměrně rovinatá oblast, s mnoha hlubokými kaňony a převislými skalami. Všude je hodně zeleně. Před 1400 lety se zde objevili indiáni kmene Anasazi a začali si tu z jílu a vody stavět svá obydlí. Zbytky těchto staveb zůstali dodnes. Později sem přišel lid původních Američanů „Pueblo“. My se můžeme seznámit se střípky kultury, které zde zůstaly.

Národní park Mesa Verde najdeme na jihozápadě státu Colorado, nedaleko hranic s Arizonou, Utahem a Novým Mexikem. Nejbližší město je Four Corners. Území bylo v roce 1978 zapsáno do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Národní park Mesa Verde

Národní park Mesa Verde

Park se rozkládá na území 21 km2 a jeho nejvyšší bod – Park Point dosahuje výšky 2621 m.

Během geologického utváření země se zde několikrát vystřídalo moře a suchá zem. Řeky, které tudy začaly protékat z tehdy vytvářejících se Skalnatých hor, začaly vytvářet četné kaňony. Zmrzlá voda vytvářela soutěsky a jeskyně. Vítr přinášel písek, který se stal podkladem pro úrodnou půdu. Zachytila se zde vegetace, a tak vznikla tabulová hora porostlá zelení, kterou příchozí Španělé později nazvali „Mesa Verde“ – zelený stůl.

Když sem přišli první indiáni, měli vytvořeny ideální podmínky pro zemědělství. Začali si stavět nadzemní obydlí z upěchované jílovité hlíny a slámy, ze kterých se později vyvinuly kruhové stavby. Hlínu při stavbě obydlí později začalo nahrazovat kamení a byla zde první „puebla“. Z neznámých důvodů se indiáni kolem roku 1200 začali stahovat zpět do skal a jeskyní a o něco později opustili i tato místa. Obyvatelé těchto míst nezmizeli, jen se přesunuli dále na jih, do oblastí dnešní Arizony a Nového Mexika. Vytvořil se nový „lid z puebel“.

Long House v Mesa Verde

Long House v Mesa Verde

Po dlouhou dobu byla tato oblast neznámá, až v roce 1888 bratři Wethrillové objevili skalní palác – Cliff Palace.

Místo se stalo objektem drancování cenných historických památek a jejich zpeněžování. Zřízením národního parku v roce 1906 se tomu zabránilo.

Co nabízí národní park Mesa Verde

Cliff Palace

Cliff Palace je zřícenina největšího a nejznámějšího obydlí v Mesa Verde. V místě je 150 místností a 23 kruhových staveb „kiva“.

Cliff Palace v NP Mesa Verde

Cliff Palace v NP Mesa Verde

Balcony House

Balcony House je místo s mnoha tunely. Přístup je možný po přechodu desetimetrového žebříku a úzkého průchodu.

Balcony House v národním parku Mesa Verde

Balcony House v národním parku Mesa Verde

Mug House

Mug House je obřadní stavba. Má tvar klíčové dírky a je zde 94 místností ve čtyřech patrech.

Spruce Tree House

Spruce Tree House je snadno přístupné a zachovalé skalní obydlí na Chapin Mesa.

Spruce Tree House v národním parku Mesa Verde

Spruce Tree House v národním parku Mesa Verde

Square Tower House

Square Tower House (Dům Čtvercové věže) je v podstatě věž a je nejvyšší stavbou v parku.

Square Tower House v Mesa Verde

Square Tower House v Mesa Verde

Mesa Verde Reservoirs

Rezervoáry (Mesa Verde Reservoirs) jsou nádrže postavené dávným lidem Pueblo. V roce 2004 byly prohlášeny za národní technickou památku.

Při návštěvě parku se vrátíme do doby, kdy zde žili Anasaziové, s vyspělou, ale zaniklou kulturou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Pro milovníky historie je to velká paráda!

dne 2015-05-12 08:02:05

Jelikož jsme si cestu po západu USA zvolili trošku jinak než většina lidí, jeli jsme za Las Vegas trasu Zion - Mesa Verde - Grand Canyon. GC jsme si tam dali jen proto, že je to prostě jedno z top míst světa a když už tady člověk je, tak by sem měl zajet. Jinak bychom asi zvolili jiný park. V každém případě v našem itineráři se objevil právě park Mesa Verde, který naprostá většina lidí mine, respektive o něm ani neví. Tím, že jsme s přítelem oba dost zamilovaní do historie a zajímá nás i ta americká, chtěli jsme sem zajet právě proto, že Mesa Verde nabízí skvělou kombinaci přírody a historie.

To,co je na Mesa Verde zajímavé, je Cliff Palace, což je zřícenina dávného městečka zaraženého pod vysoký útes, který dělá jakousi přirozenou střechu a ochranu před sluncem (částečně) a před povětrnostními vlivy. Už pohled na tento "palác" je neskutečný.

Cliff Palace tour je trasa, která vás zavede právě přímo do samotných ruin, což je neskutečný zážitek. Hlavně pro američany, "jejichž" historie sahá jen nějakých 250 let dozadu. Dozvíte se tady hromadu informací a zajímavostí o samotném místě a jeho historii. Nemusíte se tady ani obávat výšek, není to tady nic hrozného, dokonce i starší lidé a děti to zvládli v pohodě. Skvělé místo. Velice doporučuji pak zajet ještě na Sun Temple Viewpoint, který leží naproti a je z něj úžasný výhled na celý palác a díky tomu si uděláte dokonalou představu o celém místě. Navíc tady můžete udělat nádherné fotky v průběhu celého dne, především však ale večer.

Mohu-li dát pár tipů, tak doporučím na tento park vyhradit aspoň jeden celý den. Cesta sem je dost dlouhá a za půl dne to tady je dost naknap a určitě to nestihnete, navíc budete unavení po cestě. Nehledě k tomu, už jen cesta z visitors centra k samotným zajímavostem parku a pak čekání než začne prohlídka, to vše trvá spoustu času. Přijeďte sem ráno a dejte Mesa Verde celý den a nebo ještě lépe dva dny, pokud vám to čas dovolí. V parku se dá kempovat, kemp je tady docela hezký a vybavený (sprchy, záchody, kempovací stoly a lavice, ohniště, vše mezi keři, takže i stín se tady najde).

Pro děti tady mají skvělý program, takže pokud máte děti, můžete je nechat zabavit a vy si zatím užijete ty pravé trasy.

Projeďte si cesty parkem, jsou tady moc hezké vyhlídky, počítejte s tím, že cesty jsou tady ale docela dlouhé a než je projedete, zabere to pár hodin.

Stejně jako v celých západních státech je nutné mít s sebou opalovací krém, něco na hlavu, dobré boty a především - dostatek vody! Zabalte si vše do batohu, na některých trasách se šplhá do prudkých schodů a budete potřebovat volné ruce. Někteří lidi šli s petkami v ruce a pak je museli nechat dole, aby mohli vylézt nahoru do ruin, kde pak měli žízeň. Baťoh je základ. Svačina se hodí taky.

Přibalte si štěteček na čištění čočky foťáku, sem tam se tady zvedá prach.

Národní park Mesa Verde je skutečně krásný a splnil všechna naše očekávání. I na internetu jsme na něj našli samou chválu, ale na rovinu říkám, že není pro každého. Pokud nemáte rádi historii nebo vás nezajímá, pokud máte třeba problémy s pohybem a nebo jste jen líní a pokud by to sem pro vás byla příliš velká zajížďka a lákají vás spíše parky severně odsud, pak tento park vynechte a o nic nepřijdete. Ale pokud máte rádi historii, neváhejte, je to tady velká paráda!Dovolená Národní park Mesa Verde

Zaujal vás náš článek o destinaci Národní park Mesa Verde v USA? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Národní park Mesa Verde nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v USA je skvělá volba!