Národní park Grand Canyon leží na severozápadě Arizony. Je to největší a nejznámější kaňon na světě. Byl vyhlouben řekou Colorado River, která pramení v Coloradu, v národním parku Rocky Mountains.  Coloradem protéká dále do Utahu a Arizony. Součástí národního parku Grand Canyon je jen 446 km řeky, z celkové délky 2333 km. Maximální hloubka kaňonu je 1839 m a šířka 29 km. V oblasti Grand Canyon Vilage je stezka, která vede na dno kaňonu a měří 16 km. Dolů se můžete dostat buď pěšky, nebo na hřbetech mul.

Národní park Grand Canyon

Národní park Grand Canyon

Grand Canyon je systém kaňonů vytvořených řekou Colorado a jejími  přítoky a stal se neznámějším kaňonem. Je to také největší kaňon na světě. Národním parkem byl vyhlášen v roce 1919 a od roku 1979 je součástí světového dědictví. Byl zapsán do seznamu UNESCO. Kaňon leží na severozápadě Arizony v blízkosti hranic S Utahem a Nevadou. Je dlouhý 446 km, široký 500 m–24 km a hluboký v nejnižším místě  1600 m. Zaujímá plochu 4931 km2.

Vystoupení indiánů kmene Hopi v Grand Canyon Village

Vystoupení indiánů kmene Hopi v Grand Canyon Village

V dávných dobách zde byly pouště a potom, asi před 10 miliony let, tady začala řeka Colorado pozvolna prorážet dílo do dnešní podoby. Tak jako dnes kaňon vypadal i v době, kdy se zde začali usazovat první lidé, kteří po sobě zanechali artefakty z doby před 4 tisíci let. Indiánské kmeny v oblasti kaňonu žijí dodnes. Východní hranice parku sousedí s rezervací kmene Navajo.

Grand Canyon navštíví každým rokem 5 milonů turistů.

Zajímavosti národního parku Grand Canyon

Národní park se dělí na dvě části. Jižní – South Rim a severní North Rim. Severní část je vyšší a více zalesněná, jižní je lépe dostupná, a proto je turisty více navštěvovaná. Na jihu jsou turistická centra, ubytovací kapacity a také více vyhlídek.

Jižní okraj – South Rim

Na jižním okraji je množství vyhlídek, kam zdarma jezdí autobusy. Můžete také využít některou z mnoha turistických stezek.

Mather Point v národním parku Grand Canyon

Mather Point v národním parku Grand Canyon

Dvě z nich vedou na dno kaňonu – South Kaibab Trailhead a Brigit Angel Trail. Sestup na dno je fyzicky velmi náročný a cesta dolů a zpět nahoru v jednom dni se nedoporučuje. Je třeba počítat s převýšením 1500 m a s překonáním několika podnebných pásem. Výlet na dno kaňonu musíte naplánovat předem, protože o přenocování je nutné požádat předem. Přenocovat se dá v kempech nebo v soukromé ubytovně Phantom Ranch.

Severní okraj – North Rim

Na severní straně bývá mnohem méně návštěvníků, a proto zde bývá příjemněji. Vzhledem k vyšší nadmořské výšce tu bývá chladněji. Na dno kaňonu odtud vede pouze jedna stezka North Kaibab Trail, která po 22 kilometrech naváže na stezku  jižního okraje. Výlet na dno kaňonu a zpět se doporučuje naplánovat na tři dny.

Přístup k severnímu okraji je v zimě uzavřen.

Severní okraj (North Rim) Grand Canyonu

Severní okraj (North Rim) Grand Canyonu

Pro návštěvníky Grand Canyonu jsou v nabídce další atrakce. Tou nejzajímavější bude asi vyhlídkový let nad kaňonem. Dále můžete využít rafting na řece Colorado, pěší túry nebo sestup na dno kaňonu na mulách. Tyto atrakce však jsou poměrně drahé.

Za vstup do národního parku se vybírá poplatek – dospělý zaplatí 12 USD plus za automobil.

Vstupenka má platnost sedm dní a je jak pro severní, tak i pro jižní okraj.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.4 hvězdy
    4.4 / 5 (5 )
  • 88%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Grand Canyon musíte vidět na vlastní oči!

dne 2015-05-01 19:56:58

Národní park Grand Canyon nepotřebuje žádné představování ani doplňkové informace. Je to prostě Grand Canyon, o kterém slyšeli snad všichni a většina z nás ho viděla aspoň v televizi. Je to jednoduše řečeno jedno z nejkrásnějších míst na světě, které nemá obdoby!

Při jeho návštěvě máte několik možností. Můžete se tady ubytovat v hotelu, počítejte s vysokou cenou. Můžete bydlet v některém z okolních městeček, kde ubytování vyjde o dost levněji. A nebo můžete zůstat v některém kempu poblíž.

Většina lidí jede na tzv. South Rim, který je jednodušeji dostupný (z Las Vegas asi 5 hodin cesty). Dá se ale jet i na North Rim, kde je daleko méně lidí a i turistické zázemí je mnohem spořejší. O to je možná ale severní strana Grand canyonu hezčí. Jen ty výhledy tady jsou trošku slabší než na jihu.

V parku je celá řada cest, kam se můžete vydat na trek, ať už podél kaňonu a nebo přímo do něj (pro děti nevhodné). Můžete dokonce i letět nad kaňonem ve vyhlídkovém letu letadlem nebo vrtulníkem!

Prostě možností je spousta. Sem musíte jet!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Velkolepý výtvor přírody

dne 2015-02-24 14:41:45

Grand Canyon je fantastické místo, fotky neodpovídají tomu, jak krásný a velkolepý je. Příroda se tady doslova vyřádila a je velká škoda, že takové místo nemáme tady někde u nás :-) Procházet se tady po vysokých útesech je velký zážitek a i když je tady plot, z některých vyhlídek, které stojí přímo nad propastmi se člověku točí hlava.
Počítejte s tím, že tady může být i docela chladno, zvlášť na jaře si přibalte i bundu, bývá tady dokonce i sníh.
Zajděte si do návštěvního centra, je tady spousta zajímavých informací, můžete si tady koupit suvenýry, mapy, fotky a nebo si domluvit i prohlídky s průvodci. U návštěvního centra je i dobře zásobený obchod a v jeho okolí je i několik restaurací.Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

North Rim je daleko klidnější

dne 2015-01-08 01:48:35

Pokud sem pojedete, můžete jet na South Rim a nebo na North Rim. Zatímco South Rim je dost komerční a je tady opravdu hlava na hlavě, na North Rim je daleko větší klid. Ano, South Rim je hezčí, bez debat, zajeďte si sem, podívejte se a pak ale jeďte na North Rim, kde je Grand Canyon ve formě, ve které s troškou představivosti byl tisíce let zpět. Můžete tady pozorovat nádherné západy slunce, můžete tady trekovat a nemít přitom za zadkem davy lidí. Mimochodem, dá se tady sjet na oslovi dolů, což jsme tedy nezkoušeli, ale je to možné, pokud se vám nechce po svých...

Cesta ze South na North rim zabere asi 4 hodiny času, je nutné kaňon objet po silnici 64, 89 a pak 89a. Ale vyplatí se to. Na North rim je možnost i kempování.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Grand Canyon - životní zážitek

dne 2014-12-20 02:44:24

Nemyslím si, že bych byla schopná slovy popsat pocit, když jsem poprvé uviděla Grand Canyon na vlastní oči. Jasně - člověk se na to připravuje před cestou, vidí průvodce, vidí fotky, slyší příběhy, ale když to tady pak uvidí na vlastní oči, tak mu stejně spadne čelist. Je to tady prostě neskutečné!

Cítila jsem se šťastná, že jsem v životě měla to štěstí, že jsem tohle místo mohla vidět a cítit jeho úchvatnost. Myslím, že tohle místo by měl vidět každý,ale samozřejmě ne každý má to štěstí se sem dostat. O to víc si to cením!

Je to tady skvěle připraveno na turisty, koupíte tady jídlo, suvenýry, dozvíte se spoustu informací, zaměstnanci parku jsou ochotní a milí a i chodníky jsou tady upravované a udržované. Po celém South Rim vás přepraví bezplatný autobus, který vás doveze na místa, kam se autem nedostanete. Vemte si v návčštěvnickém centru mapu, abyste měli lepší přehled o celém parku a tom, kde zrovna jste. Zajeďte si taky do muzea a do vyhlídkové věže.Je tady toho více, vše uvidíte přehledně v mapě.

Budu šťastná, pokud se sem budu moci někdy vrátit. Je to neskutečně krásné místo.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Obří turistická atrakce, ale krásná

dne 2014-10-21 23:03:14

Grand Canyon je velká americká atrakce a místo, na které jsou američani dost hrdí. Je proč, je to skutečně krásný kaňon. Když stojíte na některé z vyhlídek, máte pocit, jako kdyby byl kaňon před vámi namalovaný, protože je obrovský a máte jej na dosah ruky a přitom je daleko. Zní to divně, že? :o)

V každém případě jeho světová proslulost vedla k tomu, že zde vzniklo obří turistické centrum s velkými parkovišti a hotely a restauracemi... Bývá tady opravdu hodně rušno, kaňon láká lidi z celých Spojených států, respektive z celého světa, proto tady někdy bývá hlava na hlavě. Na tzv. South Rim (jižním okraji) je z parkoviště možné jít po chodníku na obě strany, je zde docela dlouhá procházka, na které se můžete zastavit na mnoha vyhlídkových plošinách, ze kterých můžete koukat na Grand Canyon ze všemožných úhlů. jsou zde i dalekohledy. Je to tady velmi hezky upravené, není problém tady jít i s kočárkem, třebaže místy to s ním je složitější kvůli vyhýbání se s dalšími lidmi. V pohodě tady ale strávíte celý den, jen než projdete ten chodníček s vyhlídkami, tak to zabere několik hodin.

Dá se zde jít i na různé treky, ale ty nás moc nezajímaly, krajina je to krásná, ale bez zeleně, bez vody, takže pro nás není příliš atraktivní na pohled.

Grand Canyon je dnes obří turistická atrakce. Jediné štěstí je, že přímo v kaňonu není žádný viditelný výtvor lidské ruky, takže jeho krása zůstává zachována aspoň takto.Dovolená Národní park Grand Canyon

Dovolená Národní park Grand Canyon je dobrou volbou pro každého, koho láká USA. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Národní park Grand Canyon a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!