Národní park Death Valley leží ve východní Kalifornii. Je to místo, kde bývají naměřeny nejvyšší teploty v USA. Nachází se  tu zároveň nejnižší místo v Severní Ameice. Místo zažilo kalifornskou zlatou horečku. Bylo bohaté na zlato, stříbro, měď a borax. Tato lokalita, která je svými podmínkami a teplotou natolik drsná a nehostinná, že se zde udrží jen opravdu odolné formy života, odjakživa fascinovala všechny návštěvníky.

Velkou část národního parku Death Valey tvoří údolí Death Valley – Údolí smrti. Rozkládá se na území států Kalifornie a Nevada. Leží jihozápadně od pohoří Sierra Nevada, na severním okraji Mohavské poušti, ve Velké sníženině. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo celých USA. Uprostřed údolí je 86 metrů pod hladinou moře solné jezero Badwater basin. Údolí dosahuje délky 230 kilometrů a šířky 8 – 23 kilometrů.

Národní park Death Valley (Údolí smrti)

Národní park Death Valley (Údolí smrti)

Údolí bylo takto pojmenováno v roce 1949, v době kalifornské zlaté horečky. V polovině 19. století tu bylo zlato a stříbro vytěženo, ale o 30 let později zde byl objeven borax.

V roce 1933 tehdejší prezident Herbert Hoover Údolí smrti prohlásil za národní památku. V roce 1994 došlo k výraznému rozšíření o Saloone a Eureka Valley a území získalo označení národní park.

Pozůstatky zlaté horečky jsou patrny dodnes ve formě ruin budov, které připomínají jejich krátkou existenci – Panamit City, Ballarar, Chloride City, Thyolite, Harrisburg, Greenwater, Skidoo, Leadfeld.

V této oblasti panuje zvláštní klima, kdy vysoké hory izolují toto území od okolní pouště a vzduch cirkuluje pouze uvnitř údolí. Ten se pak přehřívá a rychle vysušuje krajinu. Teploty v létě běžně přesahují 50°C. I přes tyto podmínky tu roste přes 1000 druhů rostlin.

Kromě rozsáhlých solných polí jsou zde písečné duny, sopečný kráter i úzké kaňony.

Jediným živým organismem je na první pohled jen strom yuka a několik druhů kaktusů. Až se západem slunce se objeví malí hlodavci a jejich predátoři.

K ubytování jsou k dispozici tři kempy. U návštěvnického centra je Turbace Creek a dále to jsou Mesquite Spring a Wildrose.

V návštěvnickém centru v Turbace Creek najdete expozici o objevování a osídlování Údolí smrti.

Zajímavosti národního parku Death Valley

Artist’s Drive

Artist’s Drive je cesta vedoucí napříč Death Valley. Nabízí pohled na překrásně zbarvené kameny oxidem železitým a hořčíkem.

Artist's Drive v Údolí smrti

Artist’s Drive v Údolí smrti

Badwater basin

Badwater basin je slané jezero v nejnižším místě Severní Ameriky. Přístup k jezeru je možný jen pěšky.

Badwater basin v Death Valley

Badwater basin v Death Valley

Dante’s View

Dante’s View je krásná vyhlídka, kde se naskytne pohled  na údolí z výšky 1665 metrů. Zpevněná přístupová cesta je otevřena pro všechna vozidla menší než 25 metrů.

Dante's View v národním parku Death Valley

Dante’s View v národním parku Death Valley

Rhyolite

Asi 30 kilometrů od Death Valley leží Rhyolite – Město duchů. V dobách kalifornské zlaté horečky  zde žilo přes 12000 obyvatel. Dnes se můžete projít v opuštěném pouštním městě, prohlídnout si bývalé vlakové nádraží, vězení a pár dochovalých obytných domů.

Město duchů Rhyolite v Údolí smrti

Město duchů Rhyolite v Údolí smrti

Kráter Ubehebe

Ubehebe je kráter na severním konci Údolí smrti.

Kráter Ubehebe v NP Death Valley

Kráter Ubehebe v NP Death Valley

Devil’s Golf Course

Devil’s Golf Course je oblast, která kdysi vyplňovala celé údolní jezero, které je nyní již vyschlé. Podle krystalových útvarů a rozsáhlé rovné plochy, dostalo jméno „ďáblovo golfové hřiště“.

Devil's Golf Course v národním parku Death Valley

Devil’s Golf Course v národním parku Death Valley

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Badwater, Ubehebe, Dantes View, Zabriskie Point

dne 2015-02-28 17:06:03

Cesta do Badwateru vás zavede na nejníže položené, nejteplejší a nejsuššíí místo v USA. Byli jsme tady na jaře, kdy teplota byla asi 30C, což bylo ještě relativně příjemné a dalo se to zvládnout. V létě tady teploty šplhají k neskutečným 60C! Název místa je podle toho, že zde vyvěrá malý pramen slané vody, která není dobrá, proto je anglicky bad (špatná). Je super se tady projít po solné pláni, která nabízí úžasné pohledy na okolní kopce a tetelící se vzduch. Ale nedovedu si představit, že bych se tady procházel v létě, to bych asi umřel horkem. I ten pocit, že jste nějakých 80 metrů pod úrovní moře je zvláštní. Počítejte tady s tím, že vám to tady tak cca hodinku zabere.

Další zajímavé místo je kráter Ubehebe. Jedete k němu po hezké cestě a z ničeho nic koukáte na tenhle úžasný kráter, který vypadá jak z pohlednice! Procházeli jsme se kolem něj asi hodinu a pak jsme do něj sestoupili. Sestup a výšlap nahoru zabral další hodinku. Neuvěřitelné místo!

Jinak vyhlídky Dantes View a Zabriskie Point jsou taky rozhodně místa, která stojí za vidění a dají vám dobrý přehled o tom, jak to tady vypadá.

Prostě skvělé i když trošku depresivní místo tohle Death Valley!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Údolí smrti

dne 2015-01-07 09:29:25

Death Valley, tedy údolí smrti je jedno z nejnavštěvovanějších míst západu USA. Díky tomu, že se nachází uprostřed trojúhelníku měst Los Angeles, San Francisco a Las Vegas, která navštíví snad každý, kdo do téhle části USA zavítá, většina lidí se zajede podívat i na tuto známou přírodní atrakci.

Death Valley je jedno z nejsušších a nejteplejších míst na světě, nachází se tady také nejníže položené místo v USA. Tímto místem je vyschlé solné jezero Badwater basin, které je skutečným místem smrti. Teplota je tady tak vysoká, že každý tady vyleze z klimatizovaného auta jen na nezbytně nutnou dobu k udělaání fotek a zase se rychle vrátí do příjemného klimatizovaného chladu.

V Death Valley se ale nachází víc zajímavostí. Určitě se projeďte po krásné Artist's Drive, zajeďte si na vyhlídku Dante's view s výhledem na zajímavou krajinou okolo. A nezapomeňte si zajet taky na tzv. Racetrack, kde lze vidět kameny, které se samy pohybují!

Death Valley je krajně nepřátelské místo, kde by nikdo z nás nechtěl strávit delší než nutnou dobu, ale díky naší technice tady jsme schopni vydržet a tak toto údolí smrti rozhodně stojí za návštěvu!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Fascinující!

dne 2014-10-24 20:08:36

Naprostá výheň, depresivní, ale dechberoucí místo, které nesmíte na cestě po západu USA minout! Sice tady bývá dost lidí, ale stejně to tady stojí za to. Místy jsou tady dost úzké cesty (hlavně směrem k Racetrack je cesta uzounká) takže se tady dvě auta nevlezou a je tady docela sranda vyhýbání s americkými řidiči, kteří řídit fakt neumí ani trošku, ale dá se to zvládnout. Jen pozor na pneumatiky, kameny jsou tady ostré! Dá se tady jet asi v jakémkoli autě, ale SUV je lepší. Určitě si přibalte sadu na lepení pneumatik a zkontrolujte, že vám v půjčovně dali dobrou rezervu!

Mít s sebou dostatek vody a nějakou svačinu stejně jako opalovací krém a čepici na hlavu beru v takovém místě jako samozřejmost, ale stejně jsme narazili na lidi, kteří nic z toho neměli. Nedivím se, že mají američani všude samé varovné cedulky, protože co tam není napsané, na to ti lidi asi nemyslí, nebo já nevím :-)))

Death Valley je v každém případě smrtící údolí, kde je vzduch horký a vláha něco, co tady nikdo už dlouho neviděl. Rozhodně se sem zajeďte podívat, protože u nás nic takového neuvidíte a protože to není typická poušť. Minimálně Racetrack je zajímavé místo, které láme hlavu lidem z celého světa (a nám taky :-) ).

Fascinující zážitek!Dovolená Národní park Death Valley

Dovolená v destinaci Národní park Death Valley? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do USA a vyberte si ze všech dostupných možností!