Národní park Capitol Reef  leží v Utahu. Má  rozlohou asi 1000 km2. Táhne ze severu na jih v úzkém pásu, dlouhém asi 160 kilometrů. Územím parku vede jedna dlouhá silnice a několik nezpevněných cest, jež  vedou do vzdálenějších oblastí parku. Typické pro národní park jsou kamenné formace, které připomínají střechy Capitolu ve Washingtonu, podle nichž dostal národní park jméno. Skalní věže ve tvaru katedrál najdete v Cathedral Valley.

Národní park Capitol Reef

Národní park Capitol Reef

Národní park Capitol Reef v Utahu je taková zubatá stužka, dlouhá 115 kilometrů, vedoucí ve smětu sever – jih. Nejširší je na severu, kde šířka dosahuje asi 30 kilometrů. Na jihu se zužuje jen na 2-4 kilometry. Území parku zaujímá plochu 979 km2. Šířka a délka ja dána vrásou Waterpocket Fold, která zde na Coloradském plató vznikla před dlouhými 65 miliony let.

Eroze způsobená vodou, větrem, slunečním žárem, mrazem a ledem, vytvořila neuvěřitelné skalní útvary tak, jak je známe dnes. Vytvořené vrstvy pískovcových skal mají specifické vlastnosti i barvu, což zřejmě inspirovalo indiány kmene Navajo k pojmenování – Země spící duhy. Některé útvary připomínají, egyptský chrám, hrad, komín,  a tvoří dohromady útes – anglicky reef.

Zajímavosti národního parku Capitol Reef

Typickým tvarem jsou dómy ve tvaru kupolí, jaké mají střechy ve washingtonském Capitolu. A odtud nese národní park svůj název. Erozí vznikly nejen útesy, ale i jakési kamenné mísy, které se při srážkách naplní vodou. Těmto útvarům se říká vodní kapsy – water pocket a odtud pochází i název zmíněné vrásy – Waterpocket Fold.

Waterpocket Fold, se všemi svými přírodními útvary, byla chráněna od roku 1937 jako Kapitol Reef National Monument a od roku 1971 jako národní park.

Cathedral Valley v národním parku Capitol Reef

Cathedral Valley v národním parku Capitol Reef

Parkem vede jedna dlouhá silnice a mnoho nezpevněných cest, které vedou do okrajových oblastí. Jednou z nich je oblast Cathedral Valley, kde najdete skalní věže, připomínající katedrály.

Parkem protéká řeka Remont River, podél které leží ovocné sady. Vysadili je  Mormoni, kteří se tu usadili. Dlouho před Mormony zde žili indiánské kmeny Anasazi, Navajo a Ute. Útočiště zde našel i Robert Leroy Parker, známý spíše jako Butch Cassidy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Ne moc známý park, ale velmi hezký!

dne 2014-12-05 07:35:57

Známí nám řekli, že Capitol Reef nesmíme minout, pokud budeme v Utahu v téhle oblasti a že si tady máme zajet. No, po tom, co jsme viděli Grand Canyon, Zion a park Arches, byl národní park Capitol Reef trošku zklamáním. Skvělé je místní návštěvnické centrum, kde promítají krásný film o parku a jsou tady ochotní. Poradili nám, kam si zajet, co vidět a tak. Pohoda.

Jsem rád, že jsme tady jeli, třebaže v porovnání se známějšími parky je tenhle spíš neznámý a málo navštěvovaný. Možná právě v tom je jeho největší síla - proti Grand Canyonu tady byl klid, člověk si to mnohem více užil. Navíc je to tady pořád krásné, to zas nechci říct, že ne. Už jen projet se po silnici č. 24 je velký zážitek, člověk kouká jako blázen na tu neskutečnou krajinu kolem, která jako by z oka vypadla filmům z divokého západu, na které jsme koukali jako děti. Super! Ideální by tady bylo jet v kabrioletu, protože hodně je toho vidět nahoru, takže jsem byl pořád přilepený na přístrojové desce, abych viděl ty skály nad námi :-)

Místní stezky jsou prý moc hezké, dá se tady jít celá řada treků, ale my moc nechodíme, trošku mám problém s nohou, takže jsem to nechtěl riskovat, ale i dle toho, co nám ukazovali rangeři v návštěvnickém centru, to vypadá moc hezky a stezky tady prý nejsou moc náročné, jen je nutné velmi pečlivě dodržovat pitný režim. Jak po cestě tak i na stezkách uvidíte spoustu krásných vyhlídek a určitě uděláte hromady hezkých fotek.

Stoprocentně se tady dá v pohodě strávit několik hodin a bude se vám tady líbit. Ale asi bych to nesrovnával s parky jako Grand Canyon nebo Zion, ty jsou majestátnější...Dovolená Národní park Capitol Reef

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Národní park Capitol Reef a nebo další spoustu zájezdů do USA. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Národní park Capitol Reef a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!