Nakupování

Turecko je rájem nakupování. V centru každého města i městečka najdete „bedestan”, neboli krytý bazar, tvořený změtí stánků. Kromě toho se jednou – dvakrát týdně konají ještě místní trhy.

K oblíbeným suvenýrům z Turecka patří například koberce a kelimy, vyráběné většinou ve střední Anatolii. Hlavními kritérii jsou velikost, materiál, barva a vzor. Cena je pochopitelně vyšší za koberec ručně tkaný. Vzory i barvy mají bohatý symbolický význam, který vám dobrý obchodník ochotně vysvětlí. Neodolatelným pokušením jsou měděné předměty (respektive dnes často pouze vrstva mědi nanesená na jinou slitinu). Půvabné konvice, svícny, tácy, keramika (především keramické kachle), předměty z onyxu, výrobky z kůže (peněženky, klíčenky, vesty, pásky), koření všech vůní i barev, tabák a čaj, ochranné amulety (skleněné oko proti zlému pohledu), plstěné fezy, vodní dýmky, pantofle, silné bavlněné ručníky… cokoliv z toho vám vždy spolehlivě připomene exotické Turecko. Také zlaté a stříbrné šperky či předměty se dají pořídit velmi levně.

Nákupy v Turecku jsou zážitkem pro každého

Nákupy v Turecku jsou zážitkem pro každého

Světovými značkami se to v obchodech a na trzích jen hemží. Vyskytují se jak u textilu, tak i kožených výrobků. Jsou to ale velmi zdařilé napodobeniny. Nikdo jejich prodej netrestá. Dokonce i znalci místních poměrů tvrdí, že rok od roku jsou rozdíly mezi originálem a padělkem menší. Značky Tomy Hilfiger či Lacoste šijí dokonce v jedné továrně – přes den originál, v noci napodobenina 🙂 Cena trika pro dospělého se pohybuje mezi 10 až 15 eury. Na trhu bývají akce, vše za pět eur.

Na koberce a jiné cenné věci byste si měli bezpodmínečně, minimálně až do opuštění Turecka, uschovat doklad o nákupu.

Smlouvání v Turecku

Nakupování v Turecku vyžaduje čas a pozornost. Smlouvání tvoří nedělitelnou součást nákupu, a proto se na ně připravte. Nezapojit se do vyjednávání o ceně je považováno za urážku. Smlouvání o meloun nebo slaměný klobouk je ale nezvyklé podobně jako u nás. V maloobchodu platí pevné ceny. Naproti tomu počítají obchodníci v bazarech a majitelé typických tureckých obchodů se suvenýry s tím, že se smlouvá. Smlouvání patří k nakupování v bazaru. Můžete si být jisti, že konečná cena bude odpovídat tomu, jak „draze“ vypadáte vy. Kupec by nikdy neměl říkat cenu jako první a jeho nabídka by neměla být o více než 50% nižší oproti požadavku obchodníka. Mějte odvahu vyjednávat. A buďte tvrdí, co se věci samotné týká, ale přátelští ve styku s jednajícím partnerem.

Jak smlouvat?

Prodávající má výhodu letitých zkušeností a buďte si jistí, že ať zaplatíte cokoliv, vydělá na tom. Zeptejte se na cenu zboží („fiyati ne kadar?” kolik to stojí?). Bez ohledu na odpověď reagujte výrazem i slovy, že je to moc. Výsledkem následující licitace by měla být částka odpovídající asi 50 % původně požadované ceny. Zlaté pravidlo: nikdy nezačínejte smlouvat o ceně něčeho, co ve skutečnosti nechcete koupit! Hrubým porušením dobrých mravů je totiž smlouvat o zboží, o které nemáte skutečný zájem. Nesahejte na to, co si nechcete koupit a u takového zboží se ani zbytečně neptejte na cenu.

Co v Turecku koupit?

Starožitnosti

K nejoblíbenějším dárkům z Turecka patří, vedle měděného a mosazného zboží, vodní dýmky, stříbrné a zlaté šperky, keramické práce a starožitnosti. Těmi se rozumí kusy, které jsou staré více jak 100 let. Vývoz starožitností je možný zásadně pouze s úředním povolením. Pozor, i kvůli nenápadnému kameni se už dostali turisté do vězení. Nezřídka se ukáže údajná starožitnost, při podrobném prohlédnutí, jako podvrh. Podvržené starožitnosti se často nacházejí u „antických“ mincí, jež jsou nabízeny v okolí archeologických míst.

Zlato a stříbro

U zlatých šperků platí, čím náročnější provedení, tím je dražší. Vyplatí se hledat méně navštěvované zlatníky, stranou od turistických cest. Musí být vyvěšena cena zlata pro aktuální den. Bezpodmínečně vyžadujte certifikát pravosti! Rovněž u velmi výhodného stříbra dávejte pozor na cejch buď uvnitř, nebo na zadní straně šperku.

Zlatnictví v Turecku

Zlatnictví v Turecku

Některé cestovní kanceláře mají smlouvu se zlatnictvími v blízkosti letovisek, což lze považovat za jistou záruku kvality, přestože možná za nepatrně vyšší cenu.

Kůže a bavlna

Výrobky z kůže a bavlny patří ke klasickým suvenýrům z Turecka. Pokud máte kůži rádi, vydejte se v každém případě na Velký bazar v Istanbulu. Ne všude však dostanete prvotřídní zboží. Kůže by neměla být skvrnitá, ale dobře probarvená. Tloušťka neznamená nepoddajnost – kalhoty nebo bunda musí po určité době přilnout k tělu jako druhá kůže. Značka jakosti kůže chrání před nekvalitním zbožím. Bavlněné látky dostanete téměř na všech trzích za výhodné ceny. Jsou často přírodně barvené a ozdobené výšivkami.

Koberce

Na nespočetných vesnických tkalcovských stavech vznikají ručně vázané turecké koberce i dnes. Nejlepší exempláře pocházejí z míst jako je Bergama, Konya a Usak. Na trhu se objevují dva druhy koberců, strojově a ručně tkané. Důkazem ruční práce jsou uzlíky, dobře rozpoznatelné, na rubové straně. U strojově zhotoveného koberce tuto uzlíkovou strukturu nerozeznáte. Známkou kvality ručně tkaného koberce je počet uzlů. Čím je jich více, tím je práce cennější.

Tradiční turecké koberce - kelim

Tradiční turecké koberce – kelim

Cena závisí také na materiálu, ze kterého je koberec zhotoven. Přírodní hedvábí je vzácnější než umělé. Bavlna je cennější než chemická vlákna, která se ale používají jen u strojově tkaných koberců. Stupeň obtížnosti při zhotovení koberce ukazuje mimo jiné na to, jestli se často mění barva vzoru. Při posuzování ceny také zvažte, že na jeden čtvereční metr koberce se počítá kolem 100 dní vazačské práce.

Modrá oka

Nejrůznější modré přívěšky, náušnice, různé dekorativní předměty s bílým nebo žlutavým středem, jsou oka proroka, která přinášejí svému majiteli štěstí a bohatství.

Modrá oka jsou typický suvenýr z Turecka

Modrá oka jsou typický suvenýr z Turecka

Spropitné

Pro Turky pracující ve službách, představuje spropitné podstatnou část jejich příjmu. Dolary, eura i libry jsou vysoko ceněny a nikoho se nedotknete, pokud necháte spropitné v jakékoliv „tvrdé” měně. V restauracích se očekává spropitné ve výši 10 % útraty, jste-li na pochybách, nechte 1 – 2 USD. Hoteloví nosiči dostávají 1 USD za zavazadlo, pokojské 1 USD za den. Recepční očekávají také odměnu za své služby, zvláště při vašem delším pobytu. Taxikářům se částka zaokrouhluje nahoru. Místní průvodci či organizátoři výletů dostávají obvykle spropitné 5-10 USD za den, pokud jste spokojeni.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Turecku

Máme pro vás aktuální zájezdy do Turecka a taky řadu Last minute dovolených v Turecku. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená v Turecku se vám bude líbit!