Mahdia je nejdůležitějším rybářským přístavem Tuniska. Ve středověku to bylo místo pobytu pirátů. Město lákalo mnohé svou strategickou polohou. Osídlili ho Féničané, ale opevnění se dočkalo až od Fátimovců. Postavena tu byla pevnost Skiffa el-Khala, do které vede pouze jedna brána. Každý pátek se zde koná trh. Udiví vás, že tkaní hedvábí je zde mužskou záležitostí. Mezi vyhledávané památky Mahdie patří i velká mešita z 10. století.

V letovisku Mahdia žije 30 tisíc obyvatel. Je vzdálena asi 50 kilometrů od Monastiru a rozkládá se na úzkém skalnatém poloostrově. Město se chlubí moderními závody na zpracování ryb. Obyvatelé se živí tkaním plátna či hedvábí a vyšíváním. Mahdia se prozatím vyhnula masivnímu turistickému zájmu a zůstala krásná a neporušená až do dnešních dnů. Právě proto je to výborné místo pro strávení klidné dovolené na nádherných plážích.

Mahdia Mahdia

© ColorMaker / Shutterstock.com

Mahdia bývala kdysi dávno fénickým přístavem, potom římským městem. V 7. století bylo zničeno Araby. Později, v 10. století, bylo znovu vybudováno fátimovským kalifem Obaidem Allah El Mahdim. Ten v roce 921 opustil Kairouan a usídlil se zde se svým kmenem Kotama. Město pojmenoval Mahdí – Vyvolenec boží. V 10. století nechal vybudovat Mahdi Obaid Allah velkou mešitu.

Fátimovci se ve 12. století přesunuli do Káhiry a město Mahdia tak zůstalo na pospas Normanům ze Sicílie. Vedl je Roger Sicilský. V 16. století bylo město obsazeno tureckými korzáry. Poté hradby města a část veřejných budov poničil španělský král Karel V.

Starý přístav města Mahdia s výhledem na pevnost Borj el Kebir

Starý přístav města Mahdia s výhledem na pevnost Borj el Kebir

Co nabízí Mahdia

Na výběžku poloostrova objevíte pevnost Borj el Kebir, impozantní budovu, postavenou Turky v roce 1595. Z její terasy je výhled na hřbitov námořníků. Poblíž pevnosti jsou do skály vytesány punské hroby. Dole pod nimi uvidíte starý přístav, kde byl objeven vrak římské lodi s uměleckými předměty nedozírné ceny. Nyní jsou vystaveny v muzeu Bardo v Tunisu.

Poloostrov byl napříč proťat mohutnou obrannou hradbou, které dodnes vévodí obří brána v pevnosti Skifa el-Khala. Za ní začíná piroteskní medina. Zaujímá většinu 1,5 kilometru dlouhého poloostrova, zakončeného mysem Afriky – Cap d’Afrique. Ten je střežený majákem, obklopeným rozsáhlým arabským hřbitovem. Toto velmi malebné zákoutí je ještě zpestřeno pozůstatky přístavu a opevnění z fátimovské doby.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemné maloměsto (velkovesnice)

dne 2014-11-11 13:48:11

Mahdia je spíše větší vesnice než město, ale je nezkažená a moc hezká. Leží na pobřeží a je to stále významný rybářský přístav, který má přes den spíše ospalou atmosféru danou velkým horkem (my tady byli ráno a bylo to fajn, ale jakmile se slunce opřelo o domy, bylo tady opravdu vedro až do pozdního odpoledne).

Je tady několik prima restauraček se stromy a příjemným posezením, uvidíte krásné staré mešity (nedá se jít dovnitř, pokud nejste muslim), úzké uličky, kde můžete brouzdat klidně celý den. Myslím, že pokud pojedete do hotelu na některé z pláží okolo, měli byste si do "města" zajet, je to tady moc fajn. Místní jsou hrozně milí a vstřícní, tak se jeďte seznámit :-)Dosaženo 10 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělé pláže, čisté moře a město se spoustou zajímavostí

dne 2014-11-01 05:26:46

Na tak malé město je tady toho docela dost k vidění. Navíc je vše v pěším dosahu, což je taky fajn, člověk nemusí jezdit taxíkem. V místní medíně je spousta obchodů, které nabízí všemožné suvenýry za dobré ceny a je tady taky prima náměstíčko s kavárnami, které nabízí skvělé osvěžující nápoje (měli jsme mátový s ledem, super!).

V pátek tady probíhá velký trh, který je opravdu hodně rušný. Uvidíte tady spoustu tradičího zboží jako ovoce, ryby, rukodělné výrobky a tak dále. Je vidět, že trh není zaměřen na turisty, ale že se jedná o běžný tuniský trh pro místní. Nakouknutí rozhodně doporučuju, je to velký zážitek z arabského světa.

Mahdia je prostě skvělé město se spoustou zajímavostí jako stará pevnost, rybí trh, místní medina s obchůdky, staré mešity a velkým pátečním trhem, kde se můžete usmlouvat k perfektním cenám!

Navíc tady jsou úplně skvělé pláže, písčité s parádně čistou vodou a pozvolným vstupem do moře (skvělé pro děti nebo pro lidi s bolavými klouby)! Moře a pláže se nám tady líbily opravdu hodně hodně hodně moc. Rozhodně Mahdii doporučuju dalším turistům, budete tady spokojeni.Dovolená Mahdia

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Tuniska a zajímá-li vás přímo destinace Mahdia, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Tuniska a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Tunisku je bezva!