Ko Chang je druhým nějvětším ostrovem Thajska, který bývá také nazýván jako Sloní ostrov (kvůli svému tvaru, který připomíná koupajícího se slona), má rozlohu 429 km2. Ko Chang, který má na délku 30 km a široký je cca 18 km, je hlavním ostrovem souostroví 52 ostrůvků, které tvoří Mořský národní park Mu Ko Chang (k největším patří Ko Kood, Ko Maak, Ko Kradat, Ko Wai a Ko Kham). Necelé tři čtvrtiny plochy ostrova tvoří původní deštné pralesy. Uprostřed ostrova se vypíná pohoří s nejvyšším vrcholem Khao Salak Phet (744 metrů nad mořem), které rozděluje samotný ostrov na dvě části.

Na západním pobřeží jsou větší pláže a většina zařízení turistického ruchu. Na východním pobřeží možností ubytování pro turisty příliš není. Žijí zde spíše místní obyvatelé.

Džungle Koh Chang

Džungle Ko Chang

Ko Chang je osídlen jen velmi řídce. Místní obyvatelé žijí převážně na východním pobřeží. Na západním pobřeží, které lemují krásné písečné pláže s kokosovými palmami, jsou pak situovány hotelové resorty.

Koh Chang

Ko Chang

Klidný život místních obyvatel je předpokladem prožití krásné dovolené daleko od největších center cestovního ruchu. Ostrov začal žít turistickým ruchem až v sedmdesátých letech 20. století a dlouho odolával tlaku investorů. Snažil se zachovat nedotčenou romantiku. Západní pobřeží ostrova pokrývají pláže s kokosovými palmami a ostrými skalisky.

Co na Ko Chang dělat?

Můžete se zde věnovat pěší turistice, při které poznáte přírodní krásy ostrova. Jsou zde stezky jak pro zdatného turistu, tak i pro toho, kdo se chce jen tak projít. Ostrov můžete také projet na horských kolech, která jsou k zapůjčení například v zátokách Kaibai Hat nebo Ha Sai Khao. Je zde samozřejmě středisko vodních sportů s nesčetnými možnostmi šnorchlování a potápění. Alternativou může být projížďka na mořském kajaku nebo na plachetnici. Samozřejmostí je možnost půjčení motorky a projetí ostrova na ní, což ostatně doporučuji, protože ostrov je poměrně velký, jeho západní část dost kopcovitá, takže byste se na kole v horku dost „zničili“. Přesto jsme cyklistů potkávali docela dost a měli můj hluboký respekt 🙂

V národním mořském parku – Mu Ko Chang Marine National Park (52 ostrovů) – objevíte lesnaté kopce, vodopády, ovocné sady a na pobřeží jemné pláže, korálové útesy a bohatý podmořský život.

Pláže

Mezi nejvýznamnější pláže ostrova Koh Chang patří na severozápadě pláž White Sand Beach, která je dlouhá asi 4,5 km a vzhledem k tomu, že ji lemuje mnoho hotelů, je také poměrně rušná. Je to v podstatě nejrušnější část ostrova s nejdražšími hotely. Písčitá pláž je dlouhá 4,5 kilometru. V okolí je mnoho možností na „společenské“ vyžití. Na relativně malém prostoru je tu největší koncentrace hotelů, resortů, restaurací, obchodů a služeb. Je to místo s dobrou péčí o turisty, ale je velmi rušné.

Klidnější a romantičtější je Klong Prao Beach, 5 kilometrů dlouhá písčitá pláž, lemovaná kokosovými palmami. Naleznete zde mnoho možností k zábavě – restaurace, obchody, internetová kavárna. Jméno dostala podle Kokosového potoka, který do ní ústí. Nedaleko pláže stojí řada hotelů a středisko s obchody a výbornými restauracemi.

Khlong Prao Beach

Khlong Prao Beach

Za zmínku stojí i Kai Bae Beach, 2,5 kilometrů dlouhá písčitá pláž s mnoha palmami, poskytujícími v horkých dnech příjemný stín. Původně pouze ubytovací oblast, ale chystá se otevření náměstíčka s obchody. V blízkosti (600 až 2.500 metrů od pobřeží) jsou ostrůvky, na které se dá dojet na kajacích. Pláž poskytuje nádherný pohled na západ slunce.

K potápění je pak vhodná kamenitá pláž Kai Mook Beach, kterou od White Sand Beach odděluje lesnatý kopec. Mezi plážemi White Sand a Klong Prao leží písčitá, do moře pomalu klesající pláž Laem Chaichet.

Tha Nam Beach (Lonely Beach) je 1 kilometr dlouhá pláž, která nabízí na své severní části příjemný bílý písek, a na své jižní kamenitý povrch. Pláž je z obou stran sevřena skalisky, což vyvolává pocit samoty a intimity. Relativně poklidné místo, které však již nemůže dostát svému jménu, neboť se zde v posledních letech výrazně navýšil počet barů, ubytování a tedy turistů.

Zajímavosti ostrova

I přes rozvoj a výstavbu nových hotelů si Ko Chang stále ještě aspoň částečně zachoval klidnou atmosféru a nedotčenou přírodu. Turistům může nabídnout krásy podmořského světa, který je bohatý na všechny druhy korálů či oblasti s porosty mangrove, které jsou domovem mnoha druhů živočichů a ostrov se pyšní jednou z nejzachovalejších oblastí mangrovníků v celém Thajsku.

Vodopád Khlong Phlu

Vodopád Khlong Phlu

Mimo to, zde můžete vidět také dobře přístupný vodopád Klong Plu, ke kterému se nejlépe dostanete cestou od pláže Klong Prao Beach. Vodopád se nachází v národním parku, do kterého je vstup zpoplatněn a narazíte na něj, po ani ne kilometr dlouhé procházce pralesem. Jezírko, do kterého vodopád padá, nabízí možnost koupání, jen pozor – kameny jsou zde opravdu kluzké. Dám Vám tip – když si koupíte vstupenku do národního parku, můžete v ten samý den navštívit i další vodopády na ostrově, které jsou také v národním parku. Další den již budete vstup muset platit znovu.

Sloní sirotčinec

Sloní sirotčinec

Nedaleko silnice, vedoucí k vodopádu, můžete navštívit také sloní vesnici, kde je nejen možnost se na slonech svézt pralesem, ale také se s nimi koupat. Zcela jednoznačně vám doporučuji navštívit sloní vesnici nebo chcete-li sloní sirotčinec, ke kterému vede cesta směrem ze zátoky Khlong Son Bay na severu ostrova. Je zde trošku delší cesta, nicméně tento sloní útulek je veden velice milou slečnou, která slony skupuje z celého Thajska (jedná se jen o slonice, které původně sloužily k pracem v lese) a dává jim možnost dožít ve velice hezkém prostředí, klidu a pohodě. O slony je zde dobře postaráno (což jinak není zcela běžné, jsou-li sloni chování jen kvůli byznysu), neboť počet vyjížděk je omezen a sloni jsou dobře živeni. Určitě doporučuju zakoupit si celý balík „zážitků“ se slony, protože mytí slonů (respektive koupání s nimi v řece) je velký zážitek (zvlášť, protože se do vody zpravidla neodváží moc lidí), projížďka na slonech je poměrně dlouhá a vede hezkou přírodou a při krmení se můžete se slony nechat hezky vyfotit. Jen pozor na to, že je dobré/nutné se objednat předem – někdy to vyjde ten samý den, někdy až na den další. A pokud potkáte onu mladou paní majitelku, zkuste ji poprosit, ať Vám řekne něco česky – učil jsem ji výslovnost některých základních českých slov a vět 🙂

V nejjižnější části ostrova pak láká k návštěvě Bang Bao, malá, klidná pláž a původní rybářská vesnička s domky, které stojí nad vodou kolem mola a které se pomalu ale jistě proměňují spíše v obchody se všemožným zbožím. Toto místo je také ideální k výletům za šnorchlováním či na okolní ostrovy, mimo jiné odsud odjíždí lodě a speedboaty směrem na Koh Kood a Koh Maak.

Cesty na jihu Ko Changu

Cesty na jihu Ko Changu

Na východním pobřeží není takové množství pláží, o to přírodnější je tam prostředí. Jednou z největších pláží této strany Koh Changu je Long Beach na jihovýchodním cípu ostrova.

Na pobřeží Ko Changu můžete nalézt porosty mangrove, což jsou unikátní ekosystémy s množstvím druhů rostlin a živočichů. Často se zde dají najít i nejrůznější mušle. Tyto porosty jsou typické pro východní pobřeží ostrova. Jedna z nejzachovalejších oblastí mangrovů je právě zde na Ko Changu. Od vesnice Slalk Khok vede naučná stezka mangrovníkovým porostem po visutých chodnících – přibalte si určitě repelent.

Závěrem

Za sebe mohu říct, že mne Ko Chang mírně zklamal. Ne snad, že by nebyl hezký, to je (a moc, zejména vnitrozemí), ale již to není tak klidný ostrov a je vidět, že se dostává do povědomí turistů. Není zde sice problém sehnat i velice levné ubytování a dostupnost dalších služeb je také skvělá, ale prázdné pláže a klid zde budete muset hledat. Ale je to subjektivní pocit, spousta lidí se z tohoto ostrova vrací nadšená a důvodů pro to je spousta. Určitě doporučuji trek do vnitrozemí a výše uvedené zážitky se slony. Pokud chcete, můžete se projet na jižní cíp ostrova, ovšem pozor, nevedou zde zrovna dvakrát dobré cesty.

Hledáte-li klidnější destinaci, zcela jednoznačně Vám doporučuji ostrov Koh Maak, který je sice malinký, ale je zde klid, nádherné pláže a příjemní lidé (a služby a ubytování zde jsou také – a stále za prima ceny).

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Povedená dovča na Ko Changu

dne 2015-05-01 05:15:52

Ko Chang je hezký ostrov s krásnými kopci porostlými bujnou zelení (je to skvěle vidět už při příjezdu na ostrov) a nádhernými plážemi. Řada krásných pláží (jako vyhlášená Lonely Beach) jsou dneska plné turistů a otravných prodejců, takže jsme se jim vyhýbaly. Ale jsou tady i jiné pláže, které jsou klidnější a opuštěnější (někdy :o) ) jako třeba White Sand beach nebo docela dlouhá Khlong Prao beach. Co mně na Ko Changu vadilo byly písečné mušky, kterých tady bylo místy neskutečně moc a byly otravné. Prý tady jsou jen někdy a jen někde, těžko říct. Užila jsem si výlet na kajaku a pak taky projížďku na slonu na sloní farmě. Celkově hezká dovolená, Thajsko se nám hodně líbilo.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Koh Chang mne nijak extra nenadchnul

dne 2015-01-15 22:03:45

Koh Chang je ostrov, který získává na atraktivitě v posledních 5 letech. Ještě nedávno byl považován za ráj klidu a pohody, dneska už se sem jezdí hromadně a to se prý plánuje tady snad udělat letiště (snad je to jen fáma). Některá místa ostrova jsou už dneska dost plná lidí, ale pořád je to proti nejnavštěvovanějším místům v Thajsku úplná pohoda.

Zajímavé je (z hlediska pláží) hlavně západní pobřeží, na východním pláží moc není, vesměs tady jsou jen velké kameny. Na západním pobřeží jsou pláže krásné, u těch nejhezčích ale vznikly hotelové komplexy. Nabídka ubytování na ostrově je v pohodě pro každou kapsu.

Zajímavých míst na ostrově není mnoho, když pominu pár vodopádů (nejhezčí je Klong Plu) a sloní sirotčince, tak zbývají už jen pláže, případně treky do vnitrozemí, jinak ostrov nic moc dalšího nenabízí. Hezké jsou ale výlety na ostrůvky v mořském národním parku Mu Ko Chang, kde jsou nádherné pláže.

Co mne v této oblasti Thajska zklamalo, byl stav pláží, kam moře pravidelně vyplavovalo odpadky, které se uklízí jen u velkých hotelů. Bohužel Thajci si s odpadky hlavu nelámou a běžně uvidíte, jak z lodí vyhazují pet lahve do moře. Je jasné, kde ty petky skončí - na plážích. Je škoda, že místní nechápou, že turisti jezdit za špinavými plážemi nebudou...

Celkově Koh Chang hodnotím nadprůměrně, ale žádný zázrak tady nečekejte. Je to hezký ostrov, dá se tady strávit několik dní , kdy se nudit nebudete, ale že by oplýval nějakými extrémními krásami, to ne. Více se mi líbilo na souedním Koh Maaku, který je mnohem klidnějším a přirozenějším ostrovem, který si zachovává svou thajskou atmosféru a pohodu. Pokud se ale na dovolené chcete i bavit, tak je Ko Chang vhodnější, protože na Maaku nic moc není. Já hledal hlavně klid a hezkou přírodu, která tady sice je, ale je stále složitější ji najít díky vlivu turismu.

PS: pokud byste chtěli jet na ostrov Koh Maak nebo Koh Kood, nezapomeňte, že na těchto ostrovech nejsou bankomaty. Tak si na Koh Changu vyberte dostatek peněz.Dovolená Ko Chang

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Ko Chang? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Ko Chang nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Thajska, nebudete litovat!