Chinag Mai je druhé nevýznamnější thajské město. Leží na řece Ping asi 70 km od Bangkoku a žije zde asi 200 000 obyvatel. Leží ve stejnojmenné provincii v severním Thajsku, přibližně 700 km od Bangkoku.

Okolní krajina je úrodná a hornatá, na jihozápad od města se tyčí nejvyšší hora Thajska Doi Inthanon (2595 m.n.m).

Ve 13. století se Chiang Mai stalo hlavním městem říše Lanna (Království milionu rýžových polí). Až do roku 1556 město vzkvétalo a bylo náboženským, kulturním, ale také obchodním centrem. V roce 1556 však přišli do Lanny Barmánci, které se podařilo vyhnat až v roce 1785. Poté se říše Lanna stala součástí severního Thajska.

Chiang Mai

Chiang Mai

Oblast Chiang Mai se může pochlubit nejen úrodnou půdou a krásnou přírodou, ale také množstvím historických chrámů, pocházejících ze 13.-16. století.

Dnes v Chiang Mai nejsou jen krásné chrámy, ale také kvalitní restaurace, hotely bary, obchody. Nakoupit zde můžete šperky s thajskými safíry, malované hedvábí a množství různých suvenýrů. Městu se také říká „růže severu“. Místní obyvatelé si zde zachovali nejvýraznější kulturu z celého Thajska, ať už jde o zvyky, svátky, architekturu nebo tradiční kuchyni. Svéráznou kulturu si zachovaly také horské kmeny – Meové, Lisuové, Yaové, Akhaové, Lawaové, Karenové. Je tu arboretum královny Sirikit, hadí a orchideové farmy, výcvikové středisko slonů.

Historické jádro města obklopuje vodní příkop s částečně dochovanými hradbami. Ve městě a blízkém okolí je okolo 500 chrámů, v celé provincii je jich pak více než 1000. Mezi nejznámější patří Wat Phra Singh, postavený v letech 1685 – 1400. Chedi byla postavena v roce 1345 králem Pha Yu pro popel jeho otce, krále Kam Fu. Jsou zde uloženy skvosty jako je krásný vihan Lai Kham z pozdější doby, zdobený skvostnými dřevořezbami a nástěnnými malbami v severním stylu. Je zde také socha Phra Buddha Sihing (nebo Phra Singh), která pochází pravděpodobně ze Srí Lanky. Totožné sochy jsou v Nakhon Si Thammarat a v Bangkoku, nikdo však neví, která z nich je originál.

Dalším chrámem je Wat Chedi Luang. Chrám byl dokončen v roce 1481 a stojí na místě, kde krále Mengraie v roce 1317 usmrtil blesk. Centrem je ohromná pagoda, kterou v roce 1545 poničilo zemětřesení. V 15. století tu byl krátce uložen Smaragdový Buddha (nyní ve Wat Phra Kaeo v Bangkoku). Kdysi byla věž obložena bronzovými deskami a pláty zlata.

Za návštěvu stojí chrám Wat Ching Man. Byl postaven roku 1296 a je nejstarším chrámem ve městě. Charakteristickou výzdobu tvoří teakové pilíře a chediv, obklopené sloními hlavami. Sídlil zde údajně král Mengrai.

Určitě se podívejte i na dvě brány. První je na začátku ulice Tha Phae Roada druhá je na začátku ulice Suthep Road.

Za návštěvu jistě stojí také Kulturní centrum Chiang Mai, kde se můžete přiblížit tradiční kultuře severu Thajska.

V Chiang Mai je i Národní muzeum, kde je mimo jiné, uložena sbírka uměleckých předmětů z doby říše Lanna nebo ZOO, která se rozkládá na zalesněném svahu hory Doi Suthep.

Chiang Mai - Wat Jet Yot

Chiang Mai – Wat Jet Yot

V blízkosti můžete navštívit také Národní park Doi Suthep, o rozloze 262 km2, který zasahuje také do okresů Mae Rim, Hang Dong a Mueang.

Park je nádherně sadově upraven a na jeho území se tyčí hory Doi Suthep, Doi Buak Ha a Doi Pui. První zmiňovaná je také nejdůležitějším posvátným a náboženským místem. Je zde postaven chrám Wat Phra That Doi Suthep, ke kterému můžete dojít nebo se nechat vyvést pozemní lanovkou.

Wat Phra That Doi Suthep

Wat Phra That Doi Suthep

Na úpatí hory Doi Suthep leží památník Khru Ba Siwichai, který byl zasvěcen mnichu, jež se zasadil o výstavbu prvních kilometrů silnice, která vede k chrámu Wat Phra That Doi Suthep, do kterého se dříve dalo dojít pouze velmi namáhavým výstupem.

Dalším místem, které by jste v tomto parku neměli vynechat je i královský zimní palác Phu Phing z roku 1962.

Pokud zavítáte do Chiang Mai, nenechte si ujít proslulé noční trhy, které naleznete v blízkosti křižovatky ulic Chang Klan a Loi Kroa. Trhy jsou otevřeny každý den v době od 18:00 do 23:00 h. Najdete zde řadu rukodělných dílen, ve kterých můžete nakoupit šperky s thajskými safíry, vějíře, malované hedvábí a mnoho dalších suvenýrů.

Noční trhy v Chiang Mai

Noční trhy v Chiang Mai

Milovníci přírody jistě navštíví národní park Doi Inthanon. Tento národní park má jméno po nejvyšším vrcholu Thajska – Doi Inthanon 2565 metrů. Park se rozkládá na ploše 482 km2. Je pokrytý tropickými lesy, protékají zde řeky s vodopády. Žije zde mnoho živočišných druhů. Park je pravděpodobně nejlepším místem pro pozorování 362 druhů ptáků. Žijí tu také domorodé kmeny, které si uchovávají svůj tradiční způsob života.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.4 hvězdy
    4.4 / 5 (5 )
  • 88%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Chiang Mai je krasne thajske mesto

dne 2015-02-04 21:01:22

Chiang mai je kouzelne misto, je to typicke thajske starodavne mesto se stovkami chramu okolo, nektere z nich maji naprosto fantastickou architekturu a tim padem je tohle mesto idealni pro kazdeho, kdo chce zkoumat thajskou kulturu a historii. To vse ve scenerii divoke dzungle, do ktere se da udelat vylet s pruvodcem coz je tak paradni zazitek. Idealne je mozne ho spojit s jizdou na slonovi!

V Chiang mai si neco pro sebe najde snad kazdy, milovnici trekovani se muzou vydat k chramu Doi Suthep s nadhernymi vyhledy po okoli, coz za tech par stovek schodu urcite stoji. Je tady thajske kulturni centrum, kde se da zkusit thajske jidlo a maji tady i kulturni vyziti. Vikendovy nocni trh rozhodne musi taky zazit, to je uplne jiny svet! A da se tady dobre nakoupit suvenyry :D Nevahejte! A kdyz budete mit dost, zajdete si na masaz a nebo do lazni a zrelaxujte, je to tady jako v pohadce.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

3 dny na sloní farmě Patara

dne 2015-02-03 11:49:18

Strávil jsem 3 dny na sloní farmě Patara a nikdy na to nezapomenu. Bylo úžasné být v tak těsném kontaktu se slony a vidět, že lidé tady se o ně opravdu upřímně starají a navíc si to vše užívají a k tomu všemu tady byla hromada legrace! Za těch pár dní jsem se se slony sžil a mám odsud skvělé fotky, které mi to budou připomínat až do smrti. Možnost být na jeden den trenérem slonu byla vážně legrace, kterou tady podstupuje většina lidí a v podstatě by to i stačilo, ale jsem rád i za ty zbývající dny, po které jsme se se slony opravdu sžili a byli si s nimi mnohem blíž, takže určitě doporučuju tady strávit více času. Rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, které jsem v Thajsku měl, takže pokud budete v Chiang Mai, zvažte to!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Bezva!

dne 2015-01-04 13:14:40

Chiang mai se nám moc líbilo, předtím jsme byli jen v Bangkoku, ale tohle městečko je o dost menší a jsou tady všude malé vzdálenosti, takže jej v pohodě projdete pěšky, ale tuktuků je tady taky dost takže není problém si nějakého stopnout. trhy tady jsou podle mě lepší než v Bangkoku protože tad není tolik lidí a je lepší výběr zboží. celé CHiang mai nám přišlo velmi bezpečné a příjemné místo se spoustou restaurací a stánků s jídlem. je možné jet na spoustu výletů do okolí, my byli třeba na farmě Lanna , kde jsme se učili vařit thajské jídlo, nebo jsme jeli do sloního sirotčince a strávili s těmito nádhernými zvířaty celý den, starali se o ně a myli je v řece a pak se na nich i projeli, což byl jeden z vrcholů naší dovolené a neskutečný zážitek.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Chiang Mai

dne 2015-01-01 00:03:54

Chiang Mai leží v severním Thajsku mimo hlavní turistické trasy, takže je tady větší pohoda a klid než v jiných thajských městech. Aspoň tak to bylo ještě před deseti lety, dneska už je Chiang Mai vyhlášená turistická destinace Thajska a jezdí sem stále více a více lidí. Proto je tady někdy docela hodně rušno a podle mého názoru je proto lepší jet třeba do Chiang Rai, které je pořád ještě relativně klidným místem. V Chiang Mai je skvělý noční trh, kde se dá skvělé a levně najíst a nakoupit různé suvenýry. Dá se odsud podniknout spousta aktivit, z nich doporučuju výlety do Laosu a Barmy za úplně jiným světem (můžete tady zažít, jak asi vypadalo Thajsko před 20 lety). Kromě toho samozřejmě jde jít na trek za místními tradičními kmeny žijícími v kopcích, u kterých můžete přespat a vidět jejich tradiční způsob života (stále více uzpůsobený tomu, že sem chodí turisté), jít na projížďku na slonovi, na trek do okolních kopců, dá se tady jít na rafty a spoustu dalších aktivit, kterých tady hlavně v posledních letech vzniklo obrovské množství. Chiang Mai rozhodně stojí za návštěvu, ale raději sem vyražte dřív než tady z toho bude vnitrozemské Phi Phi.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Oblíbené místo mezi turisty

dne 2014-11-06 15:32:16

Chiang Mai leží na pevnině ve vnitrozemí, takže tady nečekejte žádné pláže a aktivity spojené s mořem (moře je odsud opravdu hezky daleko). Vše je tady dosažitelné pěšky a skoro se tady nedá zabloudit, protože město má velmi přehledný tvar, vše se točí okolo starého centra. Je tady i spousta tuk tuků a taxíků, které jsou levné a dá se s nimi podniknout i vícedenní výlet do okolí Chiang Mai. Můžete tady vůbec podniknout hromadu věcí, od známých několika denních výletů za horskými kmeny, přes procházky do džungle, objevování chrámů v okolí města, kuchařské hodiny, výuku masáží a hromadu dalších věcí. Je tady i rušný noční život, ve městě je hromada restaurací a barů. Chiang Mai je hodně oblíbené místo, takže tady počítejte s větším množstvím turistů a pokud sem budete chtít jet, hlídejte si, jestli tady zrovna nebude nějaký svátek, abyste neměli problém sehnat ubytování. Raději si jej rezervujte předem.Dovolená Chiang Mai

Dovolená Chiang Mai je dobrou volbou pro každého, koho láká Thajsko. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Chiang Mai a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!