Ayutthayu naleznete asi 80 km od Bangkoku, směrem na sever, na soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi.

V letech 1350 až 1767 byla Ayutthaya hlavním městem Thajska. Za tuto dobu se zde na trůnu vystřídalo 33 králů, kteří si dokázali podmanit velkou část území Thajska, Barmy, Kambodži i Laosu. Ayutthaya vzkvétala a stala se nejen kulturním centrem, ale také centrem mezinárodního obchodu, kam proudili obchodníci z celého světa, kteří o Ayutthaye mluvili jako o jednom z nejkrásnějších měst světa.

Khmérské chrámy Ayutthaya

Khmérské chrámy Ayutthaya

Barmánci se několikrát pokusili o dobytí města, což se jim, na jaře roku 1767, nakonec povedlo a město bylo téměř srovnáno se zemí.

Dnes jsou památky, které se ve městě zachovaly, zapsány v seznamu UNESCO. Vidět zde můžete ruiny chrámu Wat Phra Mahathat ze 14. století, který v roce 1767 zničil požár. V ruinách tohoto chrámu naleznete světoznámou hlavu Buddhy, která je prorostlá kořeny stromu, který ji postupně zvedá do výše. Před lety byla z poloviny pohřbena v zemi, dnes již je několik desítek centimetrů nad zemí a stále se zvedá (viz foto níže).

Na protější straně ulice pak leží Wat Ratchaburana, z počátku 15. století, který nechal postavit král Boromaracha II., v místě, kde byly zpopelněny ostatky jeho dvou bratrů, kteří zemřeli při vzájemném souboji o moc.

Dalšími zajímavými místy jsou Wat Phra Ram a Wat Phra Si Sanphet, který byl založen ve 14. století a byl využíván jako královský palác.

 

Wat Phra Si Sanphet

Wat Phra Si Sanphet

U vchodu do Wat Phra Si Sanphet můžete vidět 3 čedí s ostatky králů nebo také základy a zbytky sloupů Vihanu Phra Si Sanphet, který dříve ukrýval nejvýznamnější sochu Buddhy v Ayutthayae. Ta dosahovala výšky 16 m a pokrývalo ji 250 kg zlata. Socha byla při dobývání Ayutthayary Barmánci zničena a zlato roztaveno.

Ve Wat Phra Si Sanphet, který byl zrekonstruován si můžete prohlédnout 15 m vysokou sochu sedícího Buddhy z 15. století. Za prohlídku stojí také Národní muzeum Chao Sam Phraya, Centrum pro studium dějin nebo Palác Chandra Kasem.

Ukryté chrámy v Ayutthaya

Ukryté chrámy v Ayutthaya

Ayutthaya je velice krásné místo, které si při cestě do Thajska nenechte ujít. Odrazovaly mne od jeho návštěvy údajné davy turistů, ale ve skutečnosti jsem jich zde nepotkával příliš mnoho. Rozhodně doporučuji půjčit si kolo a projet Ayutthayu a její okolí na něm – ušetříte čas, uvidíte toho mnohem více a navíc jsou zde dobré cesty.

Hlava Buddhy v Ayutthaya

Hlava Buddhy v Ayutthaya

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Na jeden den skvele

dne 2015-02-15 23:26:09

Ayuthaya je zajimave mesto, stopro si sem zajedte, mistni chramy jsou uzasne hlavne pri vychodu nebo zapadu slunce kdy jsou v teplem svete a uplne zari. Libili se mi tady i jezera kde se da zajit sednout do parku a udelat piknik. Skvela je znama hlava sochy zamotana v korenech stromu. Zajdete si na mistni trhy. Celkove moc hezke mesto, myslim, ze jeden den tady ale staci.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Khmérské chrámy, mějte průvodce!

dne 2015-01-18 03:49:57

Ayutthaya byla naší první zastávkou v Thajsku a byli jsme tímhle místem zcela ohromeni. Úžasné khmérské ruiny, které vytváří nádherné panorama, zajímavá historie celého města a docela hezké parky. Super bylo, že v areálu byly nějaké thajské děti, které v rámci své výuky angličtiny provázely turisty a o ruinách, městě a jeho historii vyprávěly. Sice lámanou angličtinou, ale bylo jim rozumět a bylo to moc prima. Určitě bychom doporučili, abyste si vzali průvodce, protože jinak je tohle místo poloviční a spousta zajímavostí vám uteče což je škoda.Ale když tady uvidíte ty školáky, tak je klidně využijte, aspoň jim pomůžete procvičit angličtinu. Mimochodem dobrý nápad, jak děti nechat rozmluvit a něco takového by se mi líbilo i na českých školách!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krása!

dne 2014-11-24 00:09:53

Tohle místo musíte vidět! Je to docela rozsáhlé město s hezkou řekou, která zvyšuje jeho atraktivitu a dodává městu na zajímavosti. Díky tomu, že některé památky jsou mimo město a díky tomu že tady jsou docela velké vzdálenosti, najmětesi auto s řidičem (nebo tuktuk), protože jinak se uchodíte. My nejprve některá místa projeli s tuk tukem a pak jsme si půjčili kola a projeli to sami a to bylo nejlepší řešení. Takže moje rada = půjčte si kolo :o) Určitě neprošvihněte nádherné chrámy Wat Chaiwatthanaram a Wat Yai Chai Mongkhon, které jsou na druhé straně řeky! Mimochodem, cena za vstup je 50 bahtů za vstup do hlavních areálů a nebo 220 bahtů za vstup do všech šesti areálů. Vyberte podle toho, kolik máte času, nám stačily ty hlavní, museli jsme se pak přesouvat dál... Opravdu krásné místo!Dovolená Ayutthaya

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Thajska a zajímá-li vás přímo destinace Ayutthaya, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Thajska a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Thajsku je bezva!