Ostrov Pemba leží 80km severně od ostrova Zanzibar. Je proslulý malými nádhernými plážemi. Ostrov je pokrytý vysokými lesy, bujnou vegetací a dosud jsou zde zachované porosty mangrove. Ostrov Pemba je pro turisty takřka neznámým sousedem Zanzibaru a přitom zde narazíte na nádhernou přírodu v podobě, kterou oplýval i Zanzibar před mnoha lety, než se zde rozrostl turistický ruch.

Pěstuje se zde hlavně hřebíček a vyznamné místo zastává rybolov. V minulosti byl ostrov vnímán jako centrum šamanismu a do roku 1980 sem nesměli ani turisté. Šamanismus se zde praktikuje stále, ale dnes je spíš turistickou atrakcí.

Severní pobřeží ostrova Pemba

Severní pobřeží ostrova Pemba

Co nabízí ostrov Pemba

Největším městem a správním střediskem je město Chake Chake, se dvěma přístavy a pevností z 18. století. V pevnosti je dnes zřízena nemocnice. Arabský název ostrova je Al Jazeera Al Khadra, což v překladu znamená zelený ostrov. Díky vyšším srážkám a úrodnější půdě než na Zanzibaru, je zalesněný a vykazuje třikrát větší úrodu hřebíčku. Keříčky hřebíčkovce se sem dostaly z Moluk a bylo jich tu vysazeno tři a půl milionů. Vůní ze sušených poupat je prosycen celý ostrov.

Kromě pěstování hřebíčku zastává významné místo rybolov.

Dosud se zde dochovaly porosty mangrove.

Oba přístavy jsou náležitě využity. Z přístavu Wete se exportuje hřebíček a přístav Mkoani zabezpečuje lodní spojení s ostrovem Zanzibar. Na ostrově se nachází jediné letiště. Dopravu po ostrově obstarávají dodávky „matatu“ a nákladní auta s dřevěnými lavicemi „dalladalla“.

Pláž na ostrově Pemba

Pláž na ostrově Pemba

Ostrov Pemba má nádherné odlehlé a prázdné pláže. Chybí tu dosud odpovídající infrastruktura, ale přesto je to úžasná lokalita pro potápěče a rybáře. Chybějící infrastruktura ani tak moc nevadí, protože sem zatím mnoho turistů nezavítá. Je zde tedy opravdu klid.

Pro svou odlehlost a prázdné pláže však ostrov vyhledává každoročně stále více turistů. Je oblíbeným místem potápěčů a sportovních rybářů.

Nejstaršími památkami jsou Ndagoni ruins ze 14. století.

Kdy na ostrov Pemba vyrazit?

Podívejte se na přehlednou tabulku toho, kdy je nejvhodnější na ostrov Pemba vyrazit s ohledem na dlouhodobé statistiky počasí a srážek.

Další zajímavá místa Afriky a vhodné termíny pro jejich návštěvu najdete ve článku TOP místa Afriky: Kam a kdy v Africe vyrazit tady na MAHALO.cz.

Měsíc roku
123456789101112
neneneneneanoanoanoanoanonene
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný nezkažený ostrov bez turistů

dne 2014-11-04 17:05:27

Krásný zelený zapomenutý ostrov Pemba je ukázkou toho, jak to možná vypadalo na Zanzibaru, než sem přijely davy turistů. Na Pembě turisty v podstatě nepotkáte, je tady absolutní klid. Místní si stále na cizince nezvykli a jsou docela plaší, ale i tak velmi přátelští. Respektujte jejich víru a noste zakrytá ramena a kolena šátkem (zejména ženy), ocení to.

Ostrov má poměrně velké zemědělské plochy a opravdu nádherné a čisté pláže, krásná údolí a lesy. Celkově je naprosto nezkažený a doufám, že to tak co nejdéle zůstane. Je docela složité se sem dostat, což je přirozená bariéra toho, aby sem nejezdily davy turistů.

Krásné místo, jeden z nejkrásnějších a nejnezkaženějších ostrovů, jaký jsem kdy viděl.Dovolená Pemba

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Tanzánie a zajímá-li vás přímo destinace Pemba, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Tanzánie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Tanzánii je bezva!