Horton Plains je krásnou oblastí, která se rozprostírá nedaleko druhé (Kirigalpotta, 2396 m.n.m) a třetí (Totapola, 2357 m.n.m.) nejvyšší hory Srí Lanky a která leží blízko (něco málo přes 30 km) města Nuwara Eliya. Tato náhorní plošina, která se nachází ve výšce přibližně 2000 metrů nad mořem nabízí skvělé možnosti k trekování a poznávání poněkud jiné tváře Srí Lanky, která vás možná v mnohém překvapí. Je totiž velkým kontrastem k horkým plážovým oblastem, které uvidíte poměrně nedaleko odsud.

Národní park Horton Plains

Národní park Horton Plains

V oblasti Horton plains můžete vidět rozsáhlá travnatá území, lesy, skaliska, vodopády a mnoho divoké zvěře, především stáda vysoké a divokých prasat. Údajně zde žijí i leopardi, ale vidět je bude něco zcela výjimečného. Horton plains jsou skvělým místem pro pozorování ptáků a je tak velmi oblíbeným mezi birdwatchery.

Klasický trek na Horton Plains

Nejběžnější trek na Horton Plains začíná u návštěvnického centra. Tento trek je cirka 9km okruh, který vám zabere přibližně 3 hodiny času. Trek vás provede zajímavými oblastmi náhorní plošiny, přes mlžné lesy, rozlehlé travnaté plochy až k fantastickým vyhlídkám Small Wordl’s End (tedy Malý konec světa) a po dalším cca kilometru samotný světoznámý World’s End.

World’s End

Na jižním cípu Horton Plains ve výšce 2140 m.n.m. narazíte na World’s End. Jedná se o největší turistickou atrakcí Horton plains a je to místo, kde se náhorní plošina zničeho nic propadne takřka o kilometr níže, což vytváří úchvatnou vyhlídku. Právě díky svému vzhledu toto místo získalo název World’s End (tedy „konec světa“), což je opravdu příznačné označení. Z World’s End je vidět na národní park Udawalawe a při dobrém počasí dohlédnete až na jižní pobřeží Srí Lanky.

World's End

World’s End

Chcete-li mít větší šanci, že zde nebudete mít výhled rušený mlhou, doporučujeme na trek vyrazit opravdu brzo ráno, abyste se sem dostali dříve. než padne mlha a nebo než přijdou mraky. Pak zde totiž neuvidíte ani na krok 🙂 Ideální je na trek vyrazit hned v 6 nebo v 7 ráno (tedy po otevření parku), což vám dá dostatek času na to, abyste na vyhlídce byli včas.

Cirka 200 metrů za World’s End se můžete vydat směrem k další oblíbené atrakci Horton Plains. Jedná se o vodopád Baker’s Fall, pojmenovaný po Samuelovi Bakerovi. Za tímto krásným vodopádem alternativní trek pokračuje dále do oblastí, obývanými mraky žab, které zde dělají často opravdu velký hluk. Pokud jste tedy ještě neslyšeli, jak to zní, když velké množství žab spustí svou „serenádu“, přijďte se podívat (respektive si je poslechnout 🙂 ).

Baker's Falls

Baker’s Falls

Vstupné na Horton Plains

Horton Plains nabízí krásné trekování hezkou krajinou s třešničkou na dortu v podobě vyhlídky World’s End. Bohužel tato třešnička člověku poněkud zhořkne, když se dozvíte, že vstupné na Horton Plains je na srílanské poměry opravdu vysoké ($30) a řadí se tak mezi další turistické atrakce, na kterých se srílanská vláda rozhodla turisty hezky oškubat.

Když si vezmete, že na podobně krásnou vyhlídku Lipton’s seat zaplatíte jen úplný zlomek ceny, je otázkou, zda se na Horton Plains vyplatí jezdit. Rozhodnutí je na každém cestovateli a rozpočtu, kterému vládne. Avšak vynecháte-li Horton Plains a navštívíte-li místo něj Lipton’s seat, nemyslím si, že byste si měli rvát vlasy z hlavy, neboť obě místa mají zastánce, kteří o nich tvrdí, že jsou nejhezčí na ostrově 🙂 Pokud ale máte rozpočet, který návštěvu této oblasti dovolí, neváhejte, nebudete litovat!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemná procházka s hezkými výhledy!

dne 2014-12-16 07:29:35

Z hotelu jsme vyrazili kolem 5. hodiny ráno, abychom byli u vstupu do parku v 6 ráno, což je doporučeno, protože později se zde tvoří dost velké fronty a na vstupenky se může čekat klidně hodinu! Už když jsme tady přijeli my tak tady byla fronta, na lupeny jsme čekali asi patnáct minut, což bylo v pohodě.

Počítejte s tím, že je tady ráno hezká zima, takže buďte dobře oblečení, a to pokud možno tak, abyste jednotlivé vrtstvy mohli postupně odebírat, protože až vyleze sluníčko, teploty polezou zase hezky nahoru.

Taky počítejte s tím, že strážci parku budou kontrolovat, že do parku netaháte žádné plastové sáčky apod. Dají vám místo nich papírové. Nezapomeňte, že se jedná o národní park, takže tady samozřejmě nikde nic nevyhazujte. Ne že by to jinde bylo OK.

Po vstupu do parku je na výběr z toho, jestli se vydat doleva a nebo jít rovně. V podstatě tady je jeden okruh, který má nějakých 10 kilometrů a tohle jsou jeho dva konce. Když půjdete doleva, dojdete nejprve k Little Worlds End a Worlds End, cesta rovně vás provede celým trekem a vyhlídky budete mít na konci. Osobně bych doporučil jít doleva, protože tak vám bude většinu dne svítit slunce do zad, což je příjemnější, navíc je to lepší i pro focení, protože čím dřív budete na vyhlídkách Worlds end, tím větší šance, že budete mít hezký výhled nezatažený mraky a mlhou, které se tady objeví obvykle kolem 10. hodiny ráno. Taky se tady dá hezky posnídat před zbytkem cesty :-)

Celkově ta procházka tady není nijak extra náročná. Potkali jsme rodiny s dětmi a dokonce i nějaké lidi, kterým bylo odhadem hodně přes 70, možná i více let. A vypadali v pohodě. Vemte si ale pořádné boty, opalovací krém, klobouk a dost vody.

Nám se tady líbilo, ale narovinu, je to docela drahá legrace, která za dvě osoby vyšla i s cestou na cirka 9000 Rs. Pokud máte rádi chození a přírodu, tak je to fajn volba. Jinak je samozřejmě možné ušetřit a jít se projít někam jinam, kde to není zpoplatněno. Upřímně, myslím si, že za ty Worlds Endy ty peníze nestojí, ale líbilo se nám tady a neměli jsme čas hledat nějaké bezplatné alternativní trasy někde v okolí.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělý trek

dne 2014-12-10 02:49:01

Horton Plains je super místo, pokud máte rádi přírodu a trekování. Tras je tady více, my šli nějakou, která měla cirka 9 kilometrů a bylo to docela v pohodě, třebaže terén byl místy náročnější.
Vyhlídky Worlds End jsou hezké, jen pozor na to, že tady není žádné zábradlí :o) Určitě doporučuji vyjít v 6 ráno, ať nejdete na ostrém slunci, které ubírá nejvíce sil. Vemte si klobouk a dost vody, stejně tak i nějaké čoko tyčinky, ať máte rychlou energii na doplnění. Samozřejmostí jsou dobré boty. Určitě to nechoďte v sandálech, pokud nechcete skončit s ukopnutým palcem. Místy se jde po kamenitém povrchu a tam si to v sandálech nedovedu představit.
Je to tady moc hezké, prochází se různými typy krajin, což je velmi atraktivní na pohled, zvlášť na tak krátké trase.Dovolená Národní park Horton Plains a World’s End

Klikněte pro zobrazení nabídky Národní park Horton Plains a World’s End: zájezdy nebo Národní park Horton Plains a World’s End: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Národní park Horton Plains a World’s End!