Navzdory všem poštovním úřadům a kurýrům jako jsou Fedex, DHL, PPL a další,…tradiční indický doručovací systém úspěšně vzdoruje i té nejmodernější logistice.

Zatímco v západním světě, staré zvyky postupně mizí a jsou nekompromisně vytlačovány novými a rychlejšími technologiemi, v Indii se stále najde prostor pro ledacos. A jelikož je Srí Lanka často označována jako „malá Indie“, platí pro ni takřka vše z níže uvedeného.

Potřebujete vyprat nebo vyžehlit?

Možná si někteří z vás během návštěvy Indie všimli mnoha míst, které byly pokryté stovkami šńůr se sušícím prádlem. Také jste zde mohli zaregistrovat kádě s vodou a desítkami pradlářů, kteří v nich stále ručně perou prádlo. Ruční praní prádla je vážně dřina. Proto se v Indii tato práce řadí mezi typicky mužská zaměstnání. U nás v našem 18. patrovém domě v Mumbai, máme taky našeho “laundry-mana”, který se jmenuje Prakesh. V této rezidenční části jižní Mumbaie, prý kdysi dávno žil jako malý kluk spolu se svým otcem, kde začínal.  Dnes už jeho vlastní syn sám studuje univerzitu.

Laundryman

Laundryman

Prakeshe nenahradily ani automatické pračky či supermoderní napařovací žehličky, které jsou dnes běžné v každé domácnosti. On je totiž naprostá třída a velmi spolehlivý! Za ty roky mého života v Indii se nikdy nestalo, že by mi něco chybělo, přebývalo nebo mi nedejbože, přinesl saree (tradiční indický oděv) naší paní sousedky. Jeho systém je velmi spolehlivý a má pořád stejný řád, který kdysi zavedl jeho otec. Stejně tak jako zprvu působí celá Indie se i tady na první pohled může zdát, že je vše nepřehledné a chaotické, protože se všechno nachází v rancích. Uvnitř však panuje přísný řád. Když vstoupíte do malého obchůdku, ceny zde určitě nenajdete, za to ale spatříte jen kódy.

Máte hlad?

Co takhle, když v noci dostanete chuť na zmrzlinu? Nebo vám jen zrovna došla vajíčka? V Indii je stále živo až dlouho do noci! Běžně se večeře podává mezi 20 – 22h. večer a když se vám zrovna nechce vařit, stačí vytočit jedno z mnoha telefonních čísel, a za pár minut je vaše horká večeře na stole. Cena je buď stejná nebo dokonce nižší než kdy byste jedli v restauraci.

Byriani na stůl

Byriani na stůl

Většina domácností středních a vyšších tříd jsou zvyklé potraviny objednávat, a to i včetně ovoce a zeleniny. Nejčastěji z nejbližšího krámku v okolí, nikoliv např. z Tesca, jako tomu je zvykem u nás. Zeleninu u zelináře, mléko od mlékaře, mouku a rýži v místním koloniálu. Maso a vejce se prodávají zvlášť. Maso prostě a jednoduše, v běžném potravinovém obchodě nebo supermarketu v Indii, nenajdete. Indové jsou  většinou vegetariáni. Mnozí z nich někdy až moc přísní, tzn., že do obchodu s potravinami, kde se současně prodává i maso, nikdy nevkročí. Také zde můžete ještě narazit na zástupy podomních prodavačů, kteří přicházejí pravidelně k vašim dveřím a nabízí čerstvé ryby nebo široký výběr domácích sušenek.

Podomní prodejce sušenek

Podomní prodejce sušenek

Zajímavostí v Indii je také přebytek papírových novin. Pokud doma máte tento druh nahromaděného papíru, jednoduše vás jej zbaví tzv. “old paper man,” který vám navíc k tomu ještě zaplatí.

TIP: Poznejte tradiční Indii a užijte si přitom relax na plážích v Goa. Zájezd Poklady Indie a nekonečné pláže Goa na 11 dní pořídíte od 35 890 Kč. Dovolená v Indii s CK Go2.

Potřebujete novou občanku?

Žádný problém…

Prostě a jednoduše  zavoláte agentovi, domluvíte s ním termín a cenu a pak už si možná jen skočíte ke kadeřníkovi, abyste na fotce vypadali dobře.

Agent přijede přímo domů s kompletním vybavením a nejprve s vámi vyplní formulář a pečlivě zkontroluje všechny doklady. Poté vše zadá do elektronického systému a následně vás vyfotí včetně sejmutí vašich otisků prstu. Na závěr mu zaplatíte a přibližně za tři týdny vám domů dorazí zcela nová vyhotovená občanka, neboli tzv. “adhaar card.”

Potřebujete vyměnit peníze nebo koupit dárek manželce?

Samozřejmě v tomto případě lze zaskočit do banky nebo do klenotnictví. Ten, kdo však mění peníze v Indii často nebo touží po nějakém nevšedním šperku, má svého osobního směnárníka i klenotníka. V pohodlí svého domova uzavřete bankovní transakce ve všech možných měnách, a také klidně vyberete krásný náhrdelník pro svou milovanou choť, bez toho, aby po vás při tom, někdo cizí pokukoval.

Boží požehnání až do domu

Víra je jedním ze zásadních pilířů indické kultury. Motlitby jsou součásti všech životních a důležitých kroků. Bez tzv. “holy man” se neobejde žádná klíčová událost v rodině. Běžně je tedy duchovní pozván kvůli požehnání při narození dítěte či po smrti člena rodiny, dále při nákupu nemovitosti nebo jen nového auta, ale také třeba před odchodem z domova do ciziny či na školu, za studiem.

Požehnání při nákupu nové nemovitosti

Požehnání při nákupu nové nemovitosti

The Lunch Box

O tomto velice dobře vypráví úspěšný bollywoodský film s romantickou zápletkou, který srozumitelně a úsměvně popisuje tento tradiční a po staletí neměnný indický systém logistiky. Je to především zajímavý příběh, který divákovi umožní náhled do indických zvyků a zejména pochopení vztahu k jídlu.  Zatímco západní svět, již dávno vyměnil tradiční stravu za nezdravé fastfoody kvůli své uspěchanosti a často také kvůli lenosti, Indové si své vlastní domácí dobroty rozhodně vzít jen tak nenechají.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, India

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!