Letecká doprava

Let z Prahy do Athén trvá dvě a půl hodiny. Mezinárodní letecká doprava je v Athénách vedena z Východního letiště. Vede k němu okružní autobusová linka takzvaných modrých autobusů.

Vnitrostátní letecká doprava je vedena na Západní letiště stejnou okružní linkou.

Letadlo Olympic Air

Letadlo Olympic Air

Železniční doprava

Přímé mezinárodní spoje (z Vídně, Mnichova, Moskvy, Budapešti, Bělehradu, Sofie, Istanbulu aj.), stejně jako vnitrostátní ze severního Řecka přijíždějí do Athén na Larisské nádraží. Vlaky z Peloponésu přijíždějí na Peloponéské nádraží, které leží v těsné blízkosti Larisského nádraží.

Vlakové spojení je omezeno pouze na pevninskou část Řecka a Peloponés. Navíc spojuje jen větší města, takže síť opravdu není nijak hustá. Vlaky bývají pomalejší než autobusy, ale většinou levnější.

Hlavní trasy vedou ze Soluně až k tureckým hranicím, to znamená až za město Alexandropoli, ze Soluně do města Kozani a do Athén. Z Larisy pak do Volosu (významný přístav) a Kalambaky (Meteory). A z Athén dále na Peloponés, kde existuje takový menší okruh celým poloostrovem.

Mapa železniční sítě Řecka

Mapa železniční sítě Řecka

Jízdní řády se neustále mění, existuje totiž letní a zimní řád, respektive řád v době školních prázdnin a v době školní docházky. Ty se mění nejen pro vlaky, ale i pro autobusy. Bývá to zpravidla v polovině června a v polovině září. Řády jsou vždy k vyzvednutí na železničních stanicích. Opět se vyplatí zarezervovat si místo ve vlaku předem, mělo by to být bez příplatku. Trasu Athény-Soluň zvládnete za 4,5-6 hodin a zaplatíte 28-50 €.

Obecně se dá říct, že spoléhat se v Řecku na vlakovou nebo autobusovou dopravu není zcela ideální. Pokud chcete po Řecku cestovat, raději si půjčte auto. Vyjde to sice dráže, ale budete mnohem více nezávislí a dostanete se do míst, kam byste jinak cestovali jen velice obtížně.

Autobusová doprava

Přímé mezinárodní spojení z Prahy do Athén společnosti SOGIA.

Celoročně se do Řecka můžete dopravit i pravidelnou autobusovou linkou po trase Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Soluň a další zastávky na území Řecka, konečná stanice Athény. Cesta, která vede přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii, podle jízdního řádu trvá od výchozí do cílové stanice 30 hodin. Jízdné je stejné už několik let, je to 90 € jednosměrně a 160 € obousměrně.

Autobusové vnitrostátní linky spojují Athény se všemi většími středisky v Řecku. Autobusová síť je poměrně hustá. Jízdenky na větší vzdálenosti mívají současně charakter místenek.

Autobusová doprava má v Řecku nejhustší pokrytí. Ceny jízdenek ale nepatří k těm úplně nejlevnějším. Autobusovými linkami je prošpikovaná celá řecká pevnina i Peloponés, odkud se dostanete alespoň jednou denně i do těch nejzapadlejších vesniček. Na ostrovech ani jiný druh hromadné dopravy neexistuje.

Autobus KTEL

Autobus KTEL

Státní společnost, která linky provozuje, se nazývá KTEL, ale existují i menší soukromé společnosti. Pro vyhledání spojů si můžete také zavolat na linku 14505 a tam vám poradí. Autobusy mívají stejnou barvu – tmavě zelenou, s velkým nápisem KTEL na předním i zadním skle.

Autobusové zastávky v evropském slova smyslu najdete spíš jen ve větších městech a na turisticky vyhledávaných ostrovech. Stejně tak i jízdní řády vylepené na zastávkách. V „zapadlejších“ oblastech hledejte jen zapíchlou tyčku někde na cestě a na ní řecký nápis ΣΤΑΣΗ – zastávka. Jízdní řády tady k dispozici nebývají, jsou k vyzvednutí z výchozího a cílového bodu linky.

Autobusy (ne MHD) jezdí víceméně na čas. Pokud existuje na zastávce i prodejní místo jízdenek, kupte si ji tam, pokud ne, prodá vám ji personál autobusu. V autobuse je vždy kromě řidiče ještě jeden člověk, který jen prodává jízdenky. U dálkových spojů se také vyplatí si místo v autobuse předem zarezervovat. Doba jízdy a cena např. na lince Athény – Soluň je 6 hodin, za 39 €.

Taxi

Taxislužba je poměrně laciná a je dostupná po celém Řecku, především v turistických oblastech zcela bez potíží. Vždy si domluvte cenu předem, nebo se aspoň zeptejte na orientační cenu. Předejdete tak zbytečným potížím a nedorozuměním.

Lodní doprava

Z mezinárodních lodních linek přicházejí pro naše turisty v úvahu trajektové linky z jižní Itálie (z Ancony, Brindisi, Bari) na Merkuru, do Igumenitsy nebo Patrasu, popřípadě příležitostné trajekty z Turecka na řecké ostrovy.

Trajekt Minoan Lines v Řecku

Trajekt Minoan Lines v Řecku

Trajektovou dopravu využívají často české cestovní kanceláře, které vás autobusem zavezou do Benátek či do Brindisi, odkud pak přeplujete zejména na Jónské ostrovy (především Korfu).

Existuje hned několik trajektových společností, které dopravu zajišťují. Uvedené ceny jsou orientační.

ANEK

 • Ancona – Patra: 22-24 hodin, 100 €
 • Ancona – Igoumenitsa: 17 hodin, 85 €
 • Benátky – Igoumenitsa: 25 hodin, 120 €
 • Benátky – Patra: 34 hodin, 120 €

Minoan

 • Ancona – Patra: 23 hodin, 38 €
 • Ancona – Igoumenitsa: 16 hodin, 38 €
 • Benátky – Igomenitsa: 24 hodin, 80 €
 • Benátky – Patra: 32 hodin, 80 €

Superfast

 • Ancona – Patra: 21 hodin, 55 €
 • Ancona – Igoumenitsa: 15 hodin, 60 €
 • Bari – Igoumenitsa: 9,5 hodiny, 60 €
 • Bari – Patra: 15,5 hodiny, 60 €

Domácí síť lodních linek je velmi hustá, většina jich směřuje s Pirea na Kyklady a do východní Egidy. Jízdní řád se často mění.

Na některých ostrovech budete mít k dispozici i lodní taxíky, kterými se můžete dopravit na krátké vzdálenosti a také na běžně nedostupná místa. Ceny bývají rozumné.

Auto nebo motorka

Půjčovny aut nebo skútrů najdete snad úplně všude. Ceníky se liší podle místa, sezóny, typu auta nebo motorky. Při sepisování smlouvy budete potřebovat řidičský průkaz (mezinárodní není v Řecku potřeba) a občanský průkaz nebo pas. Bude vám nabídnuto i uzavření pojištění auta. Doporučuje se pojištění uzavřít. Před podpisem smlouvy, která musí být v angličtině, si ji dobře prostudujte. Bývá zvykem, že s jak plnou nádrží vám auto předají, s tak plnou ji zase vrátíte.

Připravte se na problémy s parkováním. Dalšími specifiky je to, že se zde zásadně nedodržuje rychlost, z jednoho jízdního pruhu se dělají dva (většinou na vysokorychlostních komunikacích) a pořád se tady troubí.

Chcete-li si auto v klidu půjčit již z domova, v češtině a s možností si v klidu pročíst obchodní podmínky, podmínky pojištění atp., využijte naši prověřenou online autopůjčovnu.

Povrch cest se během let radikálně zlepšil, takže vozovky jsou velmi kvalitní. Opravdu dobrý pozor si však dejte po dešti, řada silnic v Řecku je za mokrého stavu opravdu VELICE kluzká (je to skoro jako na ledě). Viděli jsme již hodně potlučených a nepěkně odřených turistů, kteří položili motorku na bok právě na mokré cestě (třebaže jen na malém kousku polité vodou, ani nemuselo pršet).

Kolo

Jelikož je Řecko převážně hornatá země, budou i podmínky pro cyklistiku horské. Takže se připravte na pořádné kopečky a serpentiny. Ideální dobou pro tento druh turistiky je květen, kdy ještě není takové horko a vše krásně kvete a voní.

Oblíbenou destinací je centrální Řecko. Tady se dá využít nížin pro nenáročnou cykloturistiku. Kdo ale vyhledává kopce, přijde si na své i zde, můžete navštívit Delfy nebo ještě výš položené horské středisko Arachova.

Na Peloponésu jsou lákadlem především památky a to hlavně v Argolidě – na severovýchodě poloostrova (Mykény, Epidaurus, Nafplio, Tíryns, Argos, Nemea, Korint…). Jedná se o ideální spojení památek a kopců, navíc vše příjemně na dosah. Z ostrovů jsou oblíbené Aegina, Hydra a Spetses – tzv. Saronské ostrovy. Navíc na Hydře a Spetses se jinak než na kole pohybovat ani nesmíte. Platí tu přísný zákaz pohybu motorových vozidel. Z dalších ostrovů jsou to Kyklady, Kréta, Lesbos a Chios. V Řecku existuje dokonce i skupina CycleGreece, která organizuje výlety na kole s turistickým výkladem.

Cyklostezky zatím nikde v Řecku neexistují, budete se muset pohybovat po obyčejných silnicích a cestách, proto buďte opatrní a pro jistotu se doporučuje nějaký reflexní kousek oblečení. Cyklisté jsou v Řecku stále ještě výjimkou. Podrobné mapy vhodné i pro cyklisty lze zakoupit v českých knihkupectvích.

Do Řecka autem

Na Slovensku zaplatíte dálniční známku buď na 7 dní za 4,90 €, nebo na měsíc za 9,90 €. Známky jsou k dostání na každé čerpací stanici. Rychlostní limity se od těch našich neliší. V Maďarsku je k dostání známka minimálně 10denní, a to za 6 600 HUF a rychlostní limity jsou stejné jako u nás. Srbsko není členským státem EU, proto se nevyhnete hraniční kontrole a předložení pasu. Bohužel dlouhé prostoje nejsou žádnou výjimkou a pro srbské celníky je kolikrát i normální říct si o nějakou tu „odměnu“ za rychlejší jednání.

Dálnice v Řecku

Dálnice v Řecku

Mýtné se zde vybírá na mýtných stanicích podle úseků, kterými projedete. Pokud pojedete tou nejkratší cestou, budete potřebovat na poplatky asi 16 €, popř. 1 500 RSD. V obci platí rychlostní limit 60 km/h, na dálnici pak 120 km/h. Hned na hranicích s Makedonií se vám může stát, že po vás budou chtít 3,5 € jako takzvaný vstupní poplatek do země. Ovšem těžko usoudit, kdy se tento poplatek platí a kdy nikoliv 🙂 Za mýtné budete opět platit na mýtných stanicích stejně jako v Srbsku a ostatně i jako v samotném Řecku. Pro průjezd zemí by vám mělo stačit 160 MKD. Platit eurem lze, ale téměř nikdy kurz nesouhlasí. Rychlostní limity jsou totožné se Srbskem.

Další trasou, jak dosáhnout Řecka, je cesta do Itálie a zde se nalodit na trajekt. Z ČR směrem do Rakouska a Itálie, kde už se v jednom z přístavních měst dostanete i s autem na trajekt. Tato trasa je výhodnější zejména proto, že není tak náročná na pozornost řidiče, na trajektu si můžete pronajmout i kajutu a dobře se vyspat, což je také plus.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Řecku

Hledáte zájezdy do Řecka? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami a různými slevami. Vybírat můžete i dle hodnocení jednotlivých nabídek, k dispozici je řada termínů a cenových hladin, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů do Řecka, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.