Panagia je malá vnitrozemská vesnička s pravoslavným kostelem Panagias, postaveným v roce 1832 v byzantském slohu. V letech 1838 – 1840 byla tato horská vesnička hlavním městem ostrova. Zdejší atrakcí je studánka, které místní obyvatelé říkají „pramen lásky“. Okolí studánky je pěkně upravené. V kmenech stromů – platanů objevíte dutiny ve tvaru srdce. Místo bývá večer osvětleno a nabízí návštěvníkům romantickou atmosféru.

Panagia

Panagia

Letovisko Panagia leží nedaleko hlavního města Limenas (Thassos). Neleží přímo u pobřeží, ale k moři odtud není daleko. Rozprostírá se přímo pod nejvyšší horou ostrova Ypsarion. Vesnička má historii dlouhou několik stolení. V názvu nese odkaz na Pannu Marii. Stojí tu kostel postavený na její počest. Kdysi bývala hlavní ostrovní obcí.

Patří ke klidnějším místům. Není odtud daleko do hor, k moři či do hlavního města. Při večerních procházkách objevíte malebná místečka, úzké uličky mezi bílými domky. V několika obchůdcích nakoupíte potraviny, čerstvé ovoce a zeleninu, pečivo, nápoje i suvenýry a umělecké předměty. V tavernách a restauracích na vás čeká nabídka místní kuchyně za příznivé ceny.

K místu se váže pověst, že dívka jež se ze studánky napije, se do roka provdá (není to ale pravda, osobně vyzkoušeno 🙂 ).

Vesnička Panagia

Vesnička Panagia

Zdejší platan je prý nejstarší na ostrově.

Ve vesničce si můžete zakoupit vynikající med s ořechy, nakládané ovoce nebo za studena lisovaný výborný olivový olej.

Ve vesnici se každoročně 15. srpna pořádá velká pouť, během níž se návštěvníkům podává stifado. Festival spočívá v tanci, vystoupeních v kostýmech, hudbě, popíjení vína a konzumaci tradičních pokrmů.

Krásné okolí a hornatá oblast vybízí návštěvníky k pěším túrám. Při výstupu na nejvyšší horu ostrova Ypsarion buď zvolíte náročnější výstup, nebo se vydáte pohodlně po pěšině až na vrchol, kde se vám otevře nádherný výhled na celý ostrov.

Skala Panagia

Skala Panagia

Jen 4 kilometry od vesnice se rozkládá letovisko Skala Panagia, kde si užijete koupání na pláži Golden Beach. Můžete se také vydat po stezce z Panagia až do jeskyně, která ještě nebyla úplně prokoumána nebo si udělat dlouhou túru až na vrchol nejvyšší hory ostrova – Ypsario, dosahující výšky 1204 metrů.

Máte-li raději výlety za kulturou a nákupy, vyjeďte do několik kilometrů vzdáleného hlavního města. Pohodlně se tam dostanete pravidelnou autobusovou linkou.

Navštívit můžete také jiná letoviska v okolí, třeba zmíněné Chrissi Ammoudia (Zlatá pláž) nebo Skala Potamias.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Panagia

Dovolená v destinaci Panagia? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Řecka a vyberte si ze všech dostupných možností!