Fauna a flóra na ostrovu Rhodos se podobá spíš maloasijské než řecké. Souvislejší porosty tvoří borovice turecká, cypřiš stálezelený, na svazích vrchů rostou i dubové lesy. Na jaře zde voní množství květů a bylin.
Často se zde vyskytuje rhodoský jelen, a několik druhů plazů – ještěrky, gekoni, hadi a želvy.
Příroda je na ostrově překrásná se spoustou zeleně. Je tu mnoho míst dosud nezasažených turistickým ruchem i zemědělstvím, takže velká část ostrova je nedotčená. To platí zejména v kopcovitém vnitrozemí.
Krása ostrova je násobena střídáním různých typů oblastí. Najdete tu údolí se strmými vrchy porostlými trávou a křovím, překrásné a svěže zelené lesy, ale i velké plochy připomínající savanu, kde se travnaté plochy střídají s občasnými ostrůvky křovin nebo stromů. V této oblasti nebývá zcela zvykem, aby se na ostrovech vyskytovalo tak velké množství zeleně jako právě na Rhodosu.
Je pravdou, že Rhodos je také z velké části spíše suchý, kamenitý, ale jeho vnitrozemí je na tom mnohem lépe než okolní ostrovy a najdete se nemálo lesů a rostlin, které dávají krajině krásný zelený nádech a zpříjemňují atmosféru.
Na jednom místě se můžete koupat v potoce mezi rozkvetlými oleandry a pozorovat žáby a kousek dál se budete procházet písečnými dunami s rozkvetlými kaktusy.
Této rozmanitosti hodně nahrává počasí, které je po většinu roku teplé a příjemné. Samozřejmě v létě zde panují i horka, ale s tím asi každý turista počítá.