Poloha: Ostrov v souostroví Dodekanézy v Egejském moři
Rozloha: 54 km2
Hlavní město: Agia Marina
Elektrický proud: 220 V
Časový posun: + 1 hodina

Ostrov Leros leží v Dodekánském souostroví mezi ostrovy Patmos a Kalymnos. Od ostrova Kos je vzdálen asi 60 kilometrů. Spolu s ostrovy Farmakonisi, Levita a Kinaros, stejně jako s ostatními neobydlenými ostrůvky, tvoří stejnojmenné společenství v regionu Jižní Egeis.

Leros zaujímá rozlohu asi 54 km2. Na délku má zhruba 15 kilometrů, na šířku měří 1,5 kilometru. Nachází se před pobřežím Malé Asie a zálivem Güllük.

Pro ostrov jsou charakteristické vysoké hory, úrodná údolí, hluboké propasti, zátoky a útulné pláže.

Topografie ostrova umožnila vznik mnoha malých vesnic. Nejdůležitějším městem je Agia Marina, která je také hlavním městem a přístavem. Město leží na svahu kopce a tvoří je bílé domky a úzké uličky. Začíná hned na pobřeží a stoupá vzhůru do kopce, na jehož vrcholu najdete pozůstatky byzantského hradu. Ještě dnes tu stojí městské hradby a kostel Panny Marie. Hlavní město je spojeno s dalšími dvěma vesnicemi – Platanos a Pantelli. Pozoruhodný je hrad ze 14. století nacházející se v blízkosti města. Z něj se naskýtá nádherný výhled.

Dlouhá zátoka mění svůj vzhled podle denní doby. Nedaleko přístavu spatříte ve vodě větrný mlýn, jenž je součástí rybí taverny. Na protějším břehu zátoky se rozkládá čistá pláž olemovaná sezónními taverničkami.

Ve 20. století se pro ostrov našlo velmi zvláštní využití. Po mnoha ztrátách ve 2. světové válce byl ostrov vyhlášen vězením. Za doby vojenské diktatury, která trvala až do roku 1974, se zde nacházel velký internační tábor pro politické vězně. Dnes se tu pro změnu nalézá psychiatrická klinika, největší v Řecku, což ostrovu také dobré jméno nepřináší. Zejména turistika trpí mnoha předsudky a obavami návštěvníků.

Ostrov je tedy mnohem méně ovlivněn turistickým ruchem, než většina Dodekanských ostrovů. Neorganizují se tu velké párty, ale přesto zde vyrůstá stále víc barů, kaváren, klubů a diskoték, zejména v místech Linda, Agia Marina, Platanos a Pandeli. Ve všech vesnicích najdete taverny, někde i menší hotely, apartmánové domy a penziony.

Mnoho budov na ostrově bylo postaveno za italské okupace, tedy v italském stylu. Najdete zde však i typické řecké bílé domy s jasně modrými dveřmi a okny.

Italy bylo ve 30. letech minulého století vybudováno i město Laki. Pro Řecko jsou tu netypické široké ulice.

Chcete-li na ostrově strávit dovolenou v klidu nebo kempováním v přírodě, vyberte si Xirakambos. Pro živější dovolenou jsou vhodná místa mezi obcemi Mandeli a Linda.

I když je ostrov poměrně hustě osídlený, můžete zde provozovat pěší turistiku a cykloturistiku.

Ostrov si udržel svůj původní tradiční charakter. Strávíte tu dovolenou daleko od hlučných měst a stresu každodenního života, daleko od přeplněných turistických oblastí. Právě zde najdete skvělé  místo k odpočinku a relaxaci, pohostinné prostředí a nesčetné pláže, jež lákají k opalování, koupání, potápění a šnorchlování. Nepatří však mezi ty nejhezčí v Řecku.

Nachází se tu poměrně mnoho obchodů, kde zakoupíte téměř vše. V nabídce je čerstvá zelenina a ryby, potraviny, ale i suvenýry a oděvy.

Stravování poskytují malé taverny a restaurace na každé pláži s nabídkou místní i mezinárodní kuchyně. Ochutnejte třeba místní rybu “marinata“ s rozmarýnem, solenou makrelu se zeleninou fava nebo místní sýr mizithra. Ze sladkostí vyzkoušejte pougakii a xerotiganu.

Stejně jako na ostatních Dodekánských ostrovech se i na Lerosu provozuje včelařství, jež produkuje známý tympánový med.

Ostrov je přístupný trajekty, které denně připlouvají z ostrovů Kos, Samos, Rhodos, Patmos a athénského přístavu Pireus. Na malém místním letišti přistávají pouze malá letadla z Athén.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Leros

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400

Historie ostrova Leros

První zmínky o obydlení ostrova Leros pochází z neolitu. O dalším období se dozvídáme například od básníka Homéra nebo historika Hérodota.

V období po řecko-perských válkách se Leros stal součástí Athénské aliance a  prošel tudy při svých teritoriálních výbojích i Alexandr Veliký.

V byzantském období tu bylo postaveno mnoho křesťanských kostelů. Jeden z nejznámějších je takzvaný Palaiokastro. Dodnes zde můžete spatřit zbytky takzvaných Kyklopských hradeb.

V letech 1314 – 1523 byl ostrov okupovaný správním ostrovem Rhodos, potom se ostrova zmocnili Turci, ale Leros si ponechal částečnou autonomii. V roce 1821 se stal jednou z vůdčích oblastí řecké revoluce.

V roce 1830 byly Dodekanéské ostrovy podstoupeny Turecku.

V letech 1912 – 1943 byly v područí Itálie, jež z ostrova vytvořila vojenskou námořní základnu zásobující armádu.

V roce 1948 byl Leros připojen k Řecku.