Poloha Ostrov v Egejském moři, souostroví Kyklady
Rozloha 126 km 2
Nejvyšší pohoří/hora Krikellos, 821 m
Počet obyvatel Okolo 2000 obyvatel
Hlavní město Amorgos, 1860 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Amorgos je ostrov ležící v Egejském moři. Je nejvýchodnějším ostrovem souostroví Kyklady. Rozkládá se na ploše 126 km2. Délka ostrova dosahuje 33 kilometrů, šířka 1,5 až 6 kilometrů. Nalézá se asi 30 kilometrů jihovýchodně od ostrova Naxos a 33 kilometry východně od ostrova Ios. S několika dalšími neobydlenými ostrůvky tvoří společenství v regionu Jižní Egeis.

Po celé délce protíná ostrov pohoří se strmými svahy, jež se svažují k moři podél jihovýchodního pobřeží. V těžko přístupném skalnatém pohoří se nachází nejvyšší vrchol, 823 metry vysoký Krikellos.

Na ostrov se dostanete z řeckého přístavu Santorini, kam přiletíte letadlem. Odtud v sezoně vyplouvají denně lodě do přístavů Katapola nebo Aeigiali.  Plavba trvá dvě až tři a půl hodiny, v závislosti na počtu mezipřistání na dalších ostrovech. Mimo sezonu se jezdí vždy přes Naxos, často i s přenocováním.

Až do roku 1990 nevedla na ostrově žádná silnice. Důvodem je divoká a rozeklaná krajina. Dnes vede ostrovem jediná cesta, jež spojuje severovýchod s jihozápadem. Před dokončením silnice se z jednoho konce ostrova na druhý dalo dostat pouze na člunu.

Ostrov byl původně osídlen již kolem roku 330 před naším letopočtem. Turisty je zatím trochu opomíjený, přesto má co nabídnout, zejména bohatou historii a krásu místní krajiny. Se svými třemi důležitými městy Minoa, Arkenisi a Egiali patřil k nejvlivnějším střediskům kykladské civilizace. Dlouhou dobu byl využíván Římany jako místo, kam posílali do vyhnanství provinilce. Po Římanech ostrov ovládli Benátčané a po nich Turci. Na ostrov byli posíláni do vyhnanství političtí vězni i v polovině 20. století, za vládnutí důstojnické vlády. V roce 1988 proslavil ostrov francouzský režisér Luc Besson filmem „Magická hlubina“. Tento film je v některých restauracích promítán stále dokola.

Na ostrově najdete množství památek z různých historických epoch, byzantské kláštery i pozůstatky antického osídlení. K zajímavým místům patří byzantský klášter Chozoviotisse, patrona ostrova. Je zde uloženo množství ikon a  písemností. Další krásnou památkou je klášter Agios Georgios Valsamitis, obklopený bujnou vegetací. Udržují se zde ještě dávné zvyky a obyčeje. Pěstují se tu také výtečné hrozny.

Nejdůležitěji upomínkou na antickou dobu je Pyrgos. Je to mohutná kamenná věž ze 4. století před naším letopočtem. V minulosti sloužila k obraně oblasti, byla vybavena zásobárnou vody a kanalizačním systémem. Dnes je už pouhou ruinou, ale stále dominuje svému okolí.

Archeologické vykopávky dokazují, že před staletími hrál ostrov významnou roli v kykladské kultuře. Velká část nalezených vykopávek je uložena v Národním muzeu v Athénách.

Krásné horské scenérie lze obdivovat v okolí hor Krikellos, Profitis Ilias nebo Korax. Tato část ostrova je velmi vhodná pro pěší turistiku. Zbytek plochy ostrova je využíván místními zemědělci, je pokryt políčky a lukami. Pobřeží lemují skaliska s malými zátokami, s písčitými plážemi a čistou mořskou vodou.

Metropolí ostrova je městečko Amorgos, často nazývané také Chora.

Trajektem, katamaránem nebo vznášedlem můžete doplout do přístavů Katapola nebo Aegiali. Zde žije také většina místní populace.

Ostrov Amorgos nemá mnoho přístupných pláží. To je také možná důvodem, proč sem jezdí tak málo turistů. Hledáte-li pěknou pláž, vydejte se na sever ostrova. Tam objevíte jedinou skutečně písečnou pláž Ormos Aigialis. Je sice malá, ale zato čistá a nedotčená.

K zajímavým místním památkám patří také ruiny starého antického města Minóa stojícího na kopci Mountoulia. U přístavu Katapola narazíte na vodní věštírnu svatého Valsamítise.

Ostrov Amorgos je ideálním místem dovolené pro každého, kdo touží poznat pravé Řecko, odpočinout si od masové turistiky a oželí povalování na pláži.