V Řecku se olivám dařilo odedávna. Na Korfu však Benátčané ostrovany motivovali. Za každý vysazený olivovník byla vyplácena finanční odměna. Potřebovali olej do lamp na svícení… Dnes jich lze napočítat téměř čtyři miliony. Vítejte na Olivovém ostrově!
Ostrov Korfu leží v Jónském moři a jeho řecký název Kerkyra má původ v mytologii. Kerkyra (nebo také Korkyra) byla nymfa, do níž se zamiloval vládce moří Poseidon. Řekové tímto názvem označují nejen ostrov, ale i hlavní město. Mnohé řecké ostrovy jsou krásné, ale Kerkyra je nejzelenější a nejrozmanitější z nich. Nabízí nádherné pláže všeho druhu (včetně těch opuštěných a liduprázdných!), historické památky, muzea a kulturní a hudební zážitky. Říká se, že kdo se jednou napije z pramene Kardaki již nikdy ostrov neopustí. Myslím, že člověk ani nepotřebuje riskovat a pokoušet kouzelnou moc pramene. Stačí Kerkyru navštívit, přivonět… I tak se vám může stát, že se na toto kouzelné místo budete již pořád vracet.
Jak si užít starobylou Kerkyru
V hlavním městě ostrova si dle mého přijdou na své úplně všichni. Centrum, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, je zážitek nejen pro milovníky historie. Svými úzkými uličkami a oprýskanými zdmi přímo vybízí k průzkumu. Najdete zde spousty turistických obchůdků, které jistě nadchnou všechny milovníky nakupování. Obchodníci jsou milí a nevtíraví lidé nabízející opravdu široký sortiment všech nezbytných turistických suvenýrů. Zabloudit můžete ale i do klidnějších částí, které, zcela překvapivě, najdete za rohem. Tam vás ovane vůně právě připravované večeře a křik hašteřících se dětí. O kousek dál se z oken místních obyvatel ozve tklivý řecký popěvek…Nechte se unášet atmosférou a procházku si vychutnejte. Jsme přece v Řecku, času dost.
Po procházce člověku obyčejně vyhládne. Restaurací je v Kerkyře opravdu hodně a vybere si určitě každý, od těch levnějších po ty dražší. V centru města stojí za návštěvu taverna Tsipuradiko. Najdete ji za budovou soudu u Starého přístavu. Jídlo se zde servíruje na malých talířkách (čím více lidí, tím levnější je na osobu), taverna má velmi příjemnou domácí atmosféru podtrženou malebným okolím. Romantičtí jedinci si pak můžou vychutnat večeři v zálivu Garitsa. V parku podél pobřeží je mnoho restaurací, které nabízejí skvělé jídlo i pití. Pokud po vynikajícím řeckém jídle naberete síly, za nakouknutí stojí kostelík sv. Spyridona, patrona ostrova. Uvnitř se nachází sarkofág s ostatky světce a kostel je považován za náboženské centrum celého Korfu. Obě benátské pevnosti tzv. Stará a Nová pevnost jsou též otevřeny veřejnosti, stejně jako množství muzeí, která se tu nacházejí.
Pro milovníky koupání mám v Kerkyře dobrou zprávu. Vedle malého jachtařského klubu se pod Starou pevností nachází malá pláž s příjemně čistou vodou, pěkným výhledem na sousední ostrůvek Vidos a projíždějící lodě. Na samotný Vidos se lze dostat ze Starého přístavu. Loďka směrem k ostrůvku odplouvá v každou celou hodinu. Na Vidosu žijí divocí králíci a bažanti, běžný návštěvník tam objeví příjemné (někdy téměř prázdné) pláže, průzračně čistou vodu a tavernu s tím vůbec nejkrásnějším výhledem na centrum města a obě pevnosti.
Kde hledat ty nejkrásnější pláže na Korfu
Vedle hlavního města je na Korfu vyžití také pro všechny příznivce koupání a plážování. Jak už bylo řečeno, ostrov Korfu nabízí pláže oblázkové, kamenité a písečné, organizované i neorganizované. Věřím, že ty neorganizované jsou pro mnohého turistu, znaveného místy praskajícími ve švech svou přelidněností a hlukem, opravdovým balzámem. Ta nejkrásnější a nejkouzelnější místa se nacházejí na severozápadním pobřeží počínaje letoviskem Paleokastrica. Tam údajně potkal Oddysseus princeznu Nausiku, dceru krále Fajáků Alkiona. Dle báje to byl právě Alkion, kdo Oddysseovi pomohl v návratu na rodnou Ithaku a byl ve své opovážlivosti potrestán Posseidonem. Ten nechal zkamenět Alkionovo nepotopitelné loďstvo, a tak obyvatelé Paleokastrici hrdě ukazují jejím návštěvníkům jako důkaz skálu v moři, která svým tvarem připomíná právě onu zkamenělou loď.
Paleokastrické pláže se pyšní azurově průzračnou a velmi čistou vodou. V létě bývají plné lidí, avšak v místním přístavu lze pronajmout motorový člun a dostat se tak k opuštěným místům s přístupem pouze z moře. Co víc si může člověk lapený do osidel civilizace přát? Na severozápadním pobřeží lze navštívit i nádherné pláže v Agios Georgios, Arrilas, Agios Stefanos (Havana beach) anebo za vesničkou Peroulades tzv. Sunset beach obklopenou dechberoucími pískovcovými skalisky či nedaleký Mys Drastis, kousek opravdu divoké přírody, zavánějící sílou
přírodních živlů. Horské vesničky, kam běžný turista málokdy zabloudí, pak nabízí neopakovatelné zážitky z korfského venkova a milé lidi, kteří se s vámi mnohdy ochotně dají do řeči.
Ostrov ale nabízí ještě mnohem víc… Kerkyra je jednoduše krásná, omamná a voňavá, ostatně jako celé Řecko. V zimě tu kvetou mandloně a na jaře orchideje. Jónské moře je průzračné se škálou všech odstínů modré a zelené až po nebezpečně šedivou za bouřlivých podzimních večerů. A když se bouře utiší a vyjde slunce, ostrov se nádherně zazelená. Myslím, že právem jej mnozí jeho obyvatelé nazývají „rájem na zemi“.
Autor: Edita Slavíčková – píše pro CK Mundo, které pořádá poznávací zájezdy do Řecka