Oficiální názevAutonomní region Madeira

Regiâo Autonóma da Madeira

PolohaAtlantský oceán, 580 km východně od Maroka
Rozloha797 km2
Nejvyšší pohoří/horaPico Ruivo, 1862 m.n.m.
Důležitá vodstvaNejdelší řeka Ribeira de Janela
Počet obyvatel253 500
Hlavní městoFunchal
Státní zřízeníAutonomní region Portugalska
Správní členění11 samosprávných celků municípios
Hustota obyvatel318 obyvatel/km2
JazykyPortugalština
MěnaEuro
Časový posunGMT +1

Souostroví Madeira leží v Atlantském oceánu, asi 580 kilometrů západně od Maroka. Má statut portugalské autonomní oblasti. Souostroví se dělí na čtyři části – Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens.

Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira a Porto Santo. Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens jsou přírodními rezervacemi. Největším ostrovem je Madeira, kde žijí téměř všichni obyvatelé souostroví.

Souostroví Madeira je sopečného původu. Jednotlivé ostrovy jsou vrcholy starých podmořských sopek.

Ostrovy leží v oblasti mimořádně příznivého podnebí, proto počasí na Madeiře doslova vybízí k celoroční návštěvě ostrova. Jsou zde proto vybudována sanatoria a klimatické lázně.

Co nabízí Madeira

Převládá zde zemědělství, přičemž první místo zaujímá pěstování vinné révy. Víno z Madeiry patří k nejlepším na světě. Při pobřeží se v nížinách pěstuje cukrová třtina, místy banánovníky. Méně významné je pěstování brambor, rané zeleniny, melounů a subtropického ovoce. Základní potravinou je kukuřice. Obilí se dováží. Určitý význam má chov skotu, méně již ovcí, koz a vepřů. Mořský rybolov je zaměřen na lov tuňáků.

Ostrov Madeira bývá nazýván „ostrovem květin“, „ostrovem věčného jara“ a je označován také za „perlu Atlantiku“. Nutno dodat, že zcela oprávněně! Znali jej sice už Římané, ale znovu byl pro Evropu objeven v roce 1420 mořeplavci Zarcem a Texeirou. Poté se stal zastávkou při plavbách do Asie a dnes je známou destinací, kterou navštěvují tisíce lidí z celého světa, přičemž mnozí z nich opakovaně a pravidelně.

Zajímavostí ostrova jsou takzvané levadas – dlouhé vodní kanály, které najdete po celém ostrově a které přivádí vodu z vlhkých oblastí ostrova do těch sušších, a to mnohdy velmi divokým a krásným terénem.

Vnitrozemí Madeiry je hornaté. Vrcholy Pico Ruivo a Pico do Ariero se staly oblíbeným místem pro pěší turisty. Pokud máte dostatek odvahy, vyzkoušejte si zdolání skalní stěny. Na své si zde přijdou vyznavači paraglidingu, jízdy na horských kolech, jízdy na koni. Zahrát si můžete tenis. Na ostrově se nachází rovněž dvě golfová hřiště. Prim však na ostrově hraje turistika, neboť je ostrov protkán mnoha turistickými stezkami, které vás nezřídka zavedou na opravdu nádherná místa.

Pro Madeiru je samozřejmé typické také nepřeberné množství vodních sportů, a to napříč tomu, že ostrov díky svému vulkanickému původu ani zdaleka neoplývá množstvím pláží (spíše naopak – je jich zde jako šafránu). Vybrat si můžete z vodního lyžování, surfování, windsurfingu, potápění, parasailingu. Vyzkoušet můžete plachtění nebo vodní skútr. Jsou zde výborné podmínky pro rybolov.

Na své si přijdou i vyznavači potápění. Potápět se dá k vrakům potopených lodí nebo jen tak pozorovat pestrobarevné rybky. Pro začátečníky je tu několik potápěčských škol. Madeira je proslavená skvělým vínem, krajkami a výšivkami. A proslulá je také zdejší kuchyně, kterou si při návštěvě ostrova nenechte ujít.