Víra indiánů v Mexiku

Přesto, že je Mexiko silně katolickou zemí, dodnes se zde setkáváme s duchem starých legend a kultů. Obzvláště obyvatelé indiánského původu často vnímají křesťanství lehce smíšeně se starou mytologií, která měla celý pantheon božstev a bůžků.

Bůh Quetzalcoatl

Bůh Quetzalcoatl

Za zmínku stojí kult opeřeného hada Quetzalcoatla pocházející z Aztécké kultury, možná dokonce od prastarého národa Olméků. Opeřený had představoval moudrost.

U Mayské civilizace je to podobné. Stvořitel Quetzalcoatl je zde nahrazen Kukulkanem a opět se zde setkáme s velkým množstvím přírodních božstev, jako je bohyně padající vody, Huracan, bůh bouří (odtud pochází slovo Hurikán), noční jaguár, jaguár se sladkým úsměvem… Mayové měli dokonce božstvo pro sebevraždu.

Život indiánských obyvatel Mexika v předkolumbovském období byl prostoupen uctíváním obrovského panteonu bohů. Na jejich počest se budovaly rozsáhlé stavby a kultovní centra, obyvatelstvo vydržovalo početnou vrstvu kněží, kteří byli prostředníky mezi prostým lidem a bohy, putovalo do vzdálených posvátných míst a pořádalo náboženské slavnosti, jejichž součástí bývaly i lidské oběti na usmíření bohů.

Příchod katolické víry do Mexika

Za conquisty a v koloniálním období dobyvatelé násilím obraceli Indiány na katolickou víru. Za tímto účelem sem ze Španělska a později z dalších evropských zemí přicházeli kněží a mniši z různých náboženských řádů – františkáni, dominikáni, augustiniáni a nakonec jezuité – kteří měli Indiány vzdělat v základech víry.

Katedrála města Guadalajara

Katedrála města Guadalajara

Každoročně se koná kult Panny Marie Guadalupské, patronky Mexika, který vrcholí 12. prosince, v den jejího prvního údajného zjevení v Mexiku.

V současnosti je Mexiko zemí křesťanskou (převažují římští katolíci), setkáme se i s komunitami jiných náboženství jako jsou protestanté, Židé. Většina domorodého obyvatelstva praktikuje kombinaci svého původního náboženství s křesťanstvím.

Mexiko několikrát navštívil i zesnulý římskokatolický papež Jan Pavel II.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Mexiku

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Mexika je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Mexika.