Oficiální mauricijská měna se nazývá rupee (MUR, Rs) – mauricijská rupie a dělí se na 100 centů (c). Ve většině turistických středisek je možné platit i eury. Bankovky se vydávají v hodnotě 10, 50, 100, 200, 500 a 1000 MUR. Mince v hodnotách 5, 10, 20, 25 a 50 centů a 1 a 5 MUR. 1 EUR = 42 MUR. 1MUR = 0,8 Kč.

Převodník měn

                 

 

Aktuální kurzovní lístek naleznete v místním denním tisku nebo v bankách a směnárnách. Neexistuje zde zákaz nebo omezení týkající se vývozu nebo dovozu cizí zahraniční měny. Neexistuje zde ani černý trh s penězi. Kurzovní lístek stanovuje vláda a proto je ve všech bankách stejný. Banky si účtují poplatek okolo 50 Rs za 1 – 10 cestovních šeků, za každý další zaplatíte 5 Rs navíc. Při výměně peněz je nutné mít s sebou pas a vyplnit inkasní formulář, který se předkládá při směně zbylých peněz na jinou měnu.

Mauricijská rupie (MUR)

Mauricijská rupie (MUR)

Banky zde mají otevřeno od pondělí do pátku zhruba od 9 do 15h, případně v sobotu, a to pouze dopoledne. Na letišti banky přizpůsobují svoji otvírací dobu letům. Získávání peněz z cestovních šeků je o něco výhodnější než směna hotovosti.

Po celé zemi najdete slušnou síť směnáren. Většina obchodů, restaurací, autopůjčoven bez problémů akceptuje kreditní karty (nejvýhodnější jsou Visa a Mastercard).

Orientační ceny na Mauriciu

V průměru jsou ceny potravin v supermarketech srovnatelné s našimi. Níže uvádíme orientační ceny, které se však mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech (sezóna, úroveň hotelu, lokalita,apod.).

Orientační ceny potravin v obchodech

balená voda 1,5 l od 15 MUR
bageta 10 MUR
máslo 200 g 30 MUR
jogurt od 10 MUR
banány 1 kg 15 MUR
víno 1 l od 60 MUR
pivo Phoenix 0,65 l od 33 MUR (včetně vratné zálohy na láhev)
rum třtinový 1 l od 68 MUR
1kg ryb cca 100 MUR

Orientační ceny v restauraci

hlavní jídlo v levnější restauraci od 100 MUR
hlavní jídlo v dražší restauraci od 300 MUR
láhev Coca Coly 40 MUR
espresso od 50 MUR

Orientační ceny vstupného a dalších atrakcí

vstup do ptačího parku Casela 150 MUR
vstup do krokodýlího parku La Vanille 180 MUR
lodní výlet na Ile aux Aigrettes 800 MUR
ponorka Blue safari 3200 MUR
taxi 25 km asi 400 MUR
ponor s kyslíkovou bombou 950 až 1500 MUR
pronájem golfového hřiště 15 EUR

litr benzínu 40 MUR

zpáteční letenka Mauritius – Rodrigues (Air Mauritius) = asi 5700 MUR (včetně poplatků)

Co si můžete na ostrově zakoupit

Snad v každém zdejším krámku je k dispozici symbol Mauricia z různých materiálů – pták Dodo.

Mauricius je proslulý také výrobou lodí, jejichž repliky lze zakoupit ve známých dílnách – Historic Marine, Villiers de L´ocean či La Marine en Bois. Ceny začínají okolo 2500 MUR u malých modelů až 9000 MUR za model o délce 120 cm. Loď si můžete převézt ve speciálních pevných bednách a při nákupu vám bude předán certifikát sloužící k převozu modelu a k proclení.

Outletové obchody, factory shopy nebo zkrátka jen obchody se značkovým oblečením nabízejí výrazně nižší ceny než v ČR.

Věhlasné jsou také ručně dělané výrobky ze skla od mauricijských umělců. Z přírodních materiálů jsou vyráběny náhrdelníky či náramky, atraktivní výrobky jsou z lávového kamene nebo korálu. Tradici na Mauriciu má zlatnictví a výroba šperků všeho druhu. Lákavé jsou i vůně čajů s nejrůznějšími příchutěmi, koření nebo vkusných krabic s láhví třtinového rumu.

Kde nakoupit

Caudan Waterfront, do Quatre Bornes nebo tržiště v Port Louis. Koupit si zde můžete ryby, zeleninu, ovoce, ale také suvenýry, mnoho bylinek i léčivých rostlin. Budete-li navíc úspěšně smlouvat, můžete si nabízené zboží odnést až o 30% levněji, než jaká byla jeho původní cena. Čerstvé ovoce a zeleninu pak doporučujeme zakoupit na Ovocném a zeleninovém trhu v Curepipe.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Mauriciu

Máme pro vás aktuální zájezdy na Mauricius a taky řadu Last minute dovolených na Mauriciu. Tak neváhejte a vyberte si tu nejzajímavější nabídku - dovolená na Mauriciu se vám bude líbit!