Letecká doprava v Maroku

Leteckou dopravu po Maroku zajišťují společnosti Royal Air Maroc a Royal Ait Inter. Společnosti létají mezi hlavním městem a velkými marockými městy. Letecká doprava je na poměrně slušné úrovni, cena letenek je však velmi vysoká.

Marocké aerolinie Marocké aerolinie

© Chris Parypa Photography / Shutterstock.com

Lodní doprava v Maroku

Lodní přeprava do Maroka je dostupná lodními trajekty ze Španělska na trasách Malaga a Almérie do španělské enklávy Neplila, dále z přístavu Algeciras do španělské enklávy Cueta nebo z přístavu Tarifa do marockého Tangeru.

Železniční doprava v Maroku

Tento druh dopravy není v Maroku příliš rozšířený. Klimatizované rychlíky jsou spolehlivé, pohodlné a rychlé. Jezdí na trase Casablanca – Rabat – Kénitra a na trase mezi letištěm  Mohammeda V. a Casablancou. K dispozici jsou i noční lehátkové rychlíky. Jízdní řády najdete vyvěšeny na nádražích a v turistických kancelářích. Vlaky jezdí i do Fésu, Oujdy, Tamgeru, Asilahu a Marrákeše.

Autobusová doprava v Maroku

Patří k nejrozšířenější dopravě na území Maroka. Je levná a patří k nejčastěji používané dopravě místních obyvatel. Provozuje ji několik soukromých společností. K nejkvalitnějším přepravcům patří společnosti CTM a SATAS, nabízející kvalitní vozový park a pravidelný jízdní řád. Budete-li cestovat s jinou společností, nemusí být dodržován jízdní řád a autobusy také nezastavují na všech zastávkách. Autobusy jsou většinou pomalé, ale mají zavedeny i noční spoje.

Městské autobusy zastavují podle potřeb cestujících. Stojíte-li na zastávce, začněte přijíždějící autobus již z dálky stopovat.

Taxi

V Maroku jezdí 3 druhy taxíků – grand taxi, petit taxi (malé taxi) a sběrná taxi.

Grand taxi mohou jezdit kamkoliv a jsou poměrně drahé. Před nástupem do vozu je nutné si předem stanovit cenu, jelikož taxikáři si nezapínají taxametr a cenu si zpravidla určují dle potřeby.

Marocké taxi Marocké taxi

© Federico Zovadelli / Shutterstock.com

Malé taxíky jezdí jen v obvodu konkrétního města. V každém městě mají jinou barvu. Zastavují se mávnutím ruky.

Sběrné taxíky jsou pro šest osob a doplňují síť dálkových autobusů. Mají pevné sazby a odjíždějí až po zaplnění a zaplacení všech míst. Jsou rychlejší než autobusy.

Petite taxi Petite taxi

© Philip Lange / Shutterstock.com

Půjčovny automobilů

Půjčovny aut najdete ve všech větších městech a turistických střediscích. Podmínkou pro půjčení auta je věk vyšší jak 25 let a řidičský průkaz. Většinou se požaduje složení kauce. Můžete si vypůjčit i terénní vůz, ale pouze s řidičem. Automobil si můžete půjčit i z tepla domova přímo v naší online autopůjčovně se skvělými cenami.

Pravidla silničního provozu jsou obdobná jako v Evropě. Silniční značky jsou v arabštině a francouzštině. Platí přednost zprava, včetně kruhového objezdu. V zastavěných oblastech je maximální povolená rychlost 40 km/h, mimo města 100 km/h. Na dálnicích je zavedeno mýtné. Je povinné používání bezpečnostních pásů a platí zákaz telefonování za jízdy. Pro jízdu vozidlem je nutné mít povinné ručení, takzvanou zelenou kartu.

Běžné přetížení náklaďáku v Maroku

Běžné přetížení náklaďáku v Maroku

Při řízení dbejte zvýšené opatrnosti. Řidiči v Maroku většinou ignorují dopravní předpisy. Někteří neumí ani číst a řídí pouze intuitivně. Na ulicích se běžně pohybují neosvětlení chodci, cyklisté a zvířata. Nehody jsou zde časté a pokud se do některé připlete, volejte policii a trvejte na policejním záznamu.

Doprava v Maroku Doprava v Maroku

© Chantal de Bruijne / Shutterstock.com

Stav vozovek je na dobré úrovni.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Maroku

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Maroka je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Maroka.