Volubilis jsou ruiny římských staveb, které zde zůstaly z doby Římské říše. Byly zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Z původního města Volubilis zde zůstalo jen velmi málo a to hlavně proto, že za vlády sultána Moulay Ismaila byl z těchto míst odebírán mramor a kámen na stavbu paláců v Meknes. Přesto jsou dodnes viditelné půdorysy malých domků, manufaktur na výrobu olivového oleje, ulic a dalších staveb.
Dodnes se zachovaly barevné mozaiky s mořskými motivy. Výchozím bodem pro návštěvu Volubilis je Miknás. Dalším významnou lokalitou, vybízející k návštěvě, se stalo poutní místo Muláj Idris.
Volubilis je marockou bránou do Evropy.
Historie města Volubilis
Město bylo vybudováno ve 2. a 3. století a stalo se jednou z nejodlehlejších římských základen. Ještě před Římany tu však ve 3. století před naším letopočtem žili Kartaginci. A bývalo zde království Numidia.
Numidský král Juba I. špatně odhadl situaci a připojil se v římské válce na stranu Pompeia. To mu Gaius Julius Caesar nikdy nezapomněl. Po porážce Pompeia si vyřídil s numidským královstvím účty. Jubův syn byl odveden do Říma, aby tu vystudoval. Spřátelil se s Oktaviánem, bojoval po boku císaře Augusta proti Marku Antoniovi a za odměnu dostal za ženu dceru Kleopatry. Krátce nato se stal králem Mauretánie jako Juba II.
Tehdejší Mauretánie neležela na území dnešního státu, ale v dnešním severním Maroku a severozápadním Alžírsku. Po smrti Juby II. převzal království jeho syn Ptolemaios. Toho však dal zavraždit císař Caligula. Berbeři proti Římu povstali, ale byli bohužel krvavě potlačeni. Císař Claudius potom Mauretánské království rozdělil na dvě provincie – Mauretania Tingitata a Mauretania Caesariensis.
V době, kdy Římská říše byla na vrcholu, zde žilo kolem 20 tisíc lidí, což bylo na tehdejší dobu velmi mnoho. Římané město v roce 280 opustili. Po nich zde našli domov Berbeři, Řekové, Židé a Syřané. Během času se Volubilis (Ulili) proměnilo v rozvaliny, jimž okolní lidé říkali Dar Faraoun – Hrad faraonů, protože se začalo tradovat, že město dali vybudovat egyptští faraóni. Volubilis sice není tak zajímavý jako jiné evropské starověké památky, určitě však stojí za návštěvu.
Na přelomu 7. a 8. století se sem rozšířil islám.
Podruhé vstoupilo město Volubilis do historie poté, co se zde usadil Moulay Idriss, pravnuk Alího, který byl zetěm proroka Mohammeda.
Pohromou pro město se stal nástup k moci sultána Moulay Ismaila. Ten se chtěl vyrovnat tehdejšímu králi Francie Ludvíku XIV. Moulay Ismaila se také prohlašoval za potomka Alího, ale na rozdíl od Idrisse nastolil krutovládu. Megalomanskou výstavbou hlavního města Meknésu zcela vyraboval blízký Volubilis.
Památky Volubilis
Na ploše celého města Volubilis pracují archeologové. Zatím se podařilo odkrýt polovinu města a vykopávky uložit v archeologickém muzeu v Rabatu. Plánuje se také založení muzea v samotném Volubilis.
Volubilis je zapsán do seznamu památek UNESCO. Obsahuje více jak třicet dobře zachovných mozaik, fórum, vítězný oblouk, baziliku a tři obytné domy. Při příchodu do města návštěvníci vchází do zahrady, do klidné oázy se zurčícími potůčky a překrásnými rostlinami. Hlavní ulicí je Desumanus Maximus, na jejímž konci stojí Vítězný oblouk. Na jedné straně ulice se nalézá fórum s mnohými, dodnes stojícími, římskými sloupy.
Další místa, která stojí za prohlédnutí, jsou zbytky baziliky, vytvořené z elegantních oblouků, zabudovaných do zbývajících bočních stěn.
K zajímavým památkám patří i Euphebudův, Orpheusův a Dionýsův dům. Tyto domy jsou dobře zachovalé. Chlubí se jemnou podlahovou mazaikou, znázorňující různé mytologické postavy.
Mulláy Idris
Nejvýznamnějším poutním místem pro muslimy je Mulláy Idris, ležící jen pár kilometrů od ruin Volubilis. Město založil koncem 8. století muž stejného jména, jenž byl pravnukem Alího. Usadil se ve městě a místní obyvatele obrátil k islámu. Stal se zakladatelem první dynastie v Maroku. Město je zpřístupněno i nemuslimům a i přenocování zde už je možné (dlouho tomu tak nebylo), tak neváhejte a nenechte si tento zážitek ujít!
Pozůstatky římské říše
Tatiana Jankovič dne 2015-01-19 03:13:56Volubilis je zajímavé místo, ruiny římské říše, která zde měla vliv. Vtáhne vás do historie a nemusíte mít ani průvodce (třebaže s ním to asi bude lepší, protože vám řekne o místních pozůstatcích více), protože se tady můžete procházet zcela bez omezení jak se vám namane. Celý Volubilis je hezký tím, že leží v příjemné krajině a i když není bůh ví jak velký nebo impozantní, tak je moc pěkný. Většinu zajímavostí odsud archeologové odnesli, ale stále tady je řada sloupů, základů a také krásných mozaik. Všimněte si nápisů na sloupech a zdobení, na kterých se do dneška dochovaly pozůstatky barvy.
Je to z okolí docela kus cesty, ale podle mě to za to stojí. Vstupné bylo jen 10 dirhamů a i kdybych tady příště jela jen na piknik, tak bych jela, moc se nám tady líbilo.
Samotný areál nic moc, výhled na něj je ale krásný
Petr Havelka dne 2015-01-02 22:26:39Pokud jste již byli v Římě a nebo navštívili jiná římská archeologická místa jako třeba Trevír (Trier) a jiné, tak tady moc zajímavého nenajdete, protože kromě pár sloupců a mozaik tady toho zas tak moc k vidění není. Podle mě je na Volubilis nejhezčí samotné panorama Volubilisu s římskými ruinami v popředí a krásným zeleným pozadím. Podle mě tady ale kvůli toho asi jezdit není nutné. Pokud pojedete kolem, zastavte se, jinak to klidně vynechejte, o nic zásadního nepřijdete.