Moulay Idriss je nejvýznamnějším poutním místem v Maroku. Leží asi 30 kilometrů od Meknés a 3 kilometry od archeologického naleziště ve Volubilisbývalého hlavního města římské provincie Mauretania Tingitana, které je zapsáno na seznam památek UNESCO. Říká se, že sedm poutí sem, k hrobce zakladatele arabského Maroka, nahradí pro muslimy velmi důležitou pouť do Mekky.

Moulay Idriss

Moulay Idriss

Moulay Idriss byl pravnukem Alího, zetě proroka Muhammada, od kterého se odvozuje šiítská větev islámu. Moulay Idriss se v této oblasti v roce 788 usadil, stal se imámem kmene Awraa a kromě tohoto města vybudoval ještě město Fes. Založil dynastii, jejímž prvním vládcem byl jeho syn Idriss II. Tato dynastie vládla po několik staletí Maroku. Zakladatel dynastie Moulay Idriss byl otráven abbásovskými vrahy. Jeho hrob je nemuslimům přísně zapovězen. Ještě počátkem 20. století nesměli nevěřící do posvátného města Moulay Idriss vstoupit. Dnes už tento zákaz neplatí, ale ještě v nedávných letech zde nesměl bezvěrec zůstat přes noc. Až v roce 2005 byly otevřeny první hotely pro cizince.

V ulicích Moulay Idriss V ulicích Moulay Idriss

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Největší atrakcí a nejdůležitější památkou ve městě je hrobka Moulay Idriss. Turisté ji mohou vidět z vrchu, například z restaurace Trois Boules d´Or na Terrasse Sidi Abdallaj el Hajjam nebo přijít až před mešitu. Tam je zastaví a dál nepustí spuštěná dřevěná závora. Turistům se důrazně doporučuje plně respektovat náboženské cítění Maročanů i zvláštní opatrnost při fotografování.

K dalším významným památkám města patří Medressa, která byla postavena z kamene ze staveb ve Volubilisu.

Ve městě se každoročně, na konci srpna, odehrává velký poutní festival a náboženský svátek.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Moulay Idriss

Moulay Idriss je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Moulay Idriss či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Maroka, stačí kliknout sem a vybrat si :-)